تاریخ انتشار: ۱۷:۳۵:۱۱, ۲۹ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » سیستان و بلوچستان

معرفی سیستان و بلوچستان بعنوان مقصد گردشگری داخلی و خارجی

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به دستور استاندار سیستان و بلوچستان، مینی بر توجه به مسائل فرهنگی و گردشگری، سال 96 سال معرفی "استان سیستان و بلوچستان بعنوان مقصد گردشگری داخلی وخارجی " انتخاب شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به دستور استاندار سیستان و بلوچستان، مینی بر توجه به مسائل فرهنگی و گردشگری، سال 96 سال معرفی "استان سیستان و بلوچستان بعنوان مقصد گردشگری داخلی وخارجی " انتخاب شده است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، کامبیز مشتاق گوهری، در کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان ظرفیتهای خوبی در حوزه  گردشگری و فرهنگی دارد افزود: حدود 1600 اثر ملی و یک اثر جهانی  که البته  قابلیت  افزایش تعداد اثار را در فهرست ملی وجهانی را داریم از شاخصه های گردشگری و فرهنگی استان است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان یکی از ضروریت های اصلی این حوزه را بحث پژوهش دانست.

وی لازمه مطالعات بیشتر ،حفاظت بهتر و معرفی این پتانسیل ها در راستای جذب گردشگر را مستلزم نگاه ویژه کارگروه به این موضوع و تصویب طرح افزایش اعتبارات پژوهشی همچنین تامین اعتبارات راه اندازی پایگاه پژوهشی و راه اندازی موزه ( موزه اساطیر سیستان و مشاهیر بلوچستان) را اصلی ترین در خواست در حوزه میراث فرهنگی عنوان کرد.

دبیر کارگروه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان، صنایع دستی را یکی از پایه های اشتغال استان بیان کرد و گفت: در این حوزه نیز قابلیت های خوبی داریم به طوریکه امسال 42 اثر دیگر صنایع دستی به برندهای استان اضافه شده است.

وی زمینه استفاده از این فرصت را افزایش اعتبار جهت احداث تعمیر و تجهیز مراکز آموزش ،تولید و احداث بازارچه های صنایع دستی بیان کرد.

مشتاق گوهری بخش گردشگری را نیز از حوزه های تاثیر گذار در توسعه پایدار استان معرفی کرد و حمایت کارگروه را از جامعه هتلداران و آژانس داران، هدفمند شدن تبلیغات معرفی جاذبه ها،تایید مسیرهای گردشگری بر اساس سند پیش نویس توسعه گردشگری استان را خواستار شد.

مدیر کل میراث فرهنگی در بخشی دیگر از صحبتهای خود یکی از مشکلات استان را نداشتن زیر ساخت مناسب در حوزه گردشگری  همچنین ایجاد زیر ساختهای بعضا" بدون نگاه کارشناسی و مکان یابی درست در گذشته عنوان کرد و گفت: با همکاری اعضای کارگروه در تصویب طرح تامین اعتبار برای ایجاد اماکن نمونه گردشگری پذیرایی و زیر ساختی ،ارائه تسهیلات و حمایت از سرمایه گذاران ، تخصیص اعتبارات برگزاری نمایشگاههای داخلی و خارجی و ایجاد دهکده های گردشگری آینده ای روشن را برای گردشگری استان پیش رو خواهیم داشت .

مشتاق گوهری در پایان با متفاوت دانستن نوروز امسال گفت: بازارهای فرهنگی و هنری در 3 نقطه استان از برنامه های ویژه نوروز 95 با همکاری ادارات و نهادهای مردمی برگزار می شود.

شایان ذکر است در ادامه این کارگروه اعضا نیز مباحث خود را مطرح نمودند.آقای خانقاهی مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان ضمن اشاره به احداث مجتمع های خدماتی رفاهی جدید در استان توجه بیشتر به زیر ساخت های گردشگری و ارائه خدمات در ایام نوروز را لازم دانست.