تاریخ انتشار: ۱۷:۱۷:۲۵, ۲۸ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » اصفهان
نماینده مردم سمیرم :

باید به دنبال ورود تکنولوژی ها نو در فضای پسابرجام بود

هدف اصلی سرمایه گذاران خارجی، بهره برداری از منابع ایران و به دست آوردن بازارهای مصرف ایران است
سکینه عمرانی نماینده مردم سمیرم  و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با پایگاه خبری تحلیلی اعتدال درباره رفع تحریم ها و آغاز دوران پسابرجام گفت: در فضای پس از برجام و ورود هیأت های خارجی به کشور باید به این موضوع توجه داشت که در مقابل امتیازاتی که به طرف مقابل واگذار می شود، امتیازات متناسبی از آنها گرفته شود. 

وی ادامه داد: وقایع پس از برجام بستگی به دقت نظر ایران دارد که بتواند از حق خود در برابر بهانه جویی های کشورهایی همچون آمریکا دفاع کند. طرف های ایرانی باید مرحله به مرحله در ازای دادن امتیازات به طرف مقابل از آنها امتیازگیری کنند  و این گونه نباشد که همه امتیازات در یک مرحله به طرف مقابل داده شود. در این مرحله ایران باید با جدّیت تمام در مسیر برداشتن تحریم ها گام برداشته و به صورتی کاملاً شفاف این مساله را پیگیری کند که این موضوع در همه حوزه ها ملموس و قابل مشاهده باشد. 

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: مساله دیگری که طرف ایرانی می بایست همواره با هوشیاری کامل در دستورکار خود قرار دهد، مقابله با شیطنت های آنها در صحنه های نفتی است. این یک واقعیت است که کشور ما کماکان وابستگی بسیاری به منابع درآمد نفتی دارد و به نظر می آید در آینده نیز این وابستگی همچنان وجود داشته باشد، لذا با توجه به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی و اقدامات برخی کشورهای عربی که البته مورد انتقاد نیز می باشند، باید به این موضوع توجه داشت که در مقابل امتیازاتی که به طرف مقابل واگذار می شود، بتوان امتیازاتی را که البته اولویت بندی شده هستند، را دریافت داشت. 

عمرانی بیان داشت: مشکل بزرگی که در فضای پساتحریم ممکن است با آن روبه رو شویم این است، که هیأت های اقتصادی زیادی با عنوان های مختلف به ایران سفر می کنند که هدف اصلی همه آنها بهره برداری از منابع ایران و در واقع به دست آوردن بازار بکر ایران است. در این مسیر آنچه مهّم است، توان کسب تکنولوژی های به روز دنیا و نه صرفاً فراهم کردن بازاری برای ورود محصولات آنهاست. به عبارت دیگر، سرمایه گذاران خارجی هرگز در پی خدمت به کشور نیستند. این کشورها صرفاً به دنبال بهره برداری از بازارهای ایران هستند. 

وی افزود: تعامل با سرمایه گذران خارجی نباید صرفاً در حوزه صادرات مواد خام بوده و از دستیابی ایران به علم و تکنولوژی آنها ممانعت به عمل آید. مسئولین باید با دقت نظر و کار کارشناسی شده، وارد تعامل با سرمایه گذاران خارجی شوند تا ضمن حفظ منافع کشور، موجبات وابستگی به حضور آنها را فراهم نسازد.  اگر فضا به این سمت حرکت کند، ایران می تواند موفق عمل کند. 

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: مطالعه برجام نشان می دهد، امتیازاتی که ایران به طرف غربی داده است به نسبت امتیازاتی که می بایست گرفته می شد، چندان شفاف بیان نشده و به جزئیات آن پرداخته نشده است. لذا تعامل و آغاز همکاری با آنها دقت نظر و توجه ویژه ای را می طلبد که از ایران بهره برداری نشود، تا خدای نکرده در بحث صادرات، موادخام از کشور صادر شود و در مقابل محصولات آنها جا پای محکمی در بازارهای ایران پیدا کنند. همینطور در بحث واردات، باید مسئولین امر توجه داشته باشند که ورود علم و تکنولوژی بر ورود هر کالای دیگری اولویت داشته باشد. من شک ندارم که در مورد کشور آمریکا قطعاً شیطنت هایی وجود خواهد داشت. چون سابقه دشمنی های آن کشور برای مردم ایران کاملاً واضح است. لذا باید با جدیت تمام به این امر توجه داشت. اما به هر صورت باید وارد این فضا شد تا منافع ایران به درستی تأمین گردد.