تاریخ انتشار: ۱۶:۵۱:۰۳, ۲۸ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » گیلان
نماینده مردم لنگرود:

مشکلات کشور ناشی از فقدان نگاه حزبی است

از آنجا که نمایندگان با نگاه محلی وارد مجلس می شوند، قطعاً نمی توانند در سطح ملی تدّبر کنند. از اینرو به نظر من تنها راه حل، قانون احزاب است. یعنی افراد به جای انتخاب تفکر یک فرد، به تفکر یک حزب رأی دهند.
اشاره: مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی است که در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز ثبت نام کرده است. وی اظهار داشت که محلی اندیشیدن بسیاری از نمایندگان مانع از تدبر ملی و پیشبرد رشد و توسعه کشور خواهد شد که در ادامه گفتگوی این نماینده را با پایگاه خبری تحلیلی اعتدال می خوانید. 

اعتدال: ارزیابی شما از انتخابات پیش روی مجلس دهم با توجه به ثبت نام تعداد زیادی افراد از یکسو و فقدان احزاب از سوی دیگر چیست؟

لاهوتی: در ابتدا باید عرض کنم که با وجود فرصت دو ماه باقی مانده تا آغاز تبلیغات برای انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی، نوعی نشاط در جامعه نسبت به انتخابات شکل گرفته است که جای تحسین بسیار دارد. این مسأله نشان می دهند که مردم نسبت به سرنوشت خود و نظام جمهوری اسلامی بسیار حساس شده اند. از اینرو در جستجو و تکاپو برای حضور و برگزاری باشکوه  یک انتخابات خوب هستند. نکته دوم بحث تعداد ثبت نام کنندگان کاندیداتوری در انتخابات مجلس است. به نظر من این مسأله هم از این جهت که نشان دهنده حس مسئولیت پذیری مردم است و هم از این جهت که نگرانی مردم نسبت به آینده را نشان می دهد، جای تامل دارد. در مورد تعداد فراوان ثبت نام کنندگان نیز باید گفت که در کشورما برخلاف سایر کشورها، چارچوب قانونی در مورد تعداد ثبت کنندگان در انتخابات تعبیه نشده است که به نظر من این را هم باید به فال نیک گرفت و از امتیازهای قانونی برشمارد که به هر فرد واجد شرایطی اجازه ثبت نام و کاندیداتوری در انتخابات را می دهد. در واقع مجموعه این عوامل است که شور و نشاط انتخاباتی را در فضای کشور ایجاد می کند.  اما نکته ای که همواره مورد غفلت مسئولین قرار دارد،  بحث خلأ قانون احزاب در کشور است. 

از اواخر مجلس هفتم بحث خلأ قانونی احزاب در بین نمایندگان مطرح شد که در نهایت با پیگیرهای بسیاری که انجام شد،  این قانون 2-3 ماه پیش در مجلس کامل شد. لذا تصور بنده بر این است که قانون مجلس انتخابات باید بار دیگر مورد بازبینی قرار گیرد. البته این مساله در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گرفته و برای تأیید نزد مقام  معظم رهبری نیز ارسال شده است تا با رفع نکات احتمالی آن، برای تصویب به صحن مجلس شورای اسلامی ورود پیدا کند. بحث و بررسی بر روی طرح انتخاباتی شدن احزاب ناشی از محلی اندیشیدن نمایندگان مجلس است. مشکلی که امروزه در جامعه ما و در بین اکثریت نمایندگان وجود دارد، به این معنا که فردی بدون درنظر گرفتن منافع و مصالح ملی، تمام توان و ظرفیت منطقه خود را صرفاً برای رفع مشکلات همان حوزه انتخابیه به کار می گیرد. در فضای تبلیغات انتخاباتی وعده هایی می دهد و با همان وعده ها راهی مجلس می شود. لذا چون با نگاه محلی وارد مجلس می شود، قطعاً نمی تواند در سطح ملی تدّبر کند. از اینرو به نظر من تنها راه حل، قانون احزاب است. یعنی افراد به جای انتخاب تفکر یک فرد، به تفکر یک حزب رأی دهند. این حزب است که برنامه های خود را برای چهار سال آینده اعلام  می کند و افراد در قالب هر حزبی که باشند، هماهنگ با یکدیگر گام برمی دارند و مردم به برنامه های احزاب رأی می دهند. در چنین شرایطی لاجرم انتخاب یک حزب با بیشترین کرسی،  در انتخاب دولت نیز بسیار تأثیرگذار خواهد بود. در این صورت قطعاً دولت هم در جهت برنامه های آن حزب پیش خواهد رفت. 

باید این را بپذیریم که در هر برهه زمانی، جریان خاصی به اوج فعالیت می رسد و به نفع مملکت حرکت خواهد کرد. در زمان انقلاب، یک جریانی خاصی موردپسند و موردنیاز جامعه بود و امروز به تعبیر مقام معظم رهبری،  نرمش قهرمانانه ورود پیدا می کند به گونه ای که توانست به خوبی روند مذاکرات را پیش برد. بنده از جمله کسانی بودم که در مسیر  قانونی شدن انتخابات استانی بسیار تلاش کردم که متأسفانه این طرح نیز با توجه به همان مشکل عمده نمایندگان در طرز تفکر محلی اندیشیدنشان، به بن بست برخورد و مورد تصویب نمایندگان واقع نشد. 

دولت به جای تعهدات جدید، توان خود را مصروف تکمیل پروژه های قبل کرده است

اعتدال: در دولت قبلی، ما با بحران مواد شوینده، برنج و چای، مرغ و مرکبات روبه رو بودیم، آیا در این سه سال توانستیم این بحران را در کشور مدیریت کنیم؟

لاهوتی: همان طور که می دانید مردم در این چند سال به یک آرامش نسبی رسیدند. لکن باید سریع تر خیز بعدی برداشته شود و این خیز چون به واسطه ورود نقدینگی به بازار است، لاجرم شوکی را در بازار ایجاد خواهد کرد که اگر درست اقدام نشود، مطمئناً دچار مشکل خواهیم شد. در سال 1355 تولید ناخالص ما 95 هزار میلیارد دلار بود که اگر نسبت به جمعیت آن روز که بیش از 33 میلیون نفر بود، در نظر بگیریم، سرانه هر فرد را می توان 2100 تومان محاسبه کرد. اما در سال 1393 زمانی که تولید ناخالص داخلی رشد می کند و به رقمی در حدود 223 میلیارد ریال می رسد با توجه به افزایش جمعیت ایران، باز هم سرانه هر فرد ایرانی 2100 تومان برآورد می شود، یعنی درآمد سرانه ما در طی این سال ها هیچ تغییری نکرده است. 

نکته ای که همه دولت ها به ویژه این دولت باید آن را سرلوحه خود قرار دهد، این است که باید خود را براساس مالیات اداره کنند.  این در حالی است که همواره اتکای کشور به درآمد حاصل از فروش نفت بوده است. با این حال درآمدهای حاصل از نفت بدون اینکه در ساخت زیربناهای اساسی کشور به کار گرفته شود، هزینه می شود.  درحالی که بسیاری از کشورها بدون نفت خود را اداره می کنند و سعی می کنند کشور خود را بر پایه صنعت  پیش ببرند، امری که زمینه ساز رشد این قبیل کشورها شده و به همین نسبت بیکاری را هم به حداقل می رساند. 

اعتدال: رفتار منتقدان دولت در قضیه برجام و رفتار آنها با دولت منتخب مردم، چقدر بر شرکت مردم در انتخابات تاثیرگذار خواهد بود؟

لاهوتی: مردم به این نتیجه رسیده اند که ایجاد فهم مشترک از ضروریات فعلی کشور است. ابلاغ سیاست های کلی نظام برعهده مقام معظم رهبری است، لذا اگر قوه مقننه و قوه مجریه هم راستا با یکدیگر عمل کنند و به فهم مشترک در مورد اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری برسند، کشور مسیر درست خود را طی خواهد کرد. به نظر می رسد که مردم با فضای نشاطی که این دولت برخلاف دولت احساسی گذشته، در جامعه ایجاد کرده، بیشتر همراهی کنند. افتخار دولت گذشته این بود که در هر سفر استانی تعداد زیادی مصوبه دارد. منتها امروزه با روی کار آمدن آقای روحانی، بیشترین توان  و پتانسیل تیم دولت صرف به نتیجه رساندن پروژه های نیمه تمامی است که در دولت گذشته به تصویب رسیده بودند. این درحالی است که کشور توان پایان بردن این پروژه ها و به سرانجام رساندن آنها را ندارد.

به نظر من این دولت، دولت عاقلی است و به جای اینکه تعهد جدید ایجاد کند، سعی می کند پروژه های ناتمام گذشته را به پایان برساند، چون در غیر این صورت نظام آسیب جدی می دید. 
مردم ما امیدوارند که دولت کنونی طی دو سال آینده کشور را از رکود خارج کند. لازمه این اقدام، نگاه ملی داشتن نمایندگان است. باید افرادی که نگاه ملی دارند وارد مجلس شوند، سرنوشت زندگی مردم در گِرو خروج اقتصاد کشور از رکود است. یعنی باید به صورت زیربنایی مشکل را حل کرد. مردم انقلاب خود را دوست دارند، از همین رو خطاهای مسئولین را به پای انقلاب نمی نویسند. مردم زمانی که پای اصل نظام می رسد حاضرند جان خود را هم فدا کنند. در دیداری که با نائب رئیس مجلس اکوادور داشتم به نکته جالبی اشاره کرد. ایشان گفت: قبل از نمایندگی، خبرنگار بودم اما انقلاب شما مسیر مرا تغییر داد. وی تأکید کرد که نجات بشریت در همین مسیری است که شما آغازگر آن بوده اید. 

مشکلات اقتصادی ناشی از نگاه واردات محور به جای صادرات محور است

اعتدال: مشکلات ابریشم کاران و باغداران چای و مرکبات که چندی است، معیشت آنها را با مضیقه رو به رو کرده، آیا اقدامی جهت حل مشکلات آنها برداشته است؟  

لاهوتی: مهم ترین بحث در حوزه کشاورزی، واردات محصولات در بدترین شرایط زمانی ممکن بود. ما زمانی 1000 تن تولید ابریشم داشتیم که الان به 100 تن رسیده است. متأسفانه یکی از مواردی که آسیب جدی به بدنه اقتصادی کشور وارد آورد، نگاه واردات محور به جای صادرات محور در بین مسئولین بود. 

تلاش های بسیاری برای تغییر این نگرش در کشور انجام شد که به لطف پرودگار این مساله با سیاست های آقای روحانی، به ثمر نشست و اینک شاهد کاهش واردات به کشور به نسبت گذشته هستیم. امسال 16% واردات محصولات غیرنفتی ما کاهش یافته که به اعتقاد بنده هنوز 30% آن اضافی است. سالانه 25 میلیارد دلار قاچاق وارد کشور می شود که اگر جلوی این کار گرفته شود، می توان با ایجاد 2.5 میلیون شغل در کشور، معضل بیکاری را به صورتی کامل حل کرد. 

در مورد گیلان نیز فضا تا حدودی بهتر شده است، منتها هنوز مطلوب نیست. برای نمونه در بحث ابریشم دو سال است که خرید تضمینی نداریم. زمانی دولت خرید را تضمین می کند تا بخش خصوصی وارد عرصه نشود، اما همین که امروزه کشاورز حاضر نیست با قیمت تضمینی محصول خود را به دولت بفروشد، این یک امتیاز است.

 اما این مساله را هم باید مدنظر قرار داد که عدم توجه کافی به این حوزه، موجب شده حدود 7000 هکتار از باغات چای، 4000 هکتار از باغات توت و 3000هکتار از زمین های کشاورزی ما در یک بازه زمانی تقریباً 10 ساله با تغییر کاربری مواجه شده که در صورت عدم مدیریت صحیح، وضعیت اسفناکی به وجود خواهد آمد. لذا دولت باید نگاه خاص و حمایتی نسبت به کشاورزان داشته باشد که این مساله در مورد چای کاران تا حدودی برطرف شده است، در بحث مرکبات هم اوضاع رو به بهبود است. به هر صورت حل مشکلات و معضلات کشور به ویژه در حوزه کشاورزی، اراده ای را می طلبد که امیدواریم به زودی رونق و نشاط به فضای کشور بازگردد.