تاریخ انتشار: ۱۴:۱۰:۲۸, ۲۶ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » گیلان

ایجاد خوشه‌های صنعتی در شهرک‌های صنعتی گیلان

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان از ایجاد خوشه‌های صنعتی در شهرک‌های صنعتی این استان خبر داد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان از ایجاد خوشه‌های صنعتی در شهرک‌های صنعتی این استان خبر داد.

به گزارش اعتدال به نقل از فارس،طهمورث‌ لاهوتی‌اشکوری در نشست شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان تأمین و فراهم کردن زیرساخت‌های صنعتی برای سرمایه‌گذاران را از اهداف این شرکت عنوان کرد.

وی با بیان اینکه اجرایی کردن مباحث حمایتی از صنایع کوچک جزو برنامه‌های ستاد دهه فجر استان است، افزود: استقبال از افرادی که وارد عرصه‌ تولید می‌شوند از جمله وظایف شرکت شهرک‌های صنعتی است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان حفظ صنایع کوچک در شهرک‌ها و نواحی صنعتی را در فرآیند بهره‌برداری و وضعیت موجود تاثیرگذار دانست و گفت: مهم‌ترین هدف ما فعالیت دوباره صنایع راکد و غیرفعال و یا واحدهای نیمه‌تعطیل است.

این مسئول با اشاره به اینکه صنایع کوچک و متوسط گیلان با در نظر گرفتن مبحث مهم «اقتصاد مقاومتی» در تلاش است تا به رونق اقتصادی جامعه کمک کند، خاطرنشان کرد: قصد داریم واحدهایی که پایین‌تر از ظرفیت اسمی خود تولید می‌کنند را به شرایطی برسانیم که در حد ظرفیت خود فعالیت کنند.

لاهوتی‌اشکوری با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی بحث درون‌زا و برون‌زا در اقتصاد مقاومتی مهم‌ترین موضوع است، تصریح کرد: درون‌زا بودن از این حیث که بتواند موضوعات و مشکلات را درون سیستم برطرف کند و برون‌گرا بودن از این نظر که نگاه به بیرون سیستم داشته‌باشد و آنچه که عرضه می‌کند را در بازارهای رقابتی به فروش برساند.

وی حمایت‌های مالی از صنایع کوچک توسط پرداخت تسهیلات سرمایه ‌در گردش یا سرمایه‌ ایجادی را مهم دانست و خاطرنشان کرد: اکنون بیشترین حمایت به طرف پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش با ارائه‌ تسهیلات با کارمزد کمتر از کارمزد منابع داخلی بانک‌ها است.

این مسئول مشکلات صنایع را بیشتر مسایل مالی و بدهی‌های بانکی عنوان کرد و گفت: این مسئله در کارگروه رفع موانع تولید استان مورد بررسی قرار می‌گیرد تا صنایع استان این برهه از زمان که دوره‌ رکود اقتصادی در دوران تحریم بوده را پشت سر بگذارند و به دوره‌ تعیین تکلیف موضوعات برجام برسند که قطعاً شرایطی بهتر می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان ایجاد خوشه‌های صنعتی را یکی از برنامه‌های این شرکت برای حفظ صنایع موجود و توسعه‌ آنها در آینده دانست و یادآور شد: حمایت‌های نرم‌افزاری روش دیگر حمایت از صنایع کوچک و متوسط استان است.

وی حمایت‌های نرم‌افزاری را در حوزه‌ تجاری‌سازی محصولات و تولیدات و یا موضوعات آموزشی، مشاوره‌های صنعتی، دوره‌های فنی و صنعتی برای مدیران واحدهای تولیدی و صنایع عنوان کرد تا دانش و بینش آنها را افزایش دهد.