تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰:۱۳, ۲۶ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » اردیبل

رشد ۱۳ درصدی تولید محصولات کشاورزی در اردبیل

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان اردبیل از افزایش ۱۳ درصدی تولید محصولات کشاورزی در این استان خبر داد.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان اردبیل از افزایش ۱۳ درصدی تولید محصولات کشاورزی در این استان خبر داد.

به گزارش اعتدال به نقل از مهر، اصغر پرتوی گفت: در اغلب محصولات کشاورزی به‌ویژه محصولات استراتژیک با رشد تولید مواجه هستیم.

وی افزود: ازجمله در گندم توانستیم رتبه تولید را از ۱۰ به چهار کشوری ارتقا دهیم که خود امتیاز قابل‌توجهی برای کشاورزی استان است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان با تأکید به تمرکز بر تولید دانه‌های روغنی اضافه کرد: در تولید کلزا رتبه نخست کشوری را در سال زراعی جاری به دست آوردیم.

پرتوی تغییر جهت افزایش تولیدات کشاورزی را به سمت محصولات باارزش افزوده بالاتر عنوان کرد و متذکر شد: به‌ویژه در دانه‌های روغنی، زعفران، پسته، بادام‌زمینی و گیاهان دارویی برنامه‌ریزی ویژه داریم.

وی در خصوص وضعیت تولید سیب‌زمینی بابیان اینکه سطح زیر کشت سیب‌زمینی را امسال کاهش دادیم، ادامه داد: بااین‌وجود اردبیل همواره جزو استان‌های برتر تولیدکننده سیب‌زمینی است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان خام فروشی محصولات کشاورزی را به زیان اقتصاد کشاورزی و استان دانست و متذکر شد: به دنبال توسعه صنایع تبدیلی هستیم و ازجمله در شهرک صنعتی شماره دو سال آینده اولین کارخانه تولید سیب‌زمینی نیمه سرخ‌شده منجمد فعال می‌شود.

به گفته پرتوی دستگاه‌های این کارخانه در حال نصب است و تسهیلات ۱۳۰ میلیارد ریالی برای آن اختصاص‌یافته و طبق قول مساعد سرمایه‌گذار سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: سیب‌زمینی نیمه سرخ‌شده منجمد خلالی شده و آمده پخت سریع است و به‌ویژه برای پخت سریع غذا می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.