تاریخ انتشار: ۱۵:۰۱:۰۳, ۲۷ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » قزوین

استفاده بهینه منابع آبی منجر به پایداری تولید در بخش کشاورزی می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: استفاده بهینه از منابع آبی منجر به پایداری تولید در بخش کشاورزی می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: استفاده بهینه از منابع آبی منجر به پایداری تولید در بخش کشاورزی می‌شود.

به گزارش اعتدال به نقل از فارس، نیازعلی ابراهیمی‌پاک در دیدار با حمید قزوینی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین اظهار کرد: کاهش و صرفه‌جویی در منابع آبی نباید به تولید پایدار بخش کشاورزی ضربه وارد کند.

وی افزود: جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌ها، مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز و استفاده بهینه از این منابع با همکاری، همدلی و مسئولیت‌پذیری تمام مسئولان امکان‌پذیر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تصریح کرد: با برنامه‌ریزی مدون و کار کارشناسی باید به گونه‌ای عمل کرد که به تولید پایدار محصولات کشاورزی ضربه‌ای وارد نشود.

ابراهیمی‌پاک استفاده از روش‌های نوین آبیاری، کود، بذر مناسب، ارائه روش‌های نوین و همچنین مدیریت مزرعه را در افزایش راندمان تولید در واحد سطح مؤثر دانست و افزود: این امر می‌تواند در تولید پایدار نقش مؤثری داشته باشد.

وی تأکید کرد: با نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی 30 درصد در مصرف آب منابع زیرزمینی صرفه‌جویی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین نیز گفت: طی 20 سال اخیر حفر چاه‌های غیرمجاز به شدت انجام شده است و سفره‌های زیرزمینی افت کرده که منجر به فرونشست زمین در دشت قزوین شده است.

حمید قزوینی افزود: مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز جزء برنامه‌ها و اولویت‌های نخست شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین است.

وی با قدردانی از حساسیت و پیگیری رئیس سازمان و مدیران جهاد کشاورزی در برنامه‌ریزی برای استفاده بهینه از منابع آبی زیرزمینی بر نصب کنتور هوشمند تأکید کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین خاطرنشان کرد: با اجرای تمام روش‌ها از جمله مسدود کردن چاه‌ها، نصب کنتور هوشمند، تعیین تکلیف چاه‌های فرم پنج و استفاده بهینه از منابع آبی میزان 40 تا 45 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی و زیربنایی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین نیز گفت: 25 درصد از اراضی کشاورزی استان معادل 60 هزار هکتار از آب چاه‌های غیرمجاز استفاده می‌کنند.

محمدحسین عطایی اظهار کرد: با کاهش 15 درصدی آب چاه‌های مجاز و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز به تعادل آبخوان سفره‌های زیرزمینی دست می‌یابیم.

وی تصریح کرد: با نصب کنتور هوشمند سالانه 132 میلیون مترمکعب به ذخیره‌سازی آب در سفره‌های زیرزمینی کمک می‌کنیم یعنی مصرف آب حدود 13 درصد با نصب کنتور هوشمند کاهش پیدا می‌کند.

به گفته مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی و زیربنایی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، با اجرای سیستم‌های قطره‌ای راندمان آبیاری به 94 درصد افزایش می‌یابد.