تاریخ انتشار: ۱۷:۱۵:۴۸, ۲۳ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » کهکیلویه و بویراحمد

اختصاص ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تجهیز مدارس عشایری کشور

مدیرکل آموزش و پرورش عشایر سیار کشور گفت: امسال دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تجهیز مدارس عشایری کشور اختصاص یافته است.
مدیرکل آموزش و پرورش عشایر سیار کشور گفت: امسال دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تجهیز مدارس عشایری کشور اختصاص یافته است.

به گزارش اعتدال به نقل از تسنیم، علی‌نقی یزدان‌پناه در جمع خبرنگاران در یاسوج با اشاره به اینکه 168هزار دانش آموز عشایری در 23 استان کشور در سه دوره ابتدایی، متوسطه اول و دوم  مشغول به تحصیل هستند، اظهار داشت: 6 هزار و 120مدرسه عشایری در سطح کشور وجود دارد که  از این تعداد 181مرکز شبانه روزی هستند و دانش آموزان عشایری در دوره متوسطه اول و دوم این مدارس تحصیل می‌کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش عشایر سیار کشور گفت: خوشبختانه با اساسنامه مدارس عشایری که در شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شد امتیازات خوبی را برای معلمان و دانش آموزان عشایر پیش بینی کرده است.

وی افزود: به عنوان مثال حق کوچ معلمان و سختی کار ویژه‌ای به معلمان عشایری اختصاص داده شده است.

یزدان‌پناه بیان کرد: همچنین در حوزه دانش آموزان عشایری پیش بینی شده که سنجش سلامت کودکان ابتدایی و کلاسهای دو زبانه پیش دبستانی را به صورت رایگان و با هزینه دولت برای دانش آموران عشایری برگزار کنیم.

وی صعب العبور بودن مناطق عشایری را از مهم‌ترین مشکلات مدارس عشایری عنوان و گفت: ایاب و ذهاب معلمان و دانش آموزان عشایر، چادر بودن برخی از فضاهای آموزشی از دیگر مشکلات مدارس عشایری کشور است.

یزدان پناه با بیان اینکه  هم اکنون 1120 مدرسه چادری در سطح مناطق عشایری کشور وجود دارد، ابراز کرد: درسال گذشته بیش از 700مدرسه کوچ رو کشور به لپ تاپ مجهز شد.

مدیرکل آموزش و پرورش عشایر سیار کشور با اشاره به اینکه  امسال دو میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار برای تجهیز مدارس عشایری کشور اختصاص یافته است، عنوان کرد: تاکنون 700میلیون تومان آن به استان‌ها اختصاص داده شده است.

وی افزود: در صورت اختصاص دو میلیارد باقی مانده در دو سال آینده به نقطه‌ای خواهیم رسید که هیچ مدرسه عشایری فاقد کامپیوتر و لپ تاپ نداشته باشیم که در حقیقت عدالت آموزشی و فرصت‌های آموزشی لازم را برای دانش آموزان فراهم کرده باشیم و نسبت به دانش آموزان شهری عقب نمانند.

مدیرکل آموزش و پرورش عشایر سیار کشور تأکید کرد: نبود مرکز شبانه روزی برای دانش آموزان مقطع متوسطه اول از مهم‌ترین مشکلات دانش آموزان عشایری در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

یزدان‌پناه گفت: با توجه به پراکندگی عشایر در این استان برخی از دانش آموزان به ویژه دختران متوسطه اول امکان ادامه تحصیل را ندارند بنابراین تلاش خواهیم کرد با همکاری مسئولان استانی حداقل برای دانش آموزان دختران مقطع متوسطه اول یا مرکز شبانه روزی و یا روستا مرکزی راه‌اندازی کنیم تا دسترسی این دانش آموزان به تحصیل فراهم شود.

وی با بیان اینکه امسال مدارس عشایری در سطح کشور نسبت به سال گذشته 400 مدرسه افزایش داشته است، گفت: علت این مسأله این بود که تاکنون برخی نقاط عشایری کشور امکان دسترسی برای تحصیل فراهم نبود و با افزایش مدارس عشایری فرصت دسترسی برای تحصیل آنها فراهم شد.

مدیرکل آموزش و پرورش عشایر سیار کشور بیان کرد: در برخی نقاط عشایری کشور مدارس دو نفره و سه نفره وجود دارد که این امر نشان از اهمیت دادن آموزش و پرورش برای برقراری کلاس و جلوگیری از انسداد و بازماندن از تحصیل انجام می‌دهد.

یزدان پناه تصریح کرد: خط قرمز آموزش و پرورش عشایر کشور بازماندن دانش آموزان عشایری از تحصیل است و تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهیم.

انتهای پیام/