تاریخ انتشار: ۱۲:۵۸:۴۹, ۲۴ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » کرمانشاه

بزودی شاهد تحول در حوزه معادن استان خواهیم بود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری کرمانشاه گفت: بزودی در حوزه معادن استان شاهد یک تحول خواهیم بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری کرمانشاه گفت: بزودی در حوزه معادن استان شاهد یک تحول خواهیم بود.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، رضا رحیمی در نشست  با مهندسین و کارشناسان قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) با اشاره به کاهش قیمت نفت و نیز اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی، اظهار کرد: مدیریت استان در یک تدبیر هوشمندانه تصمیم دارد از ظرفیت های قابل توجه قرارگاه خاتم الانبیاء برای توسعه و آبادانی استان در شرایط پساتحریم به خصوص در جهت احیای حوزه معادن این دیار استفاده کند.

وی گفت: با تدبیری که استاندار اتخاذ کرده و اجرای برخی از مگا پروژه‌های تاثیر گذار را به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار کرده، بزودی شاهد شتاب بخشی به توسعه علمی و دانش افزایی حوزه معادن کرمانشاه خواهیم بود.

معاون استاندار در ادامه با اشاره به اینکه هم‌اکنون ایران از نظر ذخایر معدنی رتبه نخست خاورمیانه را دارد، اظهار کرد: 68 نوع ماده معدنی غیرنفتی و حدود 57 میلیارد تن ذخایر بالقوه معدنی باعث شده که ایران در میان 15 کشور برتر از لحاظ ذخایر معدنی جای گیرد.

 رحیمی گفت: کرمانشاه نیز با داشتن 17 نوع ماده معدنی و همچنین 1.7 میلیارد تن ذخیره قطعی مواد معدنی، جزو استانهای متوسط کشور به لحاظ تنوع مواد معدنی است.

وی با بیان اینکه معادن قیر طبیعی، سنگ تزیینی، فلدسپات، منگنز، آهن، مس ، سیلیس، خاک صنعتی، سنگ گچ، دولیمیت و ... از مهمترین معادن کرمانشاه هستند، گفت: کرمانشاه دارای رتبه نخست استخراج قیرطبیعی در کشور است.

وی در ادامه گفت: متاسفانه با تمام این قابلیت‌ها و پتانسیل‌ها در حوزه معدن، هنوز نتوانسته ایم  وظایف حاکمیتی خود را در حمایت از فعالان عرصه معدن ایفاء کنیم و در شرایطی که مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را یگانه راهکار برون رفت از مشکلات کنونی کشورمان تبیین کرده‌اند و همواره از آن بعنوان نقشه راه سیاست‌های کلان نظام یاد کرده اند، بخش معدن و سرمایه گذاری در این حوزه می تواند بهترین جایگزین برای اقتصاد نفتی باشد.

وی ادامه داد: آماده نبودن زیرساخت‌ها و فضای کسب‌وکار بازدارنده، عدم وجود شفافیت مناسبات میان دولت و بخش‌خصوصی و نیز نبود فضای مناسب برای سرمایه‌گذاری که نتیجه آن عدم تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به بخش فرآوری بوده است، باعث رکود بسیار و حتی رشد منفی در بخش معدن در چند سال اخیر شده است.

معاون استاندار کرمانشاه با تاکید مجدد بر اینکه حدود 75 درصد از ذخایر قیر طبیعی کشور در کرمانشاه قرار دارد، گفت: با وجود این ظرفیت عظیم، متاسفانه این نعمت خداوندی بدون فرآوری و به صورت خام فروشی عرضه می گردد و لذا نمی تواند آنگونه که باید در افزایش ارزش افزوده و درآمدهای پایدار و در نتیجه اشتغالزایی این بخش موثر باشد .

 رحیمی سپس با اشاره به نشست هفته گذشته خود با مسئولین ارشد قرارگاه خاتم الانبیاء در تهران برای تسریع در اجرایی شدن تفاهم نامه منعقده که منجر به اعزام این گروه ازکارشناسان و مهندسین مشاور قرارگاه شده است، گفت: انجام مطالعات اکتشاف معادن استان، استخراج و فرآوری معدن گچ و بیتومین قصرشیرین، استخراج و فرآوری قیر طبیعی، فرآوری منیزیم از دولومیت اسلام آبادغرب از عرصه هایی دانست که قرارگاه خاتم الانبیاء (ص)می تواند در انجام پروژه های مرتبط فعالیت کند.

انتهای پیام/