تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲:۲۳, ۲۴ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » کرمانشاه

رویکرد وزات علوم ایجاد تحول در نظام مدیریتی علم و فناوری

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رویکرد این وزارتخانه ایجاد تحول در نظام مدیریتی علم و فناوری و به دنبال آن افزایش تعاملات و بهره‌وری است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رویکرد این وزارتخانه ایجاد تحول در نظام مدیریتی علم و فناوری و به دنبال آن افزایش تعاملات و بهره‌وری است.

به گزارش اعتدال به نقل از تسنیم، وحید احمدی در نشست با هیئت رئیسه دانشگاه رازی، اظهار داشت: با توجه به اینکه رویکرد مجموعه وزارت علوم ایجاد تحول در نظام مدیریتی علم و فناوری، افزایش تعاملات، بهره‌وری و کیفیت و ایجاد ارتباطات شبکه‌ای بین مجموعه‌ها است این ارتباط شبکه‌ای در بخش زیرساخت، همکاری‌های پروژه‌ای در سطح کشور و منطقه می‌تواند باشد.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه اکنون فعال کردن مناطق 9گانه دانشگاهی سطح کشور نعمت بزرگی است، عنوان کرد: مناطق 9گانه اکنون وضعیت مناسبی دارند و وظایفی که با توجه به ظرفیت‌ها به دانشگاه‌ها واگذار شده به خوبی مقرر و انجام شده است تا به صورت اسناد علمی کشور نگهداری و در اختیار فرآیند تصمیم‌گیری در وزاتخانه و سازمان برنامه قرار گیرد.

احمدی با بیان اینکه ارتباط مراکز و پارک‌های علم و فناوری ایجاد شده موقعیت مناسبی است، گفت: مجموعه نیازها و مطالب هر منطقه بررسی و شناسایی شده است و امید است با تعاملات ایجاد شده و فضای باز فراهم شده برای ارتباطات بین‌المللی دانشگاه‌ها از ظرفیت‌های منطقه و بین‌المللی برای رفع مشکلات استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه این رویکرد وزاتخانه طول عمر زیادی ندارد، افزود: بسیاری از دانشگاه‌ها از فرصت ارتباطات بین‌المللی به خوبی استفاده می‌کنند و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز برای تأمین هزینه ارتباطات و رفت و آمدها همکاری می‌کند اما باید دانشگاه‌ها آگاهی خود را بالا برده و از ظرفیت موجود استفاده کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه به طور قطع با نگرش کنونی موجود در کشور بسیاری از مشکلات مرتفع می‌شود، اظهار کرد: بسیاری از مشکلات مالی نیست زیرا بسیاری از وسایل آزمایشگاهی با هزینه‌های میلیونی بدون استفاده مانده‌اند و این خطر بزرگی است که باید مورد توجه دانشگاه‌ها و اساتید قرار گیرد.

احمدی به ضرورت راه‌اندازی سامانه تقاضا اشاره کرد و گفت: با تعاملات انجام شده با دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هایی همچون نفت برای صنایع بالادستی و پایین دستی، با صنعت در حوزه طرح‌های صنعتی و پسادکترای صنعتی، با وزات دفاع و فرصت ارتباط منطقه‌ای ارتباط میان مجموعه دانشگاه و پارک‌های علمی فناوری افزایش می‌یابد.

وی به طرح‌های مطالعاتی مشترک وزارت علوم با کشورهایی همچون آلمان و اتریش اشاره و عنوان کرد: هر دانشگاهی بنابر ظرفیت خود می‌تواند از فرصت ارتباطات منطقه‌ای استفاده کند و بخش زیادی از این مسیر به تلاش و پیگیری خود دانشگاه‌ها بستگی دارد.

احمدی با بیان اینکه بسیاری از این اقدامات و فعالیت‌ها نیازمند فرهنگ‌سازی است، گفت:  اکنون حرکت بسیار خوبی در برخی دانشگاه‌ها برای اجرای مجموعه‌ای از طرح‌ها انجام شده اما بخش خصوصی فعال نیست که باید زمینه فعالیت آن فراهم شود.

انتهای پیام /