تاریخ انتشار: ۱۷:۵۴:۴۹, ۲۲ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » همدان

اجرای ۱۰۰۰ پروژه مجتمع آب‌رسانی در روستاهای کشور

معاون شرکت مهندسی آبفا کشور با اعلام اینکه اجرای هزار پروژه مجتمع آبرسانی در کشور تعریف شده است، گفت: اتمام این تعداد پروژه به ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
معاون شرکت مهندسی آبفا کشور با اعلام اینکه اجرای هزار پروژه مجتمع آبرسانی در کشور تعریف شده است، گفت: اتمام این تعداد پروژه به ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

به گزارش اعتدال به نقل از تسنیم، شاهین پاکرو ظهر در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان همدان اظهار داشت: امروز در صنعت آب و فاضلاب کشور تجربه تشکیل شرکت‌ها را بعد از 25 سال داریم که به تجربه موفقی در کشور تبدیل شده است.

وی افزود: تجربه‌ای که هدف و رسالت آن تامین آب مناسب و پایدار برای مردم است و این موضوع در هدفگذاری و سیاست‌های کلان وزارت نیرو برای دستیابی به منابع آبی پایدار بوده است.

پاکرو با بیان اینکه خشکسالی‌های متعدد و مشکلات ویژه‌  در 15 سال گذشته به بخش آب فشار وارد کرده است، گفت: کمبود منابع مالی و خشکسالی‌ها کشور را با چالش جدی در زمینه تامین آب مواجه کرد.

وی با اشاره به اینکه توسعه تاسیسات و زیرساخت‌ها در دستور کار وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب است، گفت: توانستیم تمامی شهرها و روستاها را در ایجاد زیرساخت مطالعه کرده و اسناد و مدارک موردنیاز این پروژه‌ها برای دریافت ردیف اعتباری تهیه کنیم.

معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بیان کرد: محدودیت منابع اعتباری به سبب تحریم‌ها چالش جدی در اجرای پروژه‌های عمرانی ایجاد کرد و سبب شد تا از اهداف تعیین شده فاصله گرفته و نتوانیم به اهداف خود برسیم.

وی با اعلام اینکه تشدید خشکسالی سبب شد تا منابع آب محلی در سطح روستاها از دست برود، عنوان کرد: هزار مجتمع آبرسانی با برآورد اعتباری 6 هزار میلیارد تومانی در کشور تعریف شده و طوری طراحی شده که گام به گام پروژه‌ها به بهره‌برداری برسد.

پاکرو با بیان اینکه ریاست جمهوری نسبت به توسعه روستایی توجه جدی دارند، اظهار داشت: از این رو دولت از محل منابع صندوق توسعه ملی 500 میلیون دلار برای تامین و دسترسی به آب سالم در روستاها دیده شده است.

وی درباره مجتمع‌های آبرسانی استان همدان نیز گفت: 19 مجتمع اولویت‌دار در همدان تعریف شده که در صورت بهره‌برداری 25 درصد به شاخص بهره‌مندی اضافه شده و کمبودهای گذشته جبران می‌شود.

معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بیان کرد: پس از اجرای پروژه‌‎ها موضوع نگهداری و بهره‌برداری پایدار در برنامه قرار دارد که شرکت‌های آبفا و آبفار در این زمینه وظیفه دارند، بهره‌برداری زمانی می‌تواند پایدار باشد که توانسته باشیم در اجرای پروژه‌ها و مراحل امکان سنجی بستر لازم را فراهم کرده باشیم.

وی با اعلام اینکه بخش قابل توجهی از سیاست به موضوع اقتصاد آب برمی‌گردد که متاسفانه در این زمینه توفیق نداشته‌ایم، اظهار داشت: نقش آب در هزینه سبد خانوار بسیار پایین بوده و نقش آب در صنعت به عنوان ایجاد ارزش افزوده در کالا دیده نمی‌شود.

معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور بیان کرد: با توجه به اینکه محور توسعه در استان همدان کشاورزی تلقی شده، نقش آب در محصولات کشاورزی که ایجاد ارزش افزوده را در پی دارد دیده نشده است.

وی با بیان اینکه امروز اگر با چالش آب مواجه هستیم به سبب این است که نتواستیم اقتصاد آب را در تولید و صنعت نهادینه کنیم، افزود: چالش آب به موضوع اصلی کشور تبدیل شده که باید به دنبال مدیریت آن باشیم.

انتهای پیام/