تاریخ انتشار: ۱۶:۴۴:۱۸, ۲۲ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » هرمزگان

افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی در جزیره کیش

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی با معرفی آخرین فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌پذیری و دستاوردهای سازندگان و تولید کنندگان نفت، گاز، پتروشیمی، برق و انرژی‌های نو در جزیره کیش گشایش یافت.
دوازدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی با معرفی آخرین فرصت‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌پذیری و دستاوردهای سازندگان و تولید کنندگان نفت، گاز، پتروشیمی، برق و انرژی‌های نو در جزیره کیش گشایش یافت.

به گزارش اعتدال به نقل از تسنیم، علی اصغرمونسان در مراسم دوازدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی با اشاره به نیاز جهانی به انرژی اولیه اظهارداشت: در حال حاضر حدود 12 میلیارد تن SKE (واحد زغال سنگ) در سال است تا یکصد سال دیگر موادی مثل نفت خام و گاز به پایان می‌رسند و زغال سنگ نیز حداکثر تا دو قرن دیگر پاسخگوی بخشی از نیاز شدید انسان به انرژی خواهد بود، ذخایر اورانیوم قابل استخراج جهان نیز نهایتاً توانایی تولید 153 میلیارد تن SKE انرژی را دارند.

وی با بیان اینکه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیش بینی کرده بود که میانگین مصرف نفت در سال 2015 به 93 میلیون و 300 هزار بشکه در روز برسد افزود: در حالی‌که این رقم در سال 2014 به طور متوسط روزانه 92 میلیون و 400 هزار بشکه بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، یکی از ویژگی‌های مهم اقتصاد ایران را رشد در آمد نفت با افزایش تولید در سایر بخش‌های صنعتی کشور دانست و تاکید‌کرد: این امر موجب رونق در کسب و کار به ویژه در بازار مالی کشور می‌شود و بدیهی است که در شرایط حاضر نفت و اقتصاد وابسته به آن، تنها مسیر سریع برون رفت از شرایط پساتحریم در اقتصاد کشور و ایجاد ارتباط با اقتصاد بین‌الملل است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود چنانچه در خصوص بازاریابی، فروش، انتقال پول و جلب سرمایه برای نفت اقدامات مناسبی انجام دهیم تولید نفت کشور یک میلیون بشکه به ظرفیت فعلی افزوده شده و با مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب این ظرفیت به حدود 4 میلیون بشکه در روز برسد.

مونسان گفت: با آزاد سازی سرمایه‌های ایران در خارج از کشور و همچنین از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی امکان تامین منابع مالی طرح های توسعه‌ای امکان پذیر خواهد شد، جذابیت‌ها‌ی صنعت نفت ایران شامل بهره‌ مندی از امکانات خوب نظیر دسترسی به گاز و آب برای تزریق به چاه‌ها و هزینه‌ پایین تولید در ایران، میان سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی در کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی رقابت برای ورود به بازار ایران به وجود می‌آورد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، برآیند این رخدادها را در داخل کشور کسب در آمدهای حاصل از نفت، استغناء دولت و شکوفایی دیگر ظرفیت‌های تولیدی و درآمد ملی دانست و افزود: به طوری که حتی چنانچه سهم نفت در اقتصاد ملی نیزکاهش یابد، بالفعل کردن این ظرفیت‌ها و استفاده بهینه از منابع موجود، رونق در سایر بخش‌های تولیدی را بهبود بخشیده و کشور را در مسیر کاهش وابستگی به درآمدهای حاصل از نفت قرار داده و موجب تقویت هرچه بیشتر اقتصاد در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد شد.

دکتر مونسان همچنین با بیان اینکه علیرغم همه فشارها و مشکلاتی که در مسیر حرکت مدبرانه دولت تدبیر و امید به منظور شکست تحریم‌ها و آزادسازی اقتصاد کشور از بند آنها ایجاد شد گفت: خوشبختانه دستگاه دیپلماسی کشور سرافرازانه طعم شیرین موفقیتی بزرگ را در عرصه جهانی و در طول مذاکراتی نفس‌‌‌گیر و طولانی به کام مردم ایران چشاند. قطعاً این مسیر پر فراز و نشیب در راه توسعه اقتصادی ادامه خواهد یافت و دولت مقتدر جمهوری اسلامی ایران تا رسیدن به اهداف ملی از پای نخواهد نشست.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش توسعه اقتصادی کشور در کنار توسعه فرهنگی و اجتماعی را مهم‌ترین هدف دولت برشمرد وگفت:  قطعا اجرای برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت اقتصادی بدون مشارکت مردم به ویژه سرمایه گذاران، متخصصان، کارشناسان و دست اندرکاران حوزه انرژی روندی سخت و دست و پا گیر دارد.

انتهای پیام/