تاریخ انتشار: ۱۶:۴۰:۲۹, ۲۲ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » مرکزی

افزایش سرانه فضای سبز در کلانشهر اراک

معاون فنی و عمرانی شهردار اراک بابیان اینکه افزایش سرانه فضای سبز کلانشهر اراک در اولویت مجموعه مدیریت شهری است گفت: سرانه فضای سبز در کلانشهر اراک افزایش می‌یابد.
معاون فنی و عمرانی شهردار اراک بابیان اینکه افزایش سرانه فضای سبز کلانشهر اراک در اولویت مجموعه مدیریت شهری است گفت: سرانه فضای سبز در کلانشهر اراک افزایش می‌یابد.

به گزارش اعتدال به نقل از تسنیم، محمدرضا خسروی در جمع خبرنگاران با اشاره به موقعیت جغرافیایی بوستان کلاله اظهار داشت: پارک کلاله بالا دست منطقه سنجان قرار دارد این پارک جنگلی که طبیعت زیبائی دارد دارای چشمه‌های فصلی، درختان قدیمی و آب بند بر سر راه چشمه ها و در کوهپایه‌ها قرار داد همچنین در فصل تابستان و بهار  دارای هوائی خنک و مطبوع است.

وی افزود: با توجه به نیاز استان مرکزی به فضای سبز و در راستای اجرای اهداف حوزه عمرانی طرح آبرسانی در بوستان کلاله با پیگیری جدی‌تری نسبت به گذشته انجام شد.

معاون فنی و عمرانی شهردار اراک با اشاره به تجهیزات خریداری شده برای این بوستان گفت: خرید لوازم و تجهیزات موردنیاز و اجرای آن ها از جمله  لوله های پلی اتیلن، شیرآلات و قطعات چدنی، اجرای عملیات لوله گذاری در داخل کانال خط انتقال آب به طول تقریبی 1500 متر طول، عملیات کندمان به حجم تقریبی 130 مترمکعب و جابجایی ماسه و شن در مسیر عبور کانال به حجم 288 مترمکعب از جمله اقدامات انجام شده است.

خسروی تصریح کرد: فضای سبز کلاله ایراداتی را هم دارد که می‌توان به ساختمان‌های نیمه کاره در قسمت بالای این پارک اشاره کرد زیرا نیمه کاره رها شده‌اند و در کنار این ساختمان‌ها پله‌هائی با آبریز در وسط آنها وجود دارد که در حال مخروبه شدن است و مسئولان مربوطه باید اقدامات لازم را در این راستا انجام دهند.

وی با اشاره به سایر عملیات عمرانی انجام شده در این بوستان در سال 94 بیان کرد: اجرای عملیات جدول‌گذاری در انواع تک و نهری،اجرای عملیات زیرسازی بخشی از لاین برگشت جاده دسترسی به بوستان فوق و نیز پخش آسفالت به میزان تقریبی 1900 تن در مهرماه از جمله این فعالیت‌ها است.

توسعه فضای سبز از شاخص‌های توسعه‌یافتگی است

معاون فنی و عمرانی شهردار اراک بااشاره به ضرورت و اهمیت توسعه فضای سبز گفت: امروزه مفهوم شهرها بدون فضای سبز در اشکال گوناگون آن، غیر قابل تصور است، چراکهگسترش شهرها سبب تشدید عوارض توسعه شهری  بی رویه و ناپایدار شده است که تشدید آلودگی‌های محیطی از مهمترین این عوارض به شمار می آید که خود زمینه ساز از بین رفتن فضاهای سبز درون شهری و تغییر کاربری این گونه اراضی است .

وی افزود: این گسترش فناوری آنچنان در روان و احساس شهروندان آثار نامطلوب گذاشته که همبستگی ذاتی و دیرینه انسان ها با طبیعت به جدایی کشیده شده و آثار آن در انسان خموده، عصبی و به ظاهر متحرک نمایان شده است و تنها وجه پیوند دهنده بین انسان و طبیعت، پناه بردن انسان به فضاهای سبز عمومی و پارک های شهری است.

خسروی ادامه داد: اهمیت فضاهای سبز شهری تا آن حد است که امروزه وجود این کاربری به عنوان یکی ازشاخص های توسعه یافتگی جوامع به حساب می آید و پارک ها و فضاهای سبز شهری از مهمترین عوامل موثر در شکل‌دهی به پایداری اجتماعی و همبستگی های شهری است ولی عواملی مانند مشکلات زندگی شهری، ایمنی پارک و فضاهای سبز، امنیت و متناسب نبودن امکانات مورد نیاز برای گروه‌های مختلف در این مکان ها از جمله عوامل کاهش تمایل شهروندان برای استفاده از این عرصه ها به‌شمار می‌رود.

انتهای پیام/