تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵:۵۶, ۲۲ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » البرز

عمده افراد بیسواد کشور در رده‌های سنی بالای ۵۰ سال قرار دارند

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه در گروه ۱۰ الی ۲۹ سال بیش از ۹۷ درصد مردم با سواد هستند، اظهار داشت: عمده افراد بیسواد کشور در رده‌های سنی بالای ۵۰ سال قرار دارند که در مدت زمان ۱۰ سال در گروه هدف قرار نداشتند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه در گروه ۱۰ الی ۲۹ سال بیش از ۹۷ درصد مردم با سواد هستند، اظهار داشت: عمده افراد بیسواد کشور در رده‌های سنی بالای ۵۰ سال قرار دارند که در مدت زمان ۱۰ سال در گروه هدف قرار نداشتند.

به گزارش اعتدال به نقل از تسنیم، علی باقرزاده در جلسه شورای معاونان آموزش و پرورش استان البرز که پیش از ظهر امروز در محل دبیرستان شهید شرافت کرج برگزاری شد، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه طبق سرشماری سال 90 در گروه سنی 10 الی 49 سال حدود 93 درصد مردم کشور باسواد هستند، اظهار داشت: بر این اساس 3 میلیون و 456 هزار بیسواد بر اساس سرشماری سال 90 در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه در طول این سال‌ها فعالیت‌هایی در راستای سوادآموزی انجام شده است، افزود: تعداد افراد بیسواد با توجه به اقدامات انجام گرفته در مدت زمان مذکور به کمتر از یک میلیون و 350 هزار نفر رسیده که این میزان 4.45 درصد از جمعیت کشور را شامل می‌شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه تعیین معیاری واحد برای سنجش وضعیت سواد کشورها جزء دغدغه‌های یونسکو است، تصریح کرد: سرشماری نفوس و مسکن بر مبنای خوداظهاری یکی از راه‌هایی است که آمار بیسوادان جامعه را مشخص می‌کند.

وی با اشاره به اینکه آمارهای ثبتی کشور با پیشرفت 95 درصدی رو‌به‌رو بوده است، یادآور شد: مطالعات لازم در راستای اجرای طرح سنجش سواد انجام شده است که تا کنون به مراحل خوبی در این راستا رسیده‌ایم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه شورای عالی پشتیبانی سوادآموزی امکان اجرای این طرح را فراهم کرده است، افزود: این طرح در 13 کشور جهان انجام و نتایج مطلوبی از آن حاصل شده است.

وی با بیان اینکه در گروه سنی 15 الی 24 سال که شاخص مهمی در سوادآموزی جهان محسوب می‌شود رتبه خوبی داریم، گفت: سطح پوشش تحصیلی کشور در این مقطع سنی بسیار مطلوب و خوب است.

باقرزاده با اشاره به اینکه در گروه 10 الی 29 سال بیش از 97 درصد مردم با سواد هستند، اظهار داشت: عمده افراد بیسواد کشور در رده‌های سنی بالای 50 سال قرار دارند که در مدت زمان 10 سال در گروه هدف قرار نداشتند.

معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: به طور میانگین مبلغ 670 هزار تومان به آموزش دهنده مراکز نهضت سوادآموزی پرداخت می‌شود، از طرفی تهیه و تولید کتاب نیز هزینه‌هایی را به همراه دارد.

وی تصریح کرد: بنا بر این است در طول برنامه ششم توسعه بیسواد زیر 50 سال در کشور وجود نداشته باشد، البته باید به این نکته نیز اذعان داشت که همواره بخشی از جامعه شرایط تحصیل را پیدا نمی‌کنند.

انتهای پیام/