تاریخ انتشار: ۱۸:۰۵:۴۳, ۱۷ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » هرمزگان

8000 مدرسه سراسر کشور تحت پوشش طرح تعالی مدیریت

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش کشور با تاکید بر اینکه راهبرد اصلی طرح تعالی مدیریت کیفیت بخشی به فعالیت های مدارس است از برگزاری دوره آموزشی دو روزه مجریان طرح تعالی مدیریت مدارس سراسر کشور به میزبانی هرمزگان خبر داد .

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، علی زرافشان در جمع مجریان طرح تعالی مدیریت مدارس سراسر کشور که به میزبانی آموزش و پرورش هرمزگان در بندر عباس برگزار شد با اشاره به اینکه هشت هزار مدرسه سراسر کشور تحت پوشش طرح تعالی مدیریت قرار دارند اظهارکرد: نزدیک به 15 هزار نفر از مدیران،مجریان وناظرین این طرح آموزش های لازم را کسب کرده اند.

این مسئول پوشش فراگیرتعلیم وتربیت وکیفیت بخشی به فعالیت های مدارس را دومؤلفه اساسی درسند تحول آموزش وپرورش دانست و اضافه کرد: آموزش وپرورش درتحت پوشش قرار دادن دانش آموزان در سطح منطقه و بین الملل توانسته است شاخص های خوب و مطلوبی بدست بیاورد.

زرافشان گام اول را گسترش آموزش در تمامی شهر و روستا های کشور عنوان کرد و افزود: پوشش واقعی آموزش در سراسر کشور در مقطع ابتدایی دارای شاخص 8/98 (نود وهشت و هشت دهم)،در متوسطه دوره اول 3/94 (نود وچهار و سه دهم) و در مقطع متوسطه دوره اول 2/84 (هشتاد وچهار ودو دهم) بوده است که شاخص مطلوبی در سطح بین الملی بشمار می آید.

به گفته ی  معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش،کیفیت بخشی به فعالیت های مدارس بعنوان راهبرد مهم دیگری است که طرح تعالی مدیریت به دنبال تحقق هرچه بیشتر و مطلوب آن در مدارس است.

زرافشان داشتن نیروی انسانی کافی و ماهر را از بنیادی ترین مؤلفه های کیفیت بخشی مدارس خواند و گفت: آموزش وپرورش کشور در نسبت معلم به دانش آموز دارای شاخص 21نفراست که این شاخص رضایت بخش و مطلوب بشمار می آید.وی اضافه کرد نزدیک به 70درصد از کل فرهنگیان کشور دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند.

زرافشان  درادامه خاطر نشان کرد:در سال 93 و94جمعیت دانش آموزی از حدود 18میلیون به حدود 13 میلیون کاهش یافته است که این کاهش شش میلیون دانش آموز موجب افزایش فضاهای آموزشی در برخی مناطق شده است که با بهره گیری مناسب از این ظرفیت می توان در راستای کیفیت بخشی بیشتر فعالیت های آموزسی گام برداشت.

این مسئول بیان کرد: ملاک هایی چون مشارکت اولیاء و دانش آموزان در روند آموزش مدارس،دسترسی  وبکارگیری از منابع و تسهیلات موجود ،استفاده بهینه از مواد آموزشی مناسب،جایگزین شدن راهبرد های تربیتی و مشارکت به جای مدیریت اداری، آموزش معلمان ، غنی شدن کتب درسی  و مدرسه محوری ازدیگر راهبردهای طرح تعالی مدیریت در راستای کیفیت بخشی به فعالیت های مدارس است.
انتهای پیام/