تاریخ انتشار: ۱۹:۳۲:۰۹, ۱۶ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » کرمانشاه

لزوم رفع مشکل تردد تجارعراقی در مرز پرویز خان

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی سلیمانیه عراق بر ضرورت رفع مشکلات تردد تجار عراقی در مرز پرویزخان تاکید کرد و گفت: تاجران ما به ارتقاء مبادلات تجار ی با ایران راغب هستند.

به گزارش اعتدال به نقل از مهر، احمد محمد کلاری در نشست رؤسای اتاق‌های بازرگانی کرمانشاه و سلیمانیه عراق که امروز چهارشنبه در کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به رغبت بازرگانان و تجار عراقی به انجام مبادلات تجاری با ایران اظهار داشت: ارتقاء جایگاه اقتصادی و تجاری این دو کشور در گرو توجه بیشتر در سطوح مختلف روابط است و باید تسهیلات مناسب برای تاجران عراقی از سوی دولت ایران در نظر گرفته شود.

کلاری با انتقاد از کیفیت پایین برخی کالاهای ایرانی گفت: دولت ایران باید نظارت بیشتری بر کالاهای صادراتی خود داشته باشد تا این کالاها برگشت داده نشود و از سوی دیگر نیز باید نمایندگان عراقی برای کنترل کیفیت بهداشت کالاها درمرز پرویز خان حاضر شوند که البته این درخواست در نشست قبلی با اتاق بازرگانی کرمانشاه مورد موافقت قرار گرفت اما اجرایی نشده است.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه نرخ صدور ویزا برای بازرگانان اقلیم کردستان عراق در کنسولگری ایران ۴۱۵ دلار است، افزود: متاسفانه این مبلغ برای تجار ما زیاد است و باید اقدام مناسب از سوی کنسولگری ایران انجام شود.

وی خواستار ایجاد شرایط لازم برای تردد تجار عراقی بدون ویزا به خاک ایران شد و گفت: دولت ایران در راستای سرعت بخشیدن به مبادلات تجاری و اقتصادی دفترچه تردد برای بازرگانان فعال ما که مورد تایید اتاق سلمانیه باشد صادر کند تا امکان تردد با خودروی شخصی نیز فراهم شود.

کلاری خواستار توجه جدی مسئولان و متولیان دولت جمهوری اسلامی ایران و نیز کشور عراق در راستای رفع مشکلات مرز پرویزخان شد و گفت: لازم است تا با اقدامات مناسب مشکلات موجود در این مرز که خطرات احتمالی برای تاجران و بازرگانان در پی دارد برطرف شود.

وی تصریح کرد: تاجران ما رغبت بیشتری به برقراری مبادلات و روابط تجاری با ایران دارند این در حالیست که دولت ترکیه به انجام مبادلات تجاری با تجار و بازرگانان کردستان عراق راغب است و شرایط بهتری نیز برای ما فراهم می‌کند اما ما به برقراری مبادلات تجاری با ایران تمایل داریم.

انتهای پیام/