تاریخ انتشار: ۱۱:۱۱:۴۴, ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
صفحه استان ها » زنجان

باید دست سرمایه گذاری که زمینه ساز اشتغال جوانان می شود را بوسید

محمد عزیزی کاندیدای دور دوم دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه ابهر، خرمدره و سلطانیه در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی اعتدال نکاتی را در خصوص لزوم سرمایه گذاری و حمایت از بخش کشاورزی در این منطقه را مطرح کرد. در ادامه بخش اول این گفت و گو را می خوانید.
محمد عزیزی کاندیدای دور دوم دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه ابهر، خرمدره و سلطانیه در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی اعتدال نکاتی را در خصوص لزوم سرمایه گذاری و حمایت از بخش کشاورزی در این منطقه را مطرح کرد. در ادامه بخش اول این گفت و گو را می خوانید.انگیزه شما از حضور در انتخابات مجلس دهم چیست؟

با توجه به تجربیاتی که در عرصه های مختلف اجرایی از جمله عرصه سیاسی، مدیریت شهری، اقتصادی، ورزشی و صنعتی کسب نموده ام به نظرم آمد که می توانم از این تجربیات در عرصه قانون گذاری و خدمت به مردم کشور و منطقه استفاده نمایم .
  نمایندگی مجلس عرصه استفاده از تجربیات است و بنده با کسب اجازه ای که از بزرگان ، معتمدین منطقه و خانواده های معظم شهدا و ایثارگران گرفتم تصمیمم بر حضور در انتخابات این دوره شد .

حضور شما در فرمانداری ابهر چه دستاوردهایی برای این شهرستان به همراه داشته است؟

بنده در سن بیست و نه سالگی بعنوان خادم مردم به فرمانداری ابهر منصوب شدم ، سعی کردم با شناسایی نیازهای منطقه در مسیر عمران و آبادانی حرکت کنم. یکی از کارهای خوبی که در آن دوران انجام شد استقرار یک تیم مدیریتی خوب و تقریبا بومی در سمت های مدیریتی ادارات بود که مردم بزرگوار شهرستان و معتمدان همواره از آن به عنوان یک تیم کارآمد یاد می کنند .

برگزاری جلسه مشورتی با بزرگان و معتمدین همواره در راس برنامه ها قرار داشت. یکی از مواردی که همواره مورد درخواست مردم بود ایجاد بلوار بین ابهر و خرمدره بود که الحمدلله انجام و به نام وحدت هم نامگذاری شد.

پروژه های بسیار خوبی چون بیمارستان 220 تختخوابی ، ورزشگاه 3000 نفره ، احداث ساختمان فرمانداری ، جاده ابهر به شمال ، اجرای آسفالت جاده های روستایی ، اجرای پروژه های گازرسانی روستایی ، اجرای پروژه های آبرسانی روستاها ، احداث شهرک صنعتی 700 هکتاری افق ، احداث پل روگذر ورودی ابهر از عوارضی ، ورودی و خروجی ساطانیه از اتوبان ، آغاز احداث استخرهای هیدج و صائین قلعه و... در آن دوران برای منطقه به یادگار گذاشته شدکه امروزه باید در خصوص تکمیل این پروژه ها و احداث پروژه های جدید و مورد نیاز شهرستان اقدام جدی بعمل آید.

 سرمایه گذاری در منطقه را چگونه برآورد می کنید؟

بنده معتقدم باید برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کرد ، اگر بنده توانستم لباس خدمت گذاری در قامت نمایندگی مردم این منطقه را بر تن نمایم حتما برای حمایت جدی از سرمایه گذاران در شهرستان های ابهر ، خرمدره و سلطانیه برنامه خواهم داشت.

من دست سرمایه گذاری که در این منطقه سرمایه گذاری کند و باعث ایجاد اشتغال برای جوانان شود را می بوسم.

معتقدم برای حل مشکل کارخانجات و صنایع باید وقت بگذاریم. تصمیم دارم با حضور در شرکتها و کارخانجات منطقه با تمام مدیران آنها جلسه گذاشته و نسبت به حل مشکلاتشان اقدام نمایم تا ان شاء الله روند سرمایه گذاری در منطقه مجددا به حرکت درآید. در رابطه با جذب سرمایه گذار اعتقاد دارم که باید در خصوص جذب سرمایه گذار خارجی هم تلاش نمود. چرا که با رفع تحریم ها سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در بازار ایران رغبت نشان خواهند داد، لذا باید توجه کافی به جذب این سرمایه گذاران انجام شود . این برنامه ها بهترین راهکار کاهش بیکاری، حمایت از تولید و سرمایه گذاری می باشد.

با توجه به بافت کشاورزی منطقه، چه راهکارهایی برای بهبود وضعیت کشاورزان مدنظر دارید؟

در  تمام دنیا کم آبی به یک معضل بزرگ تبدیل شده است و کشور ما هم از آن مبرا نیست . در همین راستا اصلی ترین و ابتدایی ترین نیاز در کشاورزی نیز آب می باشد. حال در این وضعیت وظیفه دولت است  که شرایط و تسهیلاتی مهیا کند تا کشاورزی پربازده تر شده و روند فعالیت ها تسهیل گردد و در عین حال فکری هم به حال کم آبی در کشور کرده باشد .

 باید به سمت کشاورزی مکانیزه حرکت کنیم یعنی تسهیلات و وام های  بانکی در اختیار کشاورزان قرار دهیم و آنها را مجاب کنیم تا هم آبیاری مزارع خود را قطره ای کنند و هم از ادوات و ماشین آلات کشاورزی استفاده نمایند . بخشی این وام ها می بایست بصورت بلاعوض  و بخشی دیگر بصورت وام های کم بهره و بلند مدت در اختیار کشاورزان قرار گیرد . با انجام این کار به جای پرداخت هزینه های سنگین در آینده برای حفظ و تامین آب ، امروز با هزینه ای کمتر خدمتی ماندگار صورت داده ایم. به همه این موارد، طرح های حمایتی از کشاورزان مثل بیمه کشاورزی و خرید محصولات را نیز باید اضافه کرد.

با وجود ظرفیت های بالای منطقه در حوزه گردشگری، چه برنامه هایی برای استفاده از این طرفیت ها دارید؟

کشوری مانند ترکیه در آمدی به اندازه درآمد نفت ایران را از طریق صنعت گردشگری کسب می کند یا شهری مثل سرعین از طریق جذب گردشگر صاحب بازار و اقتصاد مناسبی شده، حال چرا منطقه ما نتوانسته جایگاه خودرا با توجه به وجود پتانسیل های مذهبی، طبیعی و باستانی بدست آورد؟

برای جذب گردشگر باید در ابتدا بستر های لازم جهت حضور و استقرار گردشگر در این منطقه مهیا شود .پس از آن مناطق باستانی ، مذهبی و طبیعی خود را به کشور بشناسانیم تا بتوانیم این صنعت پر  رونق را در منطقه ایجاد کنیم .

بزرگترین گنبد آجری  جهان ، امام زاده یعقوب (ع) صایین قلعه ، مجموعه لاله هیدج ، تپه خالصه خرم دره با 9000 سال قدمت ، جنگل های بیناروز و باغات کهریز ابهر و... هرکدام به تنهایی می تواند اسباب حضور گردشگران را در منطقه ایجاد کند. لذا باید به این موضوع و ایجاد بسترمناسب جهت جذب، حضور و استقرار گردشگران ، بسیار توجه کرد و برنامه ریزی لازم را در این زمینه داشت.