تاریخ انتشار: ۲۳:۵۳:۲۸, ۱ اسفند ۱۳۹۴
صفحه استان ها » اصفهان

راه حل مشکل بیکاری بها دادن به بخش خصوصی است

تنها راه اشتغال بیکاران همان بخش خصوصی و تشکیل کارخانجات و به نوعی اموراتی است که موجب اشتغال به نحوی از انحاء گردد
سکینه عمرانی نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی اعتدال در مورد چالش ها و مشکلات حوزه انتخابیه اش گفت: بیشترین مشکلاتی که در حوزه انتخابیه ما و البته در همه کشور وجود دارد بیکاری قشر عظیمی از جوانان است.وی افزود: تا زمانی که به نوعی خصوصی سازی و برون سپاری کارها صورت گیرد، تنها راه اشتغال بیکاران همان بخش خصوصی و تشکیل کارخانجات و به نوعی اموراتی است که موجب اشتغال به نحوی از انحاء گردد.

نماینده مردم سمیرم تاکید کرد: مساله دیگری که در حوزه انتخابیه ما وجود دارد، مشکل اقتصادی نبودن کشاورزی است به این معنا که کشاورزی به طور کلی در کشور به ویژه در حوزه انتخابیه، با نوعی عدم درآمدزایی رو به رو است. بدین دلیل که الگوی کشت واحدی در کشور نداریم، لذا کشاورزان و باغداران با نوعی سردرگمی رو به رو هستند .

عمرانی ادامه داد: با همین شرایط در زمان فروش محصول، مشکل دیگری نیز سر برمی آورد و آن نیز واردات بی موقع محصولات است که خلاف خواست کشاورزان و خلاف مصوبات مجلس است.  به نظر من بخش بزرگی از این مشکل به عدم نظارت کافی دستگاه های مربوطه برمی گردد که نتوانسته کنترل کافی را بر چنین روندی داشته باشد.

وی اضافه کرد: مورد دیگر اینکه کشاورزان گله مند هستند که میوه ها و محصولات آنها عملاً موجب ضرر و زیان آنها شده مخصوصاً خانواده هایی که خرده مالک هستند. موضوع دیگری که بسیار در منطقه اثرگذار است، بحث عدم پرداخت خسارت کشاورزان از سوی بیمه بوده است.

نماینده مردم سمیرم تاکید کرد: مشکل دیگری که متاسفانه به شکلی گسترده تمام کشور را درگیر کرده مساله اعتیاد است که یکی از عوامل بسیار مهم و مشکل ساز برای خانواده و شاید اولین دلیل برای از هم پاشیدگی خانواده هاست که می بایست به جد در سطح اجرایی به شکلی جهادی مورد توجه قرار گیرد. اعتیاد امروزه سرمنشاء بسیاری از بزه کارهای اجتماعی شده است که هزینه های بسیارگزافی را به بار می آورد.

عمرانی در خصوص راهکارهای مدنظر برای حل این مشکلات گفت: در رابطه با مسائل و مشکلات کشاورزی من با وزیر سابق و کنونی کشاورزی صحبت کردم که ما باید به یک تعریف واحد از کشت برسیم. یعنی کشاورز ما باید بداند چقدر بکارد و چه بکارد که متحمل چنین خسارات و ضرر و زیان هایی نشود.

وی افزود:  تعریف الگوی واحد برای کشت و پایین آوردن هزینه های کشاورز بسیار دارای اهمیت است. برای نمونه در بحث سیب زمینی کشاورزان ما همچنان مشکل دارند که عدم کنترل و سیاست گذاری مناسب موجب شده که در یک سال با کمبود سیب زمینی و در سال بعد با انبوه سیب زمینی در بازار مواجه شویم.

نماینده مردم سمیرم گفت: مساله مهم دیگری که برای کشاورزن و باغداران وجود دارد، موضوع افزایش آب بهاست که به صورتی ناگهانی چندین برابر قیمت نسبت به سال گذشته شده است. موضوعی که کشاورزان به آن اشاره دارند این است که با این کمبود درآمدها، افزایش هزینه آب بها، مشکل آنها را مضاعف کرد که این مساله می بایست مورد اهتمام جدی مسئولین قرارگیرد.

عمرانی ادامه داد: در بحث اشتغال هم به نظر من الگوها و تعریف های خاصی می بایست از سوی دولت صورت گیرد که استعدادها مورد شناسایی قرار گیرد. البته ناگفته نماند که دولت روند حمایتی مناسبی از تعاونی ها دارد. ولی متاسفانه آنقدر کارهای گروهی به شکست انجامیده که این موضوع نتوانسته اعتماد مردم را جلب کند.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت سمیرم برای جذب سرمایه گذاران تصریح کرد: اخیراً سرمایه گذاری در منطقه قرارداد 600 میلیون دلاری با سرمایه گذاران کره جنوبی بستند که می تواند گام بزرگی در حل مشکل بیکاری جوانان منطقه ما باشد. البته ضرورت دارد که جهت تسریع در امر سرمایه گذاری،  روند طولانی بوروکراسی اداری مرتفع شود.