تاریخ انتشار: ۱۷:۲۵:۳۷, ۱۳ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » مرکزی

مرکز کنترل هوشمند ترافیک اراک افتتاح شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان مرکزی گفت: با روش‌‌های سنتی نمی‌توان ترافیک شهرهای بزرگی از جمله اراک را کنترل کرد و نیاز به استفاده از سیستم هوشمند برای این منظور است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان مرکزی گفت: با روش‌‌های سنتی نمی‌توان ترافیک شهرهای بزرگی از جمله اراک را کنترل کرد و نیاز به استفاده از سیستم هوشمند برای این منظور است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا،عزیز فیلی معاون عمرانی استاندار مرکزی در مراسم افتتاح مرکز هوشمند کنترل ترافیک شهرستان اراک که با حضور فرماندار شهرستان اراک و جمعی از مسئولان استان و شهرستان برگزار شد، گفت: این مرکز گام موثری در کنترل و پایش ترافیک اراک و رفع مشکلات ناشی از این امر است.

وی ادامه داد: در بحث ترافیک در کنار کنترل، پایش بسیار اهمیت دارد و با بهره‌گیری از اطلاعات به دست آمده از این طریق می‌توان تصمیم‌های مطلوب و موثری اتخاذ کرد تا کاهش ترافیک در شهر را شاهد باشیم.

به گزارش ایسنا؛ نائب رئیس شورای شهر اراک در این جلسه گفت: با بهره‌گیری از سیستم هوشمند نظارت مطلوبی بر تردد وسایل نقلیه شهر اراک انجام خواهد گرفت.

مسعود آبائی هزاوه با اشاره به رشد فیزیکی شهر اراک و تعدد رفت‌وآمدها بیان کرد: بی‌نظمی ترافیک در اراک باید به سمت ترافیک روان سوق یابد که این امر تنها به بهره‌گیری از سیستم نوین و کسب اطلاعات دقیق و علمی صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه آماری که تا به حال از میزان تردد وسایل نقلیه در شهر اراک به دست آمده براساس داده‌های تجربی بوده است، افزود: 11 دستگاه دوربین نظارتی در معابر، 45 دستگاه در اتوبوس‌های شهری و 37 دستگاه ایستگاه اتوبوس، پنج دستگاه دوربین تردد شمار نصب شده که این دوربین‌ها در پایش ترافیک اراک و میزان تردد وسایل نقلیه بسیار موثر است.

نائب رئیس شورای شهر اراک بیان کرد: از آماری که به این طریق حاصل می‌شود می‌توانیم جهت تعیین مسیر اتوبوس‌های شهری و کاهش مسافت براساس جمعیت متقاضی هر منطقه و میزان ترافیک بهره بگیریم.

آبائی ادامه داد: همچنین دوربین‌های کنترل سرعت در جاده‌های برون‌شهری اراک نصب شده که با کنترل سرعت وسایل نقلیه از حجم میزان تصادفات کاسته شود.

وی با بیان اینکه حدود 35 هزار کارت فراکارت در اختیار مردم قرار گرفته شده است، گفت: تعداد این کارت‌ها به 150 هزار عدد خواهد رسید و طی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از این کارت علاوه بر استفاده در ناوگان اتوبوس‌رانی شهری در دانشگاه‌ها و سایر مراکز می‌توان مورد استفاده قرار داد.

نائب رئیس شورای شهر اراک ادامه داد: هم‌اکنون در 10 نانوایی شهر اراک می‌توان از این کارت استفاده کرد.

وی اعتبار ایجاد مرکز هوشمند کنترل ترافیک اراک را چهار میلیارد و 500 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: برای تامین اعتبار این طرح استانداری مرکزی همکاری مطلوبی با شورای شهر و شهرداری اراک داشته است.

آبائی توجه به ناوگان حمل‌ونقل اراک را خواستار شد و گفت: ناوگان حمل‌ونقل اراک نیاز به ساماندهی و نوسازی دارد و این امر علاوه بر تاثیر در کاهش ترافیک اراک به کاهش آلودگی هوای این شهر نیز، کمک می‌کند که در این رابطه نیاز به مساعدت استانداری مرکزی داریم.