تاریخ انتشار: ۱۷:۲۱:۴۷, ۱۳ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » لرستان

راه‌اندازی مرکز ناباروری زنان در لرستان

معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی لرستان از راه اندازی مرکز ناباروری زنان در این استان خبر داد.
معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی لرستان از راه اندازی مرکز ناباروری زنان در این استان خبر داد.

به گزارش اعتدال به نقل از مهر، سمیه قربانی در همایش نقش بانوان در فرهنگ و تعالی جامعه که با حضور مشاور امور بانوان وزیر کشور برگزار شد اظهار داشت: در هفته پژوهش و فناوری امسال مرکز رشد واحدهای فناور جهاد دانشگاهی لرستان در میان تمام پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور به عنوان مرکز رشد برگزیده انتخاب شد.

راه اندازی مرکز ناباروری زنان در لرستان

وی کمک به توسعه اقتصاد و اشتغال دانش بنیان را از اهداف مرکز رشد جهاد دانشگاهی لرستان دانست و بیان داشت: نباید انتظار داشته باشیم نخبه های ما پشت میز نشین شوند که این تفکر اشتباهی است بلکه نخبگان علاوه بر ایجاد شغل برای خود باید بتوانند برای دیگران هم اشتغال ایجاد کنند.

معاون فناوری مرکز رشد جهاد دانشگاهی لرستان عنوان کرد: در سفر هیئت دولت به لرستان مصوب شد مرکز درمان ناباروری زنان در لرستان ایجاد شود که مجوز سطح بندی این مرکز از وزارت بهداشت دریافت شده و ظرف چند روز آینده موافقت اصولی آن اخذ خواهد شد.

قربانی افزود: راه اندازی مرکز ناباروری در ستان می تواند به حفظ بنیان خانواده و جلوگیری از طلاق زوجین به علت فرزند دار نشدن آن ها کمک کند.

وی از تشکیل انجمن زنان کارآفرین و بازرگان استان و همچنین شورای راهبردی زنان نخبه در دانشگاه آزاد لرستان خبر داد و گفت: انجمن زنان کارآفرین و بازرگان استان که مهر ماه امسال تشکیل شد بیش از ۴۰ عضو فعال دارد.

قربانی یادآور شد: هدف از تشکیل شورای راهبردی زنان نخبه در دانشگاه لرستان شناسایی و معرفی زنان توانمند برای معرفی آن ها در سطوح مدیریتی است.

بانک اطلاعاتی زنان هنرمند لرستان ایجاد شود

فروزان ادیب فر رئیس دانشگاه فرهنگیان لرستان نیز در این همایش با اشاره به اینکه مدیریت کلان استان به توانمندی زنان در عرصه های مدیریتی باور دارد، اظهار داشت: استاندار لرستان توانمندی های بانوان لرستان را باور کرده و علی رغم فشارهایی که روی ایشان است از ظرفیت آن ها در پست های مدیریتی استفاده می کند.

وی بیان داشت: با مراجعه به پیشینه تاریخی استان لرستان می بینیم که زنان لرستانی پا به پای مردان در همه عرصه ها به ویژه حوزه های اجتماعی فعالیت داشته اند که این همراهی زنان با مردان در کمتر قومی از کشور مشاهده شده است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان لرستان افزود: دوره پساتحریم فرصت مناسبی است برای برنامه ریزی که زنان ما می توانند با شناخت ظرفیت های مختلف استان راه های شکوفا کردن این ظرفیت ها را فراهم کنند.

ادیب فر بر ضرورت شناسایی زنانی که در حوزه صنایع دستی به ویژه فرش لری فعالیت می کنند تاکید کرد و گفت: لازم است بانک اطلاعاتی از زنانی که دارای هنر خاصی هستند تهیه شود و برای گسترده کردن دامنه فعالیت آن ها طرح و برنامه در نظر گرفت.

استفاده از ظرفیت زنان در پست های مدیریتی لرستان

وی با اشاره به اینکه نباید از دولت توقع داشت برای همگان اشتغال ایجاد کند عنوان کرد: لازم است هنر بانوان لر شناسایی شده و با گسترش این هنرها زمینه ایجاد اشتغال برای دیگر زنان را فراهم کرد.

ادیب فر افزود: همچنین لازم است با آموزش غذاهای سنتی لرستان و ثبت آن ها به عنوان یک اثر ملی از فراموش شدن آن ها جلوگیری کرد.

 مدیرکل امور بانوان استانداری لرستان نیز در این همایش به توجه ویژه استاندار لرستان در رابطه با استفاده از ظرفیت زنان در پست های مدیریتی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از برنامه های توسعه ای استاندار لرستان ارتقاء سرمایه اجتماعی و استفاده از ظرفیت بانوان در این عرصه است.

لیلا سلاحورزی با اشاره به اینکه لرستان از نظر جمعیت بانوان توانمند دارای ظرفیت های خوبی است بیان داشت: بانوان لرستانی در همه عرصه های کارآفرینی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ... فعالیت دارند و توانایی خود را در این حوزه ها بارها ثابت کرده اند.

وی افزود: تعامل خوبی بین امور بانوان استانداری لرستان با مشاورین زن دستگاه های اجرایی و فرمانداری ها وجود دارد که این امر باعث توفیقاتی در حوزه زنان شده است.