تاریخ انتشار: ۱۵:۵۹:۴۸, ۱۳ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » خراسان شمالی

خراسان‌شمالی تبدیل به استانی سبز می‌شود

مدیر عامل شرکت برق خراسان‌شمالی گفت: خراسان‌شمالی تبدیل به استانی سبز خواهد شد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، علیرضا صبوری با اشاره به اعلام آمادگی سرمایه گذار سویسی برای ایجاد 250مگا وات انرژی خورشیدی در این استان افزود: در صورت مبادله قرار داد بین این سرمایه گذار با شرکت انرژی‌های نو طی فردا، این شرکت خارجی متعهد خواهد شد که طی 18ماه نیروگاه و زیرساخت‌های لازم را فراهم کند.

وی با بیان اینکه قرار بر این است تا این سرمایه گذار خارجی 100مگاوات انرژی خورشیدی را در جاجرم، 50مگاوات در بجنورد، 50مگاوات در اسفراین و 50مگاوات نیز در شیروان تولید کند، ادامه داد: سرمایه لازم برای اجرای این طرح به صورت کامل توسط این سرمایه گذار تامین می‌شود و آورده این سرمایه گذار 1500میلیارد تومان خواهد بود.

صبوری اظهار کرد: این استان فقط در چهار نقطه زمین‌هایی را به صورت اجاره 20ساله به منظور ساخت این نیروگاه‌ها در اختیار سرمایه گذار قرار می‌دهد.

وی میزان اوج مصرف برق در این استان را در بخش‌های مختلف  توسط مشترکان، بخش کشاورزی و صنعت 250مگاوات بیان کرد و توضیح داد: با راه اندازی این نیروگاه‌های خوررشیدی برق مورد نیاز استان از این طریق تامین خواهد شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: سالانه حدود یک میلیون و 500هزار تن گازهای آلاینده بابت تولید برق در نیروگاه‌های این استان وارد جو می‌شوند که با راه اندازی این نیروگاه‌های خورشیدی و تولید انرژی خورشیدی میزان انتشار این نوع از گازها به صفر خواهد رسید و خراسان‌شمالی تبدیل به استانی پاک و سبز خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه طبق تعهد وزات نیرو، باید تا سال 1405، پنج هزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در کشور وجود داشته باشد، گفت: قرار بر این بوده تا از این مقدار یک هزار مگاوات انرژی خورشیدی و چهار هزار مگاوات سایر انرژی‌های تجدید شونده که عمدتا انرژی بادی است، تولید شود.

مدیر عامل شرکت برق خراسان‌شمالی افزود: بنابراین با تولید 250مگاوات انرژی خورشیدی در این استان، خراسان‌شمالی استانی پیش رو در تولید انرژی‌های تجدید شونده خواهد شد.