تاریخ انتشار: ۱۶:۵۱:۵۰, ۱۲ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » خراسان رضوی

عدالت و توسعه نیاز اصلی مشهد جهت حل مشکلات است

متاسفانه به دلیل عدم انسجام برنامه ریزی نوعی هدررفت و عدم تمرکز را شاهد هستیم که امروز این شهر مهم ایران را با یک میلیون حاشیه نشین رو به رو ساخته است.
محمدمهدی برادران کارشناس مسائل سیاسی در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی اعتدال درباره نتایج سفر رئیس جمهور به کشورهای اروپایی گفت: قطعا گسترش روابط دیپلماتیک در فضای پس از برجام امری لازم و ضروری است و در این رابطه باید از دستگاه دیپلماسی کشور و شخص رئیس جمهور قدردانی کرد. 


وی ادامه داد: سفر به ایتالیا می تواند از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار گیرد، در تعاملات سازنده با غرب چه در حوزه سیاسی و چه در حوزه اقتصادی قدم های خوبی برداشته شده، از طرفی به دلیل شرایط خاص فرهنگی ایتالیا و تشابهات فرهنگی و ریشه تمدنی میان ایران و ایتالیا که از قدمتی چند هزارساله برخوداراست، می شود دستاوردهای این سفر را خوب برآورد کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به سوالی مبنی بر مشکلات موجود در شهر مشهد و استان خراسان رضوی گفت: شهر مشهد به عنوان پایتخت مذهبی ایران از ابعاد مختلف دچار مشکل است. زمانی که یک فرد وارد مجلس شورای اسلامی می شود هم از سطح جایگاه ملی نماینده مردم ایران است و هم نماینده حوزه انتخابیه خود، لذا در بعد استانی و حوزه انتخابیه مشهد با مشکلات بسیاری رو به رو است که مهمترین آن عدم تطبیق برنامه های ملی با برنامه های استانی است. 

برادران با بیان این که مشهد از نظر برنامه های توسعه ای نتوانسته است هم گام با برنامه های ملی پیش برود گفت: هر چند مسئولین سالی چند نوبت برای زیارت به مشهد می آیند، اما توسعه شهر مبتنی بر حجم زائران نیست و متاسفانه توجهی هم از طرف متصدیان امر نمی شود. برنامه های شهری باید هم راستا با برنامه های کلان کشور پیش برود و توسعه همه جانبه به وجود بیاید. 

وی در ادامه تصریح کرد: به عنوان نمونه مشکل حاشیه نشینی در شهر مشهد یک معضل بسیار جدی است، استان خراسان 8 درصد جمعیت ایران و 7 درصد وسعت ایران را به خود اختصاص داده اما متاسفانه به دلیل عدم انسجام برنامه ریزی نوعی هدررفت و عدم تمرکز را شاهد هستیم که امروز این شهر مهم ایران را با یک میلیون حاشیه نشین رو به رو ساخته است. 

برادران در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با همت مسئولین کشوری و منطقه ای، مشهد از مشکلات بسیار زیاد خود نجات یافته و بتواند در مسیر توسعه ای کشور حرکت کند، لذا عدالت و توسعه نیاز اصلی مشهد جهت حل مشکلات است.