تاریخ انتشار: ۱۹:۱۴:۴۲, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » خراسان رضوی

اگر معضلات فرهنگی- اقتصادی حل نشود، اقتصاد ایران تعطیل خواهد شد

اگر نتوانیم جلوی مشکلات و معضلات فرهنگی- اقتصادی کشور را بگیریم، اقتصاد ایران تعطیل خواهد شد، این وضع را باید در شهرهای بزرگی مانند مشهد، اصفهان، تبریز و تهران اصلاح کنیم و گرنه تک تک این مشکلات هزینه‌های گزافی را بر کشور تحمیل کرده و قادر نخواهیم بود قدم از قدم برداریم.
مهدی طالبی در گفت و گو با سایت خبری تحلیلی اعتدال درباره مشکلات و معضلات این شهر گفت: بزرگترین مشکلی که شهر مشهد به عنوان پایتخت مذهبی ایران با آن مواجه است حاشیه نشینی و رشد غیراصولی شهر است که متاسفانه به یک معضل بزرگ و مشکل همه گیر بدل شده است، به همین دلیل شعار عدالت و توسعه برای همه ویژه خواری برای هیچکس را برای انتخابات این دوره انتخاب کرده ام.


وی ادامه داد: کافی است چند دقیقه ای با خودرو به سمت حواشی شهر مشهد حرکت کنیم و به سمت محلاتی چون ابراهیم آباد و اسماعیل آباد برویم تا از نزدیک ببینیم که حاشیه نشینی در مشهد چه مشکلاتی را به وجود آورده است. در خیابان حر مشهد منطقه ای وجود دارد که به شدت محل تجمع اشرار و بزهکاران است و از نظر امنیتی منطقه را تحت تاثیر قرار داده است، لذا یکی از برنامه های اصلی برای بهبود وضعیت مشهد سر و سامان دادن به حاشیه ها و ایمن کردن این مناطق است. 

وی با بیان این که شهر مشهد نیازمند بازبینی جدی در حوزه زیرساخت است، گفت: به دلیل محل قرار گیری بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج (ع) سالانه میلیون ها زائر به شهر مشهد مسافرت می کنند، لذا برای تسهیل در تردد و هموار سازی عبور و مرور باید تمهیدات ویژه ای اتخاذ کرد تا بتوانیم شرایط بهتری را هم برای شهروندان مشهد و هم زائران ایجاد کنیم. 

طالبی تاکید کرد: یکی از شرایط بهبود وضعیت مردم، این است که با وسعت شبکه حمل و نقل عمومی و گسترش سیستم اتوبوسرانی، مترو و تاکسی، مردم با وسایل شخصی در شهر تردد نکنند، این مسئله می تواند بسیاری از مسائل ترافیکی و معضلات عبور و مرور را حل کند. خودروهای تک سرنشین نماد استفاده نادرست از وسایل نقلیه شخصی است، تا زمانی که نتوانیم اقدامات جدی فرهنگی را درخصوص چنین رفتارهایی انجام دهیم با مشکلات و معضلات این چنینی رو به رو خواهیم بود. 

وی خاطرنشان کرد: بارها بر این موضوع تاکید کرده ام که اگر نتوانیم جلوی مشکلات و معضلات فرهنگی- اقتصادی کشور را بگیریم اقتصاد ایران تعطیل خواهد شد، این وضع را باید در شهرهای بزرگی مانند مشهد، اصفهان، تبریز و تهران اصلاح کنیم و گرنه تک تک این مشکلات هزینه‌های گزافی را بر کشور تحمیل کرده و قادر نخواهیم بود قدم از قدم برداریم.شهرداری های شهر های بزرگ باید با همکاری دولت قدم های بلندی بردارند و با مطالعه دقیق و بررسی های کارشناسی شده درخصوص رفع مشکلات و موانع شهری اقدامات سازنده ای صورت دهند.