تاریخ انتشار: ۱۴:۰۳:۱۲, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » کرمان

تولید 3000 کیلوگرم زعفران در استان کرمان

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: تاکنون با اجرای مصوبات طرح همیاران، 16 هزار و 500 نفر بهره برداران آموزش دیده و بیش از 350 میلیون مترمکعب در سال قبل صرفه جویی صورت گرفته است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: تاکنون با اجرای مصوبات طرح همیاران، 16 هزار و 500 نفر بهره برداران آموزش دیده و بیش از 350 میلیون مترمکعب در سال قبل صرفه جویی صورت گرفته است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، عباس سعیدی در بازدید استاندار کرمان از سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان اظهار کرد: این سازمان در 16 مدیریت شهرستانی و 40 مرکز خدمات کشاورزی بخش و دهستان در سطح استان مشغول به فعالیت است.

وی افزود: ساماندهی مراکز خدمات جهاد کشاورزی و تحت پوشش قرار دادن همه سطوح، ساماندهی و بهینه سازی ساختمان های اداری و امور خودرویی و ... از اموری است که در دستور کار سازمان قرار دارد.

سعیدی تصریح کرد: افزایش بهره وری آب، اجرای مصوبات طرح همیاران آب و اقدامات دیگر را در زمینه آب در حال اجرا داریم و تاکنون با اجرای مصوبات طرح همیاران، 16 هزار و 500 نفر بهره برداران آموزش دیده و بیش از 350 میلیون مترمکعب در سال قبل صرفه جویی صورت گرفته است.

وی بیان کرد: 16 هزار و 550 هکتار از ابتدای سال گذشته در استان آبیاری نوین اجرا شده که اجرای این سیستم منجر به صرفه جویی 1500 مترمکعب آب می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه قریب به 200 کیلومتر لوله گذاری از ابتدای سال گذشته در استان انجام و 450 هکتار اراضی بافت و بم از سال قبل یکپارچه سازی شده است، افزود: کشت زعفران تا سال 92 در شمال استان 470 هکتار بوده اما در حال حاضر 820 هکتار با تولید 3 هزار کیلوگرم زعفران در استان روبرو هستیم است ضمن آنکه رسیدن به یک هزار هکتار اراضی تحت کشت زعفران را طی برنامه پنج ساله دنبال می کنیم.

سعیدی با بیان اینکه سطح زیرکشت زرشک تا سال 92 به میزان 26 هکتار بود که در حال حاضر این سطح به 40 هکتار رسیده است است و افزایش 400 هکتاری در برنامه پنج ساله داریم، بیان کرد: تا سال 92 میزان 680 هکتار سطح گیاهان دارویی در استان بوده که در حال حاضر 685 هکتار است و توسعه 400 هکتاری در برنامه داریم.

سعیدی با بیان اینکه توسعه کشت‌های گلخانه ای در حال حاضر 100 هکتار است و برنامه توسعه یک هزار هکتاری داریم، افزود: در حال حاضر 1400 هکتار دانه های روغنی کشت شده که پنج برابر سال های گذشته افزایش داشته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: 55 هزار هکتار سطح زیرکشت گندم تا سال 90 داشته ایم و تا سال 93 به 45 هزار هکتار کاهش یافته که البته در هر هکتار یک تن افزایش عملکرد داشته ایم و میزان تولید گندم در شمال استان از 165 هزار تن به 180 هزار تن افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: کاهش سطح زیرکشت محصولات با مصرف آب بالا، افزایش ضریب مکانیزاسیون در باغات و مزارع، مبارزه با آفات و ... از دیگر اقداماتی است که در جهاد کشاورزی شمال استان دنبال می کنیم.

سعیدی افزود: برقراری خط اعتباری حمایت از صادرات محصولات کشاورزی را در دست پیگیری داریم و 200 میلیارد تومان برای فعالان اقتصادی در حوزه توسعه و تجارت خرما، گرو و پسته اختصاص یافت.

وی بیان کرد: افزایش تولیدات دامی به منظور تامین نیازهای جامعه، طرح هویت گذاری دام، مبارزه با قاچاق دام، تشکیل زنجیره های تولید گوشت مرغ، توسعه فعالیت های شیلات و آبزیان، توسعه تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری، ارتقاء سطح دانش فنی و آموزش بهره برداران بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی این بخش و ... از اقدامات کلان سازمان است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان همچنین با بیان اینکه 1170 تن تولید شیلاتی شمال استان در سال قبل و 1570 تن در سال جاری است، گفت: آزادسازی اراضی تغییر کاربری شده بدون مجوز را در سطح 750 هکتار دنبال می کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اجرای اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی تصریح کرد: در حوزه تولیدات گیاهی، ارتقاء کمی و کیفی محصولات اساسی زراعی و باغی از جمله پسته، خرما، گندم، گردو و حذف باغات غیراقتصادی و استفاده بهینه از منابع آب، دنبال می شود.

سعیدی ارتقاء ضریب مکانیزاسیون در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی به منظور کاهش هزینه‌ها را از دیگر برنامه های این سازمان اعلام کرد و تصریح کرد: در سال گذشته 22 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی اختصاص و جذب شد ضمن آنکه در سال جاری نیز 33 میلیارد و 200 میلیون تومان در این راستا در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان اظهار کرد: اصلاح الگوی کشت و توسعه گلخانه و جایگزین محصولات با نیاز آبی کم در این راستا برای تحقق اقتصاد مقاومتی دنبال می شود.

وی تصریح کرد: اجرای سیستم های آبیاری نوین، اجرای لوله گذاری، تشکیل زنجیره های تولید و توزیع گوشت مرغ، افزایش بهره وری دام سبک، هویت گذاری شتر، نوسازی کندوهای زنبور عسل و ... در راستای اقتصاد مقاومتی دنبال می شود.