تاریخ انتشار: ۱۳:۲۲:۰۱, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » فارس

بهره‌برداری از مرکز دیتاسنتر بزرگ شهر شیراز

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز از تکمیل و بهره‌برداری از ساختمان مرکز داده یا دیتاسنتر شهرداری شیراز تا 18 ماه آینده خبر داد.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری شیراز از تکمیل و بهره‌برداری از ساختمان مرکز داده یا دیتاسنتر شهرداری شیراز تا 18 ماه آینده خبر داد.

به گزارش اعتدال به نقل از فارس، ناصر شمس در مراسم کلنگ‌زنی مرکز دیتاسنتر شهرداری شیراز که با حضور رئیس شورای اسلامی شهر شیراز همراه بود، اظهار داشت: این دیتاسنتر در نوع خود بزرگ‌ترین دیتاسنتر در کلان‌شهرهای کشور و از مهم‌ترین دیتاسنترهای کشور برای تبادل اطلاعات در جنوب کشور خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه چند سالی است که شهرداری شیراز حرکت‌های بزرگی را در راستای شهر هوشمند و توسعه زیرساخت‌های آن فراهم کرده است افزود: با تکمیل شبکه فیبر نوری شهرداری شیراز و بارگذاری دیتاسنترهای فرعی لزوم احداث چنین دیتاسنتری برای شهر شیراز و شهرداری این شهر، به‌عنوان یک مرکز مهم استراتژیک برای تبادل دیتا و پالایش فناوری اطلاعات پیش‌بینی‌ شده است.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری شیراز با بیان اینکه در کنار این دیتاسنتر ساختمان اداری سازمان فناوری اطلاعات شهرداری شیراز همراه با احداث اتاق‌های NOC و SOC و اتاق‌های کنترل و مانیتورینگ و نظارت پیش‌بینی شده است خاطرنشان کرد: در کنار این مجموعه نیز ساخت سالن آمفی‌تئاتر شهر با امکانات مالتی‌مدیا به‌منظور استفاده مردم و شهرداری نیز ساخته می‌شود.

شمس زیربنای این پروژه را 5 هزار و 600 مترمربع اعلام و بیان کرد: سالن‌های نزدیک به یک‌هزار متری دیتاسنتر در نظر گرفته شده است و در کنار عملیات عمرانی به‌طور موازی عملیات فناوری اطلاعات برای تجهیزات پسیو، اکتیو و پروژه شبکه انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در کنار این پروژه سالن اجتماعات یک‌هزار و 800 متری مدرن با امکانات پیشرفته مالتی‌مدیا و با ظرفیت 250 نفر پیش‌بینی ‌شده که بخشی از رخدادهای فرهنگی شهر در این منطقه فرهنگی را اجرا می‌کند و مورد استفاده شهرداری و بقیه سازمان‌های شهر شیراز خواهد بود.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری شیراز بابیان اینکه تمام مجموعه‌های شهر چه زیرمجموعه شهرداری و چه غیرشهرداری با راه‌اندازی این مرکز دیتاسنتر می‌توانند بسیاری از خدمات الکترونیکی و نیازمندی‌های حوزه فناوری اطلاعات خود را بهتر ارائه دهند عنوان کرد: عملیات الکترونیکی مانند صدور پروانه‌های ساختمانی، تمام پروسه‌های شهرداری الکترونیکی و واگذاری خدمات شهرداری و برون‌سپاری به دفاتر پیش‌خوان یک زیرساخت مرکزی برای فناوری اطلاعات نیاز دارد و این مرکز پشتیبان سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فعالیت‌های یک شهر هوشمند را فراهم می‌کند.

شمس افزود: علاوه بر این تعامل بین دستگاه‌های خدمت‌رسان مانند آب، برق، گاز، تلفن، تأمین اجتماعی و ... از محل این دیتاسنتر پشتیبانی می‌شود و این مرکز در واقع مغز فناوری اطلاعات شهر شیراز و نه‌تنها شهرداری شیراز خواهد بود.

وی با اشاره به حساسیت و اهمیت این پروژه زمان طراحی آن را نزدیک به 12 ماه بیان کرد و گفت: با برنامه‌ریزی در جدول فشرده 18 ماهه این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد و به‌طور موازی هم‌زمان با عملیات عمرانی این مرکز، عملیات مربوط به زیرساخت برق، شبکه و تأمین و نصب تجهیزات پیشرفته اکتیو و پسیو انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری شیراز با ابراز امیدواری از اینکه این مرکز ظرف مدت پیش‌بینی‌ شده 18 ماهه به بهره‌برداری برسد اظهار داشت: برای انتخاب پیمانکار عمرانی این مجموعه از یکی از شرکت‌های متخصص با سابقه اجرای پروژه‌های ملی مشابه در کشور استفاده شده است.

شمس تصریح کرد: بخش طراحی‌های اکتیو و پسیو این مجموعه از کارهای مهم و تخصصی است که در مرحله اجرایی توسط کارشناسان ارشد سازمان فناوری اطلاعات شهرداری شیراز با همکاری تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان با رویکردی فناورانه و منحصربه‌فرد صورت گرفته است.