تاریخ انتشار: ۱۲:۳۶:۰۹, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » سیستان و بلوچستان

هیئت سرمایه‌گذار عمانی به چابهار می آید

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: هیئت سرمایه گذار عمانی برای بررسی نوع و تیپ شناور مسافربری که متناسب با اسکله چابهار باشد، به ایران سفر می کنند.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، سیاوش رضوانی درباره آماده بودن سالن مسافربری که برای این امر در نظر گرفته شده است افزود: اقدامات لازم برای ساخت سالن مسافری صورت گرفته است اما برای اتمام مراحل ساخت نیاز به زمان است.

وی خاطر نشان کرد: این سالن نیاز به امکانات رفاهی و تجهیزات مسافری دارد که این تجهیزات از کشورهای دیگر خریداری شده است اما تا به امروز به دست ما نرسیده است. بنابراین با دریافت این سفارشات و تکمیل تجهیزات سخت افزاری و رفاهی این سالن تا اوایل سال آینده افتتاح خواهد شد.

رضوانی با اشاره به امکان سفرهای دریانوردی از شهریور تا پایین فروردین ماه تصریح کرد: با توجه به اینکه در فصل های موسمی به علت مواج بودن دریا زمان مناسبی برای سفرها دریایی نیست تنها از شهریور تا اواخر فروردین ماه امکان سفر با کشتی به عمان انجام می شود.

وی تصریح کرد: مهمترین هدف اداره بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از راه اندازی خط کشتیرانی مسافربری چابهار-عمان، ایجاد امکان جدید برای رونق گردشگری در این استان است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: امید است در اوایل سال 95 شاهد راه اندازی این خط مسافری باشیم .

رضوانی در ادامه گفت: اعتبارات خرید تجهیزات بندر چابهار از سوی بخش خصوصی تامین خواهد شد.

وی اظهار کرد: با توافقاتی که با سرمایه گذاران هندی انجام شده بخشی ازتجهیزات مورد نیاز بندر چابهار با سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری آن ها تامین خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تامین اعتبار از سوی بخش خصوصی به همراه سرمایه گذار خارجی انجام می شود.

وی افزود: زمانی که کار مهندسی ساخت بندر تمام شده باشد، نیاز به گشایش اعتبار و خرید تجهیزات وجود دارد که این پروسه حداقل یک سال و نیم طول خواهد کشید.

رضوانی در خصوص تجهیزات خریداری شده در طرح توسعه بندر شهید بهشتی اذعان کرد: 6 دستگاه گنتری کرین، حدود 13 دستگاه ترانس تینر و دیگر تجهیزات لازم برای جنرال کارگو و فله اختصاص داده می شود که این تجهیزات از سوی بخش خصوصی خریداری خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه برای خرید این تجهیزات در حال حاضر در مرحله مذاکره با شرکت های لیبهر آلمان و شرکت ZPMC چین هستیم تصریح کرد: با توجه به اینکه برند ZPMC یک برند چینی اما معتبراست پیش بینی می شود شانس این شرکت برای خرید بیشتر باشد.

رضوانی افزود: بندر شهید رجایی نیز بخشی از تجهیزات مورد نیاز خود را از این شرکت خریداری می کند همچنین در اکثر بنادر دنیا هم برندzpmc  توانسته جای پای محکمی برای خود باز کند.

مدیر کل بنادر ودریانوردی استان ادامه داد: برند لیبهر هم یک برند شناخته شده و بسیار خوشنام است که به نظر می رسد تجهیزات آتی بندر چابهار از این شرکت خریداری شود.

این مسئول گفت: طی چندسال اخیر هندی ها برای بازدید وکارشناسی دائم به چابهار می آمدند که امسال یک تفاهم نامه سرمایه گذاری هند در بندر چابهار به امضای دو کشور رسید که قرار است بر اساس آن قرارداد نهایی طراحی شود.

رضوانی همچنین از حضور چینی ها در فاز نخست توسعه بنادر استان خبر داد و افزود: طی این چند سال چینی هانیز از بندر چابهار بازدید داشتند که برای حضور آنها در فاز دو اعلام آمادگی خود را نشان داده ایم که تصمیم نهایی حضور با این دو کشور است.