تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰:۲۸, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » سمنان

دوران پساتحریم، سرآغاز فصلی نوین در فضای کسب و کار

رئیس اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان و عضو اتاق ایران، معتقد است دوران پساتحریم، سرآغاز و نویدبخش فصلی نوین در فضای کسب و کار است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا،  علی‌اصغر جمعه‌ای در سیزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان که با موضوع بررسی اقتصاد پساتحریم در اتاق سمنان برگزار شد،با اشاره به دستاوردهای رفع تحریم‌ها و اجرایی شدن برجام، اظهار کرد: این امر محقق نمی‌شد مگر با درایت و خردمندی مقام معظم رهبری‌‌، تلاش دولتمردان کارآموزده و شایستگی‌های سفیران دیپلماسی ایران‌ که‌ بار دیگر عزت و اقتدار را به ایران اسلامی پیشکش کردند .

رئیس اتاق سمنان، فرصت‌های‌ پیش‌رو را استثنایی ارزیابی و بیان کرد‌: رفع تحریم‌ها شرایط را برای فعالیت تولیدکنندگان و تجار بسیار مناسب‌ کرده و به همین دلیل تولیدکنندگان ایرانی باید ضمن توجه جدی به رقابت‌پذیری در بازارهای جهانی ؛ کالایی‌ تولید کنند که دارای برند بین‌المللی باشد .
جمعه‌ای،ضمن هشدار جدی نسبت به صادرات کالاهای ترکیه از کانال ایران به کشور روسیه، تصریح کرد‌: شرایط پیش‌رو و تحریم صادرات کالاهای ترک‌،‌ به روسیه‌، بسیار جدی است و بازرگانان ایرانی باید نسبت به این امر آگاهی کامل داشته و به عواقب ناشی از آن آگاهی داشته باشند.

در ادامه سعید ترکمان دهنوی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان سمنان درخواست‌های طرف روس را با توجه به محدودیت کالاهای ترک بسیار گسترده دانست و گفت: ظرفیت‌ها و درخواست‌های بازار روسیه متنوع است، لذا باید نسبت به صادرات کالاهای ایرانی با کیفیت مطلوب در بازار روسیه اقدام و برندهای شرکت‌های ایرانی را در این بازار گسترده، ثبت کنیم .
رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان سمنان تصریح کرد‌: صادرات کالا یک فرآیند ارزشی است که ارزش افزوده مطلوب را به جامعه تزریق می‌کند ، بدین منظور باید حجم صادرات غیر‌نفتی خود را در دوران پسا‌تحریم به بازارهای هدف افزایش دهیم.

حمید علوی رئیس کمیسیون معدن اتاق سمنان نیز گستردگی تجارت در دوران پساتحریم را منوط به تدوین برنامه‌ای منسجم دانست و بیان کرد: رفع تحریم‌ها بهترین زمان ‌برای تغییر و انتقال تکنولوژی‌های نوین به کشور است تا  صنایع ایران بتواند خود را به آخرین تغییرات مهندسی جهانی برساند .

این فعال اقتصادی، نقشه راه بازرگانان ایرانی را شفافیت در مبادلات تجاری بیان و خاطرنشان کرد: بازارهای جهانی در سطح رقبا بسیار رقابت‌پذیر است، لذا مسائلی همانند انعقاد تفاهم‌نامه و پروتکل و حمایت اتــاق‌های بازرگانی می‌توانند برآیند و نقطه عطفی برای توسعه تجاری کشور باشد.