تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳:۲۳, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » تهران

ورامین مرکز صادرات روده دام

شهرستان ورامین را باید قطب صادرات روده ایران دانست که سالیانه بیش از یکصد میلیون دلار ارزآوری برای اقتصاد کشور به همراه دارد.
شهرستان ورامین را باید قطب صادرات روده ایران دانست که سالیانه بیش از یکصد میلیون دلار ارزآوری برای اقتصاد کشور به همراه دارد.

به گزارش اعتدال به نقل از مهر، شهرستان ورامین را باید یکی از قطب‌های اصلی و مهم دام‌پروری استان تهران دانست که نقش مؤثری را در تأمین نیازهای مردم این استان دارد.

فعالیت حدود دو هزار واحد دام‌پروری علاوه بر حضور فعال شهرستان ورامین در صنعت دام، زمینه کسب موفقیت‌های این شهرستان در عرصه صادرات روده را به همراه داشته است.

بر اساس آمارهای ارائه‌شده، شهرستان ورامین بیش از ۵۵۰ میلیون دلار صادرات به ۲۹ کشور جهان را در سال به نام خود ثبت کرده که در این میان، صنعت روده سهم مهمی را در ارزآوری برای شهرستان ورامین داشته است.

ایران در میان ۵ صادرکننده برتر روده در جهان

هم‌اکنون پتانسیل و ظرفیت‌های موجود در شهرستان ورامین سبب شده تا این منطقه به‌عنوان مرکز اصلی صادرات روده ایران به اقصی نقاط جهان شناخته شود.

شهرستان ورامین را باید قطب صادرات روده کشور به جهان دانست که سالیانه بیش از یکصد میلیون دلار ارزآوری برای کشور به همراه دارد.

به گفته کارشناسان و فعالان اقتصادی، صادرات روده ازجمله صادرات مهم و پرسود محسوب می‌شود که همین امر زمینه حضور سرمایه‌گذاران را در این عرصه فراهم می‌سازد.

صادرات ۹۵ درصد روده ایران از شهرستان ورامین

موفقیت ایران طی سال‌های اخیر، سبب شده تا جمهوری اسلامی ایران در میان پنج کشور صادرکننده روده در جهان قرار بگیرد و در این میان ۹۵ درصد صادرات ایران در این عرصه متعلق به شهرستان ورامین است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان روده کشور در سفر سال گشته خود به ورامین با اشاره به ظرفیت‌های موجود در این شهرستان اظهار داشت: ایران پس از چین، مصر، سوریه و ترکیه، پنجمین صادرکننده روده جهان است و صادرات روده پس از خاویار و زعفران از بیشترین ارزش صادراتی برخوردار است و تنها کالایی است که صد درصد صادراتی محسوب می‌شود.

ارزآوری صادرات روده از ورامین می‌تواند افزایش پیدا کند

حسن احمدی کارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: شهرستان ورامین از پتانسیل و ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه دام‌پروری و صنایع وابسته به آن برخوردار است.

وی افزود: طی سال‌های اخیر، فضای حاکم بر شهرستان ورامین و وجود ظرفیت‌ها و امکاناتی نظیر شهرک صنعتی چرمشهر، زمینه را برای گسترش صادرات روده فراهم کرده است.

احمدی ادامه داد: بر اساس آمارها، ۹۵ درصد صادرات روده کشور از شهرستان ورامین انجام می‌شود و این شهرستان می‌تواند در این راستا به موفقیت‌های بیشتری برسد.

وی اضافه کرد: صادرات روده پس از خاویار و زعفران در زمره صادرات پرسود به‌حساب می‌آید که می‌تواند ارزآوری هنگفتی را برای کشور به همراه داشته و برای گسترش صادرات غیرنفتی مؤثر واقع شود.

احمدی عنوان کرد: اگر به قابلیت‌ها و توانمندی‌های شهرستان ورامین در این عرصه توجه بیشتری شود، قطعاً می‌توان شاهد افزایش ارزآوری این محصول در جهان بود.

۳۰ واحد سورت روده در شهرستان ورامین فعال هستند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین اظهار داشت: وجود واحدهای دام‌پروری متعدد و فعال در شهرستان ورامین، ظرفیت بالایی است که می‌تواند هر چه بیشتر برای صادرات محصولاتی نظیر روده به بازارهای بین‌المللی به کار گرفته شود.

محمدحسین تاجیک افزود: صنعت دامی شهرستان ورامین فقط در تأمین مواد غذایی موردنیاز مردم فعال نیست، بلکه در عرصه صادرات نیز فعالیت‌های خوبی را انجام داده که صادرات روده نمونه‌ای از آن است.

تاجیک ادامه داد: امروز تمام تلاش‌ها برای استفاده از پوست و روده دام‌های ورامین به کار گرفته‌شده است و همین امر سبب شده تا پوست و روده دام‌ها در شهرک صنعتی چرمشهر فراوری شود.

وی اضافه کرد: جهاد کشاورزی شهرستان ورامین برای توسعه صادرات و ارزآوری بیشتر برای کشور تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد.

معاون برنامه‌ریزی فرمانداری ورامین نیز در این زمینه اظهار داشت: با تلاش‌های انجام‌شده، هم‌اکنون ۳۰ واحد سورت روده در شهرستان ورامین فعال هستند و در گسترش و توسعه صادرات این محصول تلاش می‌کنند.

مجتبی بوربور افزود: بر روی فعالیت واحدهای سورت روده در شهرستان ورامین از سوی دستگاه‌ها و نهادهای مسئول نظارت انجام می‌شود.

حمایت از صنعت روده ورامین توسعه صادرات غیرنفتی را به همراه دارد

بوربور ادامه داد: جلسات تخصصی نیز برای بررسی مشکلات و دغدغه‌های فعالان این عرصه نیز با حضور مسئولان شهرستان ورامین برگزارشده و تلاش می‌کنیم تا از واحدهای سورت روده در ورامین حمایت کنیم.

وی با اشاره به ارزآوری یکصد میلیون دلاری روده در شهرستان ورامین گفت: صنعت روده در شهرستان ورامین حدود یکصد میلیون دلار ارزآوری داشته است که رقم قابل‌توجهی است.

بوربور تأکید کرد: بر اساس آمارها حدود ۹۵ درصد صادرات روده کشور از شهرستان ورامین انجام می‌شود که این امر ظرفیت‌های شهرستان را نشان می‌دهد.

معاون فرماندار ورامین یادآور شد: توسعه صادرات غیرنفتی و افزایش ارزآوری یکی از برنامه‌های جدی توسط مسئولان شهرستان ورامین است که توسعه و حل مشکلات واحدهای فعال در صنعت روده می‌تواند در رسیدن به این مهم مؤثر باشد.

به هر ترتیب امروز صادرات روده یک ظرفیت مهم برای توسعه اقتصاد مقاومتی در ورامین است که علاوه بر اشتغالزایی می تواند در توسعه اقتصادی شهرستان موثر باشد.