تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷:۱۲, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » خراسان شمالی

چرا فاروج به شهر آجیلی معروف شده است؟

شهرستان فاروج، موسوم به شهر آجیلی، اولین شهر ورودی خراسان‌شمالی، در جاده آسیایی مشهد، شمال واقع شده است.
شهرستان فاروج، موسوم به شهر آجیلی، اولین شهر ورودی خراسان‌شمالی، در جاده آسیایی مشهد، شمال واقع شده است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، در حال حاضر فاروج، به عنوان یکی از شهرهای شاخص گردشگران ایران معروف است. نکته جالب توجه این است که در شهر آجیلی همواره در تمام طول شبانه روز مغازه‌های آجیل‌فروشی باز هستند و چراغانی آن‌ها از فاصله بسیار دور خودنمایی می‌کند.

کشاورزی و دامپروری یکی از شغل‌های اصلی مردم این منطقه است به طوریکه سالانه مقدار فراوانی انگور کشمشی، گردو، بادام، زرد آلو و شیر در این شهرستان تولید می‌شود و این امر سبب شده تا خشکبارهایی مانند کشمش، گردو، بادام، برگ‌های زردآلو، آلو، لواشک و همچنین محصولات دیگری نظیر کشک و قره قوروت در آجیل فروشی‌های این شهر به فروش برسد.

در شهر آجیلی فاروج، بخش دیگری از مردم اقتصاد خود را از طریق فروش آجیل می‌گذرانند، در واقع آجیلی که در فاروج فروش می‌رسد از محصولات خود فاروج نیست و از شهرهای دیگر برای فروش به اینجا آورده می‌شود که به همین دلیل به شهر آجیلی معروف است.

مسافرانی که از دور و نزدیک از این شهر در خراسان‌شمالی عبور می‌کنند، زمانی را برای خرید آجیل و تنقلات گوناگون و متنوع این شهر اختصاص می‌دهند.

استقرار این شهر در مجاورت جاده اصلی شمال شرقی به شمال کشور، مردمان هوشمند این منطقه را بر آن داشته تا از این موقعیت حداکثر سود را برده و با فراهم ساختن و عرضه انواع آجیل، اقتصاد شهر خود را رونق ببخشند.

شهرستان فاروج دارای مردمانی کرد، فارس و ترک زبان می‌باشد که با خشکبار، آجیل و انواع برگه‌های میوه‌اش در کشور مشهور شده است. از جاذبه‌های گردشگری شهرستان فاروج می‌توان به دره معروف جنگل گردو، دره جنگل بادام داغیان، آبشار دره اسنجیر، سد چری، چشمه مردکانلو، مسجد کهن روستای استاد، آرامگاه شاهزاده عبدالرحمن خرق و امامزاده سلطان جعفر سیاهدشت اشاره کرد.

طبیعت بکر و بی‌نظیر و آب و هوای با طراوت و نیز وجود چشمه‌ سارهای متعدد در این خطه، فضایی دلنشین را برای گردشگران فراهم کرده که می‌توانند ساعات زیادی را از دیدنی‌های آن دیدن کنند.

خسرویه زادگاه عالم ‌ربانی «آقانجفی قوچانی» نویسنده اثر معروف و پرمخاطب«سیاحت غرب»است. این روستا علاوه بر برخورداری از بافت سنتی و غنای مذهبی، از جاذبه‌های گردشگری نیز بهره‌مند است.

از مقبره‌های معروف فاروج می‌توان به مقابر متبرک باباحسین، بابا و بی‌بی اشاره کرد که در نزد مردم این منطقه از شان و احترامی خاص برخوردار هستند. کشاورزی و دامپروری از شغل‌های مهم مردمان سنتی این منطقه است گندم، جو، چغندر قند، انگور از محصولات اصلی فاروج می‌باشد. جوراب بافی، کیسه حمام چری، سفره محلی(گلیم) قالی بافی، تابلو فرش، پارچه بافی(چادر شب) از صنایع دستی این منطقه محسوب می‌شود.

سوغات فاروج را انواع خشکبار اعم از گردو، بادام، کشک محلی، کشمش، برگ زردآلو، قره قروت، آلبالو خشک، آجیل، گیلاس، روغن زرد، ماست و عسل شاه جهان تشکیل می‌دهند.