تاریخ انتشار: ۱۸:۵۵:۴۷, ۷ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » یزد

حمایت میراث فرهنگی از پروژه «کوشکنوی اردکان» در صورت رعایت ضوابط

معاون میراث فرهنگی یزد گفت: هیئت امنای حسینیه کوشکنوی اردکان می تواند با رعایت قوانین، زمینه برای تحقق و ایجاد یک مجموعه مذهبی مناسب و همسان با ضوابط میراث فرهنگی را برآورده سازد.
معاون میراث فرهنگی یزد گفت: هیئت امنای حسینیه کوشکنوی اردکان می تواند با رعایت قوانین، زمینه برای تحقق و ایجاد یک مجموعه مذهبی مناسب و همسان با ضوابط میراث فرهنگی را برآورده سازد.

به گزارش اعتدال به نقل از مهر، محسن ذاکری نیا اظهارداشت: طرح ساماندهی حسینیه کوشکنوی اردکان، یکی از موضوعات مورد توجه مدیریت سازمان میراث فرهنگی استان و مسئولان شهرستان در سال های اخیر بوده است.

وی افزود: این حسینیه در یکی از مناطق پرتراکم بافت تاریخی و ثبتی این شهرستان واقع شده و ساماندهی و مدیریت توسعه آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد بیان کرد: در سال‌های گذشته به واسطه عدم رعایت ضوابط و قوانین میراث فرهنگی، یک بار این پروژه معلق و از سوی نهادهای دولتی و قضایی تعطیل شد که این وضعیت باعث ایجاد اضطرار و اضطراب در محدوده بافت هم پیوند این حسینیه شد.

ذاکری نیا افزود: با توجه به سیاستگذاری اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در مورد تعامل و مشارکت سازنده برای حل و فصل کردن برخی معضلات و مشکلات گذشته که به نوعی باعث ایجاد همدلی و بهبود فضای تعامل میان عامه مردم و مجموعه سازمان می شود، زمینه به جریان افتادن دوباره این پروژه در دستور کار مسئولان این اداره قرار گرفت.

وی افزود: در همان برهه، فصل الخطاب و نقطه اوج حساسیت سازمان، رعایت ضوابط محیطی و منظری از سوی مسئولان این مجموعه بود که طرح با تلاش مستمر دو مشاور متخصص و حرفه ای آماده و در چهار مرحله به صورت فشرده در شورای فنی استان مورد بررسی و در نهایت با اصلاحات لازم مصوب و در اختیار هیئت امنای این مجموعه قرار گرفت.

ذاکری نیا بیان کرد: در نهایت در روز جمعه دوم بهمن جاری با حضور جمعی از مسئولان شهرستان و اقشار مردم ساکن محله، کلنگ ایجاد و احداث این مجموعه به زمین زده شد که بازتاب مناسبی در رسانه های شهرستان و استان داشت.

وی یادآور شد: در تاریخ چهارم بهمن ماه در حال اجرای کانال کنی و اجرای شفته ریزی در جبهه جنوبی این مجموعه، به بخش‌هایی از سه خانه هم‌پیوند این جبهه خسارت های قابل توجهی وارد شده است.

ذاکری نیا اظهار داشت: بر اساس نظر کارشناسان و بازدید از مجموعه مذکور، این اتفاق غیر مترقبه و غیر عمدی بوده و در همان دقایق اولیه این اتفاق توسط اداره میراث فرهنگی و عوامل یگان حفاظت مدیریت شد و تعهدات قانونی برای جبران این وضعیت و لزوم دقت بیشتر در عملیات اجرایی و به منظور عدم تکرار حوادثی مشابه از این دست از مسئولان و هیئت امنای حسینیه کوشکنو اردکان اخذ شد.

وی اضافه کرد: تا زمانی که این پروژه در مسیر درست و کارشناسی آن پیش رود، اداره میراث فرهنگی وظیفه خود می داند تا در راستای نهادینه شدن موضوع طرح‌های مصوب و با هدف ارتقا و ارزش گذاری بافت تاریخی از آن حمایت کند اما اگر ذره ای انحراف و اختلاف در اهداف کلی طرح های از این دست مشاهده شود، ضمن احترام به تمام دوستان و درک شرایط موجود و هزینه های مادی و معنوی متحمل شده تا این مرحله، پروژه به طور قطع تعطیل و از طریق مراجع قضایی برای برخورد با متخلفان اقدام خواهد شد.