تاریخ انتشار: ۱۸:۳۰:۵۲, ۷ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » کردستان

پرداخت ۱۱۷میلیارد تومان ازاعتبارات سفررئیس جمهور به حوزه آب کردستان

استاندار کردستان با اشاره به دولت برای توجه به بخش کشاورزی در این استان، گفت: تاکنون ۱۱۷ میلیارد تومان از اعتبارات سفر رئیس جمهور در حوزه آب به این استان پرداخت شده است.
 استاندار کردستان با اشاره به دولت برای توجه به بخش کشاورزی در این استان، گفت: تاکنون ۱۱۷ میلیارد تومان از اعتبارات سفر رئیس جمهور در حوزه آب به این استان پرداخت شده است.

به گزارش اعتدال به نقل از مهر، عبدالمحمد زاهدی در ششمین جلسه شورای برنامه ریزی استان که در سالن شهدای دولت تشکیل شد، با بیان اینکه آب، یکی از پرچالش‌ترین و مهمترین مسائل ملی و بین المللی است، گفت: پیش‌بینی شده جنگ آینده که کشورهای زیادی درگیر آن خواهند شد مربوط به آّب خواهد بود.

وی عنوان کرد: به دلیل تغییرات اقلیمی نقاطی از دنیا پرآب و نقاطی هم به سمت خشک و گرم شدن پیش می روند که کشورما جزو نقاطی است که در مسیر گرم شدن قرارگرفته است.

وی با تاکید برتوجه بیشتر به مسئله آب، اظهارداشت: به موضوع آب باید نگاهی بدبینانه داشته باشیم تا در دوره خشکسالی آمادگی لازم برای تامین آب مورد نیاز داشته باشیم.

استاندار کردستان با بیان اینکه مرزو تقسیمات کشوری شامل حوزه آب نمی‌شود، ادامه داد: کردستان عضو پنج حوضه آبریز کشور است و بنابراین می طلبد مدیریت آب  براساس حوضه آبریز نه استان، صورت گیرد.

زاهدی عنوان کرد: مدیریت آب در هراستانی اگر به خود استان واگذار شود، از نظر اصول فنی، اقدام وامر صحیحی محسوب نمی شود.

وی با اشاره به اینکه سهم اعتباری در حوزه آب و راه تقسیمات کشوری ندارد، افزود: سد تلوار درزنجان و از محل اعتبارات این استان احداث شده است و آب آن به کردستان وهمدان اختصاص پیدا می کند.

وی با بیان اینکه مصوبات شورای عالی آب مبنای برنامه‌های استان قرارگیرد، بیان کرد: مصوبات این شورا باید مورد توجه مدیران استان باشد و در صورت وجود مشکلاتی در مسیر اجرای هر مصوبه‌ای آن را اعلام تا پیگیری شود.

استاندار کردستان میزان اعتبارات اختصاص داده شده از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان در حوزه آب را ۲۶۵ میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: از این میزان تاکنون ۱۱۷ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

زاهدی بر تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز در استان تاکید کرد واظهارداشت:تکلیف چاه های غیر مجاز در استان با برنامه ای مشخص، تعیین شود.

وی عنوان کرد: اینکه ۶۰ درصد منابع آب مصرفی استان مربوط به آب زیرزمینی است، فاجعه است و باید در این رابطه هم تدبیری اندیشیده شود.

وی اظهارداشت: نصب کنتورهای هوشمند و برق‌دار کردن چاه‌های آب و تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز از جمله مهمترین مسائلی است که در حوزه آب باید بیشتر به آن پرداخته شود.