تاریخ انتشار: ۱۷:۵۴:۰۹, ۶ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » خراسان رضوی

حاشیه مشهد به کانون بحران های اجتماعی بدل شده است

36 درصد جمعیت کل مشهد را حاشیه نشین ها تشکیل می دهند که از امکانات بسیار کمی برخوردار هستند. از همین رو حاشیه مشهد به کانون بحران های اجتماعی بدل شده است.
جواد آرین منش نماینده مردم مشهد در دوره های هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل اجتماعی در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی اعتدال در مورد دیپلماسی دولت گفت: یکی از موفقیت های دولت آقای روحانی تحرکت دیپلماسی و توسعه روابط خارجی ایران با همسایگان و کشورهای اروپایی، امریکایی و موفقیت در برقراری ارتباط با قدرت های بزرگ منطقه ای و جهانی است.

وی ادامه داد: بارزترین نمود این امر را می توان در مذاکرات هسته ای جست و جو کرد که باعث شد، کشور به یکی از موفقیت های بزرگ در سال های اخیر دست پیدا کند و اقتدار جمهوری اسلامی به دنیا ثابت شود و ظالمانه بودن تحریم ها نیز برای دنیا مشخص شود و این عملکرد مثبت دولت در روابط خارجی است . 

این کارشناس مسائل اجتماعی گفت: طبق سیاست ثابتی که برای خودمان تعریف کردیم برای برون رفت از مشکلات اقتصادی ناگزیر به استفاده از منابع موجود به ویژه منابع نفتی و پتروشیمی هستیم. این در حالی است که اگر بنا بر تقویت زیرساخت ها و توجه به اقتصاد مقاومتی باشد و خط مشی مشخصی برای توسعه ارتباطات تعریف کنیم و متکی به توانمندی های خود باشیم، ثبات اقتصادی خفظ شده و  نفع بسیاری خواهیم برد. 

آرین منش درباره مشکلات شهر مشهد و برنامه های برای برون رفت این حوزه انتخابیه از معضلات شهری گفت: شهر مقدس مشهد به عنوان یکی از بزرگترین کلان شهرهای مذهبی جهان که سالانه پذیرای بیش از 25 میلیون نفر است، متاسفانه از کاروان توسعه عقب مانده است. 
وی افزود: مشهد با وجود جایگاه عظیم فرهنگی نتواسنته به رشد لازم دست یابد به طوری که وجود یک میلیون و دویست هزار نفر در حاشیه شهر مشهد حاکی از معضلات این شهر است. به عبارت دیگر 36 درصد جمعیت کل مشهد را حاشیه نشین ها تشکیل می دهند که از امکانات بسیار کمی برخوردار هستند. از همین رو حاشیه مشهد به کانون بحران های اجتماعی بدل شده است.

کارشناس مسائل اجتماعی تصریح کرد: از دیگر مشکلات مشهد، کمبود آب اشامیدنی و ضرورت برنامه ریزی جهت واردات آب از خارج از کشور است. زیرا سد دوستی که تامین کننده آب مشهد است دچار مشکل شده و سفره های آب زیرزمینی هم به شدت فرونشسته اند، به طوری که وضعیت آب در این شهر به شدت بحرانی است.

آرین منش در پایان تاکید کرد: بایستی برای آینده مشهد برنامه ریزی اساسی انجام داد و سایر زیرساخت های از جمله حمل و نقل متناسب با این 25 میلیون زائر فراهم شود. از همین رو لازم است، دولت محترم توجه خاصی به این شهر داشته باشد و از منابع ملی برای رشد و توسعه مشهد استفاده کند.