تاریخ انتشار: ۱۵:۳۸:۰۸, ۶ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » گیلان

امضای موافقتنامه همکاری‌های تجاری ایران با استان چلیابینسک روسیه

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان در سفر به استان چلیابینسک روسیه موافقتنامه همکاری‌های مشترک تجاری ایران با رئیس اتاق بازرگانی جنوب‌اورال را امضا کرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان در سفر به استان چلیابینسک روسیه موافقتنامه همکاری‌های مشترک تجاری ایران با رئیس اتاق بازرگانی جنوب‌اورال را امضا کرد.

به گزارش اعتدال به نقل از فارس، هادی تیزهوش‌تابان در حاشیه حضور خود در استان چلیابینسک روسیه با اشاره به سفر خود به این استان، اظهار کرد: این سفر در راستای شناخت بیشتر توانمندی‌های کشور روسیه و به منظور توسعه همکاری‌ها بین مناطق دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه صورت گرفته‌است.

وی آشنایی بیشتر با ظرفیت‌های موجود، توسعه روابط و همکاری‌های مشترک بین دو استان گیلان و چلیابینسک را از اهداف سفر به این استان روسیه عنوان کرد و افزود: این سفر به منظور بررسی زمینه‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین دستگاه‌ها و فعالان اقتصادی در دو منطقه صورت گرفته‌است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان به نشست مشترک با رئیس اتاق بازرگانی جنوب اورال اشاره کرد و گفت: این نخستین سفر هیئت گیلان به استان چلیابینسک بوده که نشان‌دهنده علاقه به همکاری بیشتر بخش‌های خصوصی دو کشور است.

وی با بیان اینکه گیلان و استان چلیابینسک می‌توانند نقش مهمی در توسعه روابط ایران و روسیه داشته‌باشند، تصریح کرد: در این نشست که با حضور مسئولان اتاق بازرگانی و صنعت جنوب اورال و معاون توسعه اقتصاد خارجی استانداری چلیلابینسک برگزار شد، «دگتیارف» رئیس اتاق مذکور  ایران را یکی از مهم‌ترین همسایگان روسیه دانست.

تیزهوش‌تابان با اشاره به اینکه دگتیارف توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور ایران و روسیه را همواره در اولویت دانست، ادامه داد: وی سفر هیئت گیلان به استان چلیابینسک را بسیار مهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که این سفر بتواند فصل و چشم‌انداز مناسبی را در مناسبات تجاری و اقتصادی بین دو استان گیلان و چلیابینسک در دوران پساتحریم باز کند.

وی حجم فعلی مبادلات تجاری بین ایران و روسیه را از نگاه رئیس اتاق بازرگانی جنوب‌اورال رضایت‌بخش ندانست و خاطرنشان کرد: انجام این سفرها و اجرای توافق‌های حاصله موجب افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان از امضای موافقتنامه همکاری توسط رؤسای دو اتاق مذکور خبر داد و یادآور شد: در این موافقتنامه همکاری «طرفین» موافقت کردند تا زمینه‌های همکاری‌های مورد نظر را در اولویت قرار دهند.

وی تحکیم و توسعه روابط اقتصادی و تجارت خارجی گیلان و استان چلیابینسک، گسترش همکاری‌های متقابل درباره تبادل اطلاعات، مشاوره و بازاریابی، همکاری در زمینه اطلاع‌رسانی و آموزش و تبادل تجربه را از مفاد موافقتنامه مذکور ذکر کرد.

تیزهوش‌تابان، مساعدت در سازماندهی و اجرای مأموریت‌های تجاری، اقتصادی، همایش‌ها، ملاقات‌های تجاری، برپایی نمایشگاه‌ها، تبادل هیئت‌های تجاری، معرفی شرکت‌ها، محصولات و خدمات آنها را از دیگر مفاد موافقتنامه مذکور برشمرد.
استان چلیابینسک در مرکز روسیه و مرز اروپا و آسیا در منطقه اورال جنوبی واقع شده و دارای زمستان سرد و طولانی است.

مساحت استان چلیابینسک حدود 90 هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود 3.5 میلیون نفر بوده و تولیدات آن سنگ‌آهن، مس، روی، طلا، مواد خام نسوز و گرافیت، تجهیزات معدن و ذوب آهن، تراموا، تراکتور، اتومبیل‌های باری، بلدوزر، گریدر و جرثقیل و اصلی‌ترین زمینه فعالیت استان چلیابینسک متالورژی فلزات سیاه «آهن و فولاد» و ماشین‌سازی است.

حجم مبادلات استان مذکور با ایران در سال 2014 به میزان 369 میلیون دلار بوده و صادرات به میزان 368.7 میلیون دلار و واردات به میزان 0.3 میلیون دلار بوده‌است.

براساس اطلاعات اداره ثبت استان چلیابینسک، سه شرکت تجاری در این استان به ثبت رسیده که مؤسسان آنها افراد حقیقی و حقوقی ایرانی هستند.