تاریخ انتشار: ۱۵:۳۳:۳۰, ۶ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » گلستان

گلستان نیازهای وارداتی قزاقستان را تامین کند

سرکنسول قزاقستان در گلستان گفت: بخش زیادی از محصولات مصرفی قزاقستان وارداتی بوده که می‌تواند با افزایش مراودات با گلستان از محصولات باکیفیت این استان تامین شود.
سرکنسول قزاقستان در گلستان گفت: بخش زیادی از محصولات مصرفی قزاقستان وارداتی بوده که می‌تواند با افزایش مراودات با گلستان از محصولات باکیفیت این استان تامین شود.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، اونطلب اونالبایف در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گرگان اظهار کرد: قزاقستان به ارتباط با ایران و به ویژه استان گلستان تمایل دارد و آماده افزایش تعامل و همکاری برای رشد وضعیت تجاری و همکاری بین دو کشور است.

سرکنسول قزاقستان در گلستان همچنین افزود که برگزاری میز تجاری ایران و قزاقستان فرصت مناسبی جهت تقویت ارتباط و افزایش مراودات بین دو کشور و استان گلستان خواهد بود.

‌ تشکیل میز تجاری ایران و قزاقستان راهکار توسعه همکاری

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان نیز گفت: تشکیل میز مشترک تجاری ایران و قزاقستان به میزبانی گلستان نقش بسزایی در کاهش موانع تجاری و تقویت ارتباط و همکاری‌های دو کشور خواهد داشت.

رمضان بهرامی اظهار کرد: میز تجاری قزاقستان در استان کاربردی بوده و امید است این مهم با هماهنگی دو طرف تا قبل از نوروز 1395 اجرایی شود.

وی افزود: با توجه به حضور افزون بر 6 هزار نفر قزاق در استان گلستان و همچنین مشترکات فرهنگی تاریخی، انتظار می‌رود روابط اجتماعی و تجاری دو طرف بیش از همیشه افزایش یابد.

بهرامی اضافه کرد: اتاق بازرگانی گرگان در جهت توسعه همکاری‌ها برای پذیرش و اعزام هیات‌های تجاری به قزاقستان آمادگی کامل داشته و بر افزایش مراودات با این کشور تاکید دارد.

بهرامی به توانمندی بالای حوزه بهداشت و درمان و پزشکی ایران اشاره کرد و گفت: افزایش تعامل با قزاقستان باعث می شود که مردم این کشور فرصت استفاده از توانمندی مطلوب در حوزه علوم مختلف و از جمله پزشکی ایران را بطور مستمر داشته باشند و این مهم همچنین زمینه تقویت توریسم درمانی را فراهم می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی گرگان همچنین با اشاره به مزایای میز ترکمنستان در گلستان که در فصل پاییز امسال تشکیل شد، اظهار کرد: در پی تشکیل میز مشترک تجاری کشور ترکمنستان مشکل خواب (معطل شدن) واگن‌ها با هماهنگی رئیس گمرکات کشور رفع شده و از این پس بار واگن های حمل کالا در کوتاه ترین زمان ممکن تخلیه می‌شود.

راه آهن بین المللی ایران - ترکمنستان - قزاقستان که آذرماه سال 93 با حضور روسای جمهوری سه کشور در مرز اینچه برون واقع در شرق استان گلستان افتتاح شد، زمینه ساز توسعه روابط با کشورهای آسیای میانه شده است.

اکنون فعالیت تجاری بین استان گلستان و کشور قزاقستان با استفاده از راه زمینی و خط ریلی از طریق گمرک اینچه برون واقع در گنبدکاووس و عبور از ترکمنستان و خط دریایی از طریق بندرترکمن انجام می‌شود.

استان گلستان زمینه صادرات محصولات و تولیدات صنایع تبدیلی کشاورزی و دامپروری به کشور قزاقستان را دارد و این کشور نیز می‌تواند در زمینه صادرات گندم و تولیدات معدنی با ایران همکاری‌های خود را توسعه دهد.

هم اینک قزاقستان پنجمین کشور مقصد صادرات از گلستان است و درهشت ماه امسال حدود چهار میلیون دلار کالا از گلستان به این کشور صادر شده است.