تاریخ انتشار: ۱۵:۱۲:۳۲, ۶ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » کرمان

تهیه 1200 نقشه «جی.آی.اس» برای تدوین سند آمایش سرزمینی کرمان

رییس جهاد دانشگاهی استان و مدیر طرح آمایش استان کرمان گفت: تاکنون یک هزار و 200 نقشه «جی. آی. اس» توسط گروه مربوطه در جهاددانشگاهی استان کرمان به منظور تدوین سند آمایش استان کرمان تهیه و تحلیل شده است.
رییس جهاد دانشگاهی استان و مدیر طرح آمایش استان کرمان گفت: تاکنون یک هزار و 200 نقشه «جی. آی. اس» توسط گروه مربوطه در جهاددانشگاهی استان کرمان به منظور تدوین سند آمایش استان کرمان تهیه و تحلیل شده است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، دکتر "رضا کامیاب مقدس" در آغاز پانل‌های تخصصی پیشران‌های توسعه طرح آمایش استان  در جهاددانشگاهی کرمان اظهار کرد: قریب به یک سال است مطالعات طرح آمایش سرزمینی توسط جهاددانشگاهی آغاز شده و بخش اعظم مطالعات فصل اول انجام که براین اساس اهداف توسعه استان و پیشران‌ها تعیین می‌شود و برگزاری این پنل‌ها بررسی همه جانبه و یک مطالعه وسیع است.

مدیر طرح آمایش استان کرمان افزود: یک گروه اطلاع رسانی برای جمع‌آوری اطلاعات و آمار دستگاه‌های اجرایی تشکیل داده‌ایم و کمتر اتفاق افتاده که این حجم از اطلاعات را به این شکل تحلیل و در این وسعت در استان کار شده باشد.

کامیاب مقدس تصریح کرد: همچنین تاکنون یک هزار و 200 نقشه جی آی اس توسط گروه مربوطه در جهاددانشگاهی استان کرمان تهیه و تحلیل شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر "حسین منتی" عضو هیات علمی و مدیر گروه پژوهشگاه علوم انسانی جهاددانشگاهی در این نشست با اشاره به اینکه مطالعات در دو بخش انجام می شود، اظهار کرد: در بخش اول تدوین سند آمایشی، در زمینه تحلیل وضع موجود و شناسایی عوامل مختلف و در بخش دوم طرح آمایش تعیین چشم انداز و تعیین سناریوهای توسعه استان کار خواهد شد.

وی افزود: در آمایش‌های گذشته روندی که برای طراحی آمایش‌ها و برنامه‌ریزی صورت می‌گرفت، بر اساس بررسی وضع موجود و تحلیل‌های محیطی اهداف و استراتژی‌ها تعیین می‌شد که اتفاقات طول برنامه‌ریزی را نمی دید.

منتی تصریح کرد: در روش جدید برنامه ریزی مبتنی بر سناریو، احتمالات و اتفاقات براساس تحلیل ها، سناریوهای مختلف ریخته می شود و بهترین سناریو برای تهیه برنامه عملیاتی در حوزه های طراحی شده انتخاب می شود.

عضو هیات علمی و مدیر گروه پژوهشگاه علوم انسانی جهاددانشگاهی بیان کرد: در حوزه برنامه ریزی نمی توانیم عوامل را جدا از هم ببینیم و باید همه موارد را در  نظر بگیریم.