تاریخ انتشار: ۱۴:۱۲:۱۳, ۶ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » سیستان و بلوچستان

انجام روزانه 8 هزار تن عملیات تخلیه بار در بندر چابهار

مدیر کل بنادر ودریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: با انتقال تجهیزاتی از بندر امام خمینی و رجایی به بندر چابهار بطور میانگین روزانه 8 هزار تن عملیات تخلیه بار در بندر چابهار انجام می شود.
مدیر کل بنادر ودریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: با انتقال تجهیزاتی از بندر امام خمینی و رجایی به بندر چابهار بطور میانگین روزانه 8 هزار تن عملیات تخلیه بار در بندر چابهار انجام می شود.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، سیاوش رضوانی اظهار کرد: درحال حاضر توسعه بندر چابهار به دلیل اتمام فاز اول این بندر نسبت به دو سال گذشته وارد مرحله جدیدتری شده است.

وی تصریح کرد: جز چند دستگاه تجهیزات که سال گذشته از سوی بنادر جنوبی گسیل خریداری شده است امسال شش دستگاه گنتری کرین، 13 دستگاه ترانس تینر و دیگر تجهیزات لازم برای جنرال کارگو و فله در دستور کار قرار گرفته است. 

وی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت تجهیزات در بندر چابهار باتوجه به ظرفیت کنونی بندر شهیدبهشتی پاسخگوی کشتی های فله تا ظرفیت 85 هزار تن است خاطرنشان کرد: همچنین می توان کشتی های کانتینری 1500 تا 3500 TEUرا نیز جابجا کرد.

وی با اشاره براینکه این تجهیزات فارغ از برنامه های توسعه بندر است و برای آن تجهیزات لازم خریداری و نصب خواهد شدعنوان کرد: سال گذشته نیز با توسعه نسبی که انجام شد برای تخلیه و بارگیری غلات درخواست تجهیزات داده شده که برخی تجهیزات از بنادر شهید رجایی و امام خمینی (ره) گسیل شد که هم اکنون نیز مشغول به فعالیت هستند.

رضوانی ادامه داد: دستگاه های تخلیه غلات از جمله مکنده ها و هیپوگراد با ظرفیت های 85 و 100 تن از بنادر جنوبی کشور در چابهار مستقر شده اند.

مدیر کل بنادر ودریانوردی در خصوص افزایش اسکله ها در سال گذشته گفت: به دلیل تحریم ها امکان خرید تجهیزات وجود نداشت به همین مقرر شد با انتقال تجهیزات از بنادر شهید رجایی و امام خمینی(ره) افزایش ظرفیت در بندر چابهار محقق شود.

وی افزود: دو دستگاه گنتری کرین از سوی بندر شهید رجایی و امام خمینی در اختیار بندر چابهار قرار گرفت که امسال با این تجهیزات حدود چهار فروند کشتی در ظرفیت های 50، 66 و 80 هزار تنی را تخلیه و بارگیری شده است.

این مسئول افزود: بطور میانگین روزانه 8 هزار تن عملیات تخلیه در بندر چابهار انجام شده است.

رضوانی تصریح کرد: تجهیزاتی که در حال حاضر در بندر چابهار خریداری می شوند اگربتوانند PM خوب انجام و حق PM را رعایت کنند حدود 5 الی 6 سال عمر و برخی نیز میتوانند 20 سال هم کار کنند.

این مسئول با اشاره براینکه تجهیزات این بندر تقریبا جرثقیل های 35، 80 و60 هزار تنی هستند عنوان کرد: این تجهیزات درسالهای 1385و1386وارد بندر شدند و تاکنون هم منظم کار کردند.

وی همچنین با بیان اینکه مدت زمان عمر تجهیزات بستگی به نحوه مدیریت و نگهداری آن دارد اظهار کرد: برخی از این تجهیزات بیش از 10 سال نیز سن دارد که بدون مشکل پاسخگوی پذیرش کشتی ها تا ظرفیت 2.5 میلیون تن در طول سال است.