تاریخ انتشار: ۱۴:۰۸:۰۰, ۶ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » سیستان و بلوچستان

تدوین برنامه جامع توسعه صنعت شیلات سیستان و بلوچستان

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: برنامه جامع توسعه صنعت شیلات استان در حال تدوین است.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: برنامه جامع توسعه صنعت شیلات استان در حال تدوین است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، محسنعلی گلشنی افزود: سرمایه گذاری در بحث شیلات به صرفه ترین راه و اقتصادی ترین فعالیت در سواحل مکران است.

گلشنی گفت: صنعت شیلات سیستان و بلوچستان از زمره صنایع فعال این استان می باشد که ظرفیت های مناسبی نیز در بحث اشتغال بوجود آورده است.

وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان در شمال و جنوب ظرفیت پرورش آبزیان و گونه های خاص ماهیان را دارد گفت: توسعه طرح های شیلاتی از جمله افزایش استخرهای پرورش ماهی، اجرای کلاس های آموزشی برای پرورش دهندگان ماهی از دیگر برنامه های این سازمان در استان است.

گلشنی در ادامه با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان رتبه دوم صید در اقیانوس هند بعد از کشور اندونزی را به خود اختصاص داده گفت: این استان همچنین رتبه نخست صید در غرب اقیانوس هند را نیز دارد.

وی خاطرنشان کرد: 36 درصد صید آبهای جنوب کشور و ۳۱ درصد صید کل کشور مربوط به سیستان و بلوچستان می باشد.

گلشنی همچنین گفت: ۲۰ درصد کل تولید آبزیان کشور (صید و آبزی پروری) نیز مربوط به بنادر چابهار و کنارک در جنوب استان است.

مدیرکل شیلات استان در ادامه با بیان اینکه این استان ظرفیت دو بار در سال را به جهت پرورش میگو را دارد اظهار کرد:  سواحل مکران با بیش از ۴۲ هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگو در مناطقی مانند گواتر و روستای رودیک با دارا بودن ظرفیت پرورش ماهی در قفس، قابلیت پرورش ماهی های زینتی، خیار دریایی، جلبک، لابستر و وجود گونه های تجاری با ارزش میگو مانند ببری سیاه، سفید هندی، ببری سبز و موزی استعداد بالقوه ای در بحث آبزی پروری را دارد.