تاریخ انتشار: ۱۳:۵۷:۵۷, ۶ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » فارس

اجراي طرح‌هاي جامع راه افزايش راندمان آبي است

استاندار فارس، اجراي طرح‌هاي جامع در بخش‌هاي مختلف را راهكار افزايش راندمان آبي دانست و تاكيد كرد كه اگر مديريت صحيح منابع آب را مد نظر قرار داده بوديم، با مشكلات عديده در اين حوزه مواجه نمي‌شديم.
استاندار فارس، اجراي طرح‌هاي جامع در بخش‌هاي مختلف را راهكار افزايش راندمان آبي دانست و تاكيد كرد كه اگر مديريت صحيح منابع آب را مد نظر قرار داده بوديم، با مشكلات عديده در اين حوزه مواجه نمي‌شديم.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، محمدعلي افشاني در نخستين جلسه شوراي كشاورزي استان فارس، ضمن قبول اينكه بيان گلايه از مديريت غلط گذشته در حوزه آب، موجب حل مشكلات امروز نخواهد شد، گفت: اگر امروز هم به‌درستي از منابع آب استفاده نكنيم، با مشكلات بيشتري مواجه خواهيم بود.

وي با بيان اينكه بستر براي توسعه كشت‌هاي گلخانه‌اي در استان فراهم است، اين شيوه را زمينه‌ساز راندمان بيشتر و مصرف آب كمتر دانست.

افشاني با تاكيد براينكه با استفاده از منابع محدود آب كنوني هم، امكان افزايش توليدات كشاورزي را داريم، خاطرنشان كرد: هرچه کشورها توسعه یافته‌تر باشند، میزان اشتغال در بخش کشاورزی کمتر و در بخش خدمات بیشتر است. اما اگر صنعت و كشارزي نباشد، خدمات معناداري هم نخواهيم داشت.

وی با يادآوري اينكه نتيجه تصميمات امروز را شايد 10 سال آينده مشاهده كنيم، گفت: فعالان دانشگاهي و محققان بايد يك دهه جلوتر از ديگران حركت و عمل كنند.

استاندار فارس با بیان اینکه باید نگاهمان را از چاه‌های نفت برداریم، گفت: با چاه‌های نفت دیگر مشکلی در کشور حل نخواهد شد؛ چرا که از درآمد نفتی محدود دولت با توجه به کاهش قیمت نفت که بخشی باید صرف پرداخت حقوق و یارانه شود چیزی باقی نمی‌ماند.

افشانی با تاکید بر اینکه باید دانش و تکنولوژی را وارد کنیم نه به دنبال ورود محصول باشیم، گفت: در شرایط پس از برجام که حضور سران کشورها در ایران موجب گشایش شده باید تلاش کرد که به تعهدات خود در حوزه صاردات پایبند باشیم، زیرا  هم اعتبار استان و هم بازار گرفته خواهد شد.

استاندار فارس با اشاره به لزوم افزايش تعداد سردخانه‌ها در استان متناسب‌سازي اين زيرساخت با حجم محصولات كشاورزي توليد شده، گفت: حدود 2 میلیون و 800 هزار تن محصولات باغی و یک میلیون تن محصولات دامی در استان تولید می‌شود حال آنكه حجم سردخانه‌های ما زیر 200 هزار تن يعني كمتر از 8 درصد نياز استان است.

افشاني گفت: این سردخانه‌ها در زمان برداشت محصولات باید بتوانند به کشاورزان کمک کنند و محصولات آنها را در خود جای دهند تا در زمان مناسب که بازار نیاز دارد، محصول را وارد کرد.