تاریخ انتشار: ۱۶:۲۰:۱۲, ۱ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » مرکزی

گویش راجی دلیجان به ثبت آثار معنوی رسید

عضو شورای شهر دلیجان از ثبت معنوی گویش راجی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در روز گذشته خبر داد.
عضو شورای شهر دلیجان از ثبت معنوی گویش راجی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در روز گذشته خبر داد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، رحمان دلاوری با اشاره به اینکه گویش راجی نحوه تکلم دلیجانی ها است، گفت: با توجه به اینکه این گویش نشان دهنده تاریخ کهن و غنی شهرستان دلیجان است این اقدام می تواند گام موثری در حفظ این میراث معنوی باشد.

وی با بیان اینکه این گویش در معرض فراموشی قرار گرفته است، افزود: با توجه به این شرایط شورای شهر و شهرداری دلیجان از دوره قبل این شورا اقدام به پیگیری ثبت معنوی این گویش کردند.

این عضو شورای شهر دلیجان با این توضیح که این گویش تحت عنوان "گویش راجی دلیجان" به ثبت آثار معنوی رسیده است، گفت: در برخی دیگر از نقاط کشور از جمله شمال استان اصفهان، بخشی از سمنان و مازندران و ... به گویش راجی تکلم می کرده اند که متاسفانه در اکثر این نقاط نیز گویش راجی فراموش شده است.

دلاوری با اشاره به همکاری فعالان فرهنگی هنری دلیجان در مستندسازی این گویش افزود: در آینده ثبت این گویش در سازمان بین المللی یونسکو پیگیری خواهد شد.

وی همچنین از به ثبت ملی رساندن نظام آبیاری سنتی دلیجان در میراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگری خبر داد و گفت: سعید اصغری فعال فرهنگی دلیجانی با حمایت شهرداری و شورای شهر پیگیر ثبت این سنت دلیجان بودند که محقق شد.

این عضو شورا بیان کرد: این نظام سنتی آبیاری تمام روش ها و شیوه های سنتی آبیاری دوران قدیم شهر دلیجان را مستندسازی کرده و قرار است با پیگیری های بعدی کتابچه ای مربوط به این نظام تهیه شود.

دلاوری یکی از ویژگی های این نظام آبیاری را در تقسیم آب در طول روز با بهره گیری از واحد اندازه گیری "سو" عنوان کرد.