تاریخ انتشار: ۱۶:۱۷:۵۱, ۳ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » مرکزی

برجام به فرجامی خوش رسید

"جشن اقتدار ملی، عزت اسلامی، ایران آباد" در دبیرستان حاج کاظمی ناحیه یک آموزش و پرورش اراک برگزار و زنگ اقتدار با حضور مسئولان نواخته شد.
"جشن اقتدار ملی، عزت اسلامی، ایران آباد" در دبیرستان حاج کاظمی ناحیه یک آموزش و پرورش اراک برگزار و زنگ اقتدار با حضور مسئولان نواخته شد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، استاندار مرکزی در این مراسم، ضمن تبریک به ثمر نشستن مذاکرات هسته‌ای، گفت: در تاریخ ایران هیچ پرونده‌ای را پیچیده‌تر و قطورتر از پرونده هسته‌ای ایران سراغ نداریم، این پرونده در سطح جهان نیز از بزرگترین پرونده‌های سیاسی است که به فضل خداوند و با ایستادگی و مقاومت مردم، منویات ولایت فقیه، تلاش دولت، دانشمندان و مذاکره‌کنندگان در طول 30 ماه مذاکرات فشرده به ثمر نشست.

محمود زمانی قمی با اشاره به اینکه در اثر ناجوانمردی‌های قدرت‌های دنیا، تحریم‌ها و قطعنامه‌های متعددی علیه ایران صادر شد، اظهار کرد: طبق نظرسنجی‌ها از بزرگان و صاحبنظران، اولین و بزرگترین عامل بروز مشکلات صنایع و اخراج کارگران در استان مرکزی همان اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه علیه کشور بیان شده است.

این مقام مسئول افزود: تحریم‌ها به ما اجازه چاپ مقالات دانشمندان در مجلات معتبر دنیا را نمی‌داد، اجازه بروزرسانی تکنولوژی در صنایع را نمی‌داد، اجازه نمی‌داد بانک‌های کشور با بانک‌های خارجی مبادله ارز داشته باشند و بسیاری از گرفتاری‌ها و مشکلات را بر سر راه مردم ما گذاشتند.

وی تأکید کرد: هرچند ملت بزرگ ایران با مقاومت و صبر خود در برابر تحریم‌ها خم به ابرو نیاورد، اما نمی‌توان گفت تحریم بر تولید داخلی تأثیرگذار نبوده است، چراکه تحریم مسبب اصلی مشکلات صنایع بوده و یغما بردن پول‌های مردم ایران و نفت کشور بر تمامی ابعاد زندگی مردم اثرگذار بوده است.

استاندار مرکزی افزود: تا پیش از تحریم، سه میلیون بشکه نفت با قیمت هر بشکه 100دلار را به کشورهای دیگر می‌فروختیم، اما با اعمال تحریم‌ها این تعداد بشکه نفت به 900 هزار بشکه با قیمت 30 دلار به فروش رفت که براثر آن ظلم مستقیمی به مردم ما روا شد.

اولین دستاورد مذاکرات، فرهنگی است

وی با اشاره به اینکه اولین دستاورد ما در مذاکرات، در حوزه فرهنگی بود، ادامه داد: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با هدایت‌های ولایت فقیه اجازه مذاکره پیدا کرد و وارد میدان شد و توانست برتری تمدن ایران اسلامی و گفتگو و منطق ایرانی را به جهان اثبات کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه مذاکرات باعث شد مسئله‌ای که می‌توانست جنگ و خونریزی به همراه داشته باشد، از طریق گفتگو با آرامش پیش برود، افزود: مخل نظم عمومی منطقه و دنیا، نه ایران و کشورهایی که قطعنامه علیه آنها صادر شده، بلکه قدرت‌های بزرگی هستند که ذیل شورای امنیت قطعنامه‌های متعددی در سال‌های مختلف علیه ایران صادر کردند، اما ایران به فضل خداوند توانست بدون جنگ و خونریزی، زورگویی را فاش و در منطقه صلح برقرار کند.

وی با یادآوری این نکته که با تلاش‌های صورت گرفته توسط تیم مذاکره‌کننده برجام به فرجامی خوش رسید و لغو یکجای همه تحریم‌ها صورت گرفت، ادامه داد: امروز آب سنگین اراک با افتخار کار می‌کند، سایت‌های هسته‌ای در نطنز و سایر مناطق فعالیت می‌کنند و ما حق غنی‌سازی و پیشرفت فناوری هسته‌ای را به هیچ عنوان به دیگران واگذار نکرده‌ایم و این فعالیت‌ها در درون ایران و با تدبیر دانشمندان هسته ای ادامه پیدا خواهد کرد.

زمانی قمی گفت: آنچه که دولت انجام داد مانع بروز جنگ و فقیرتر شدن کشور شد، مانع تعطیلی بیشتر صنایع شد و پول‌های به سرقت رفته ایران در آن سوی مرزها برمی‌گردد، اما اینها بدان معنا نیست که ما برای پیشرفت ایران به همین موارد تکیه کرده‌ایم؛ استعداد و عزت ایران، شما دانش‌آموزان هستید.

استاندار اظهار کرد: ما آینده ایران و سعادت و سربلندی ایران را از آن شما دانش‌آموزان می‌دانیم و فکر و اراده تک تک شما ایران را خواهد ساخت، اما به صرف اینکه به همه شماها باید تکیه کنیم آیا نباید دنبال برگرداندن پولهای‌مان به ایران باشیم و نباید تلاش می‌کردیم خطر جنگ را کم کنیم و آیا برداشتن تحریم‌ها کار نادرستی است؟

وی ادامه داد: این اقدامات طبیعتاً مخالفانی هم داشت و اولین مانع این بود که گفته می‌شد مذاکره با 1+5 و لغو تحریم‌ها در یک روز غیرممکن است، اما دولت با تفضل خداوند و با تکیه بر قدرت بزرگ ملت ایران باور داشت که این کار باید انجام گیرد.

زمانی قمی افزود: تیم مذاکره‌کننده در ایران توانست به رغم همه تحریکات ریز و درشت اسرائیل و صهیونیست‌ها بر همه این مسائل فایق آید، در این میان کشورهای ارتجاعی و در رأس آن عربستان سعودی با دادن رشوه سعی داشتند کاری کنند که پرونده هسته‌ای ایران به نتیجه نرسد.

استاندار بیان کرد: علت اینکه اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها نمی‌خواستند این پرونده به نتیجه برسد این بود که آنها حیات خود را در ناامنی ایران، فقیر بودن و نزاع ایران با جامعه جهانی می‌دانستند و ما باید درست برعکس خواسته آنها حرکت می‌کردیم که حرکت کردیم.

وی ادامه داد: افراطیون داخلی و خارجی و جمعیت بسیار اندکی هم در کشور، مسئله مذاکرات را بیهوده خوانده بودند، اما همگان شاهد به نتیجه رسیدن و پیروزی آن شدند.  

کشور قادر است تصمیمی در خور بزرگی ملت ایران اتخاذ کند

زمانی تصریح کرد: در ادامه این مذاکرات، روشن و بدیهی است که با هر کسی که قراردادی بسته می شود هر دو طرف باید به تمام مفاد قرارداد پایبند بوده و به تعهدات خود عمل کند، در غیر این صورت همین کشوری که از تمامیت ارضی کشور دفاع کرده، قادر است با تمام قدرت در برابر عهدشکنی‌ها نیز ایستادگی کند و حقوق ملت را به آنها بازگرداند و تصمیمی درخور بزرگی ملت ایران اتخاذ کند.

وی اظهار کرد: تمام تلاش دولت کاهش تشنجات و انتخاب درست‌گویی در مقابل درشت‌گویی است و امروز شاهد به ثمر نشستن آنچه که دولت وعده داده بود، هستیم.

استاندار تأکید کرد: اگر قدرت نیروهای مسلح ما نبود قطعاً دولت نمی‌توانست در این مذاکرات از اقتدار صحبت کند و با استحکام در عرصه دیپلماسی سخن بگوید.

وی تأکید کرد: صرف رفع مشکلات در پساتحریم باعث ارتقای کشور در همه زمینه ها نخواهد بود.

انتخابات در انحصار هیچ حزبی نیست

استاندار همچنین با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری و امام راحل تصریح کرد: انتخابات در انحصار هیچ حزب و گروهی نیست؛ انتخابات برای مردم است و خود تعیین‌کننده سرنوشت خود هستند.

استاندار مرکزی با بیان اینکه باید در انتخابات، اسباب مشارکت حداکثری به دست دولت و مجریان و ناظران فراهم شود، افزود: تا به حال فرآیندهای مقدماتی به خوبی و به طور قانونی انجام شده است و با تکیه بر چهار مرجع قانونی، 97 درصد از داوطلبین مجلس شورای اسلامی مورد تأیید قرار گرفتند که به این موضوع می بالیم.

وی افزود: اگر 10 بار دیگر هم این اتفاقات تکرار شود، تنها با استناد به مراجع قانونی این مهم پیگیری خواهد شد؛ انتخابات به معنای این است که باید مردم قادر باشند علایق گوناگون را ببینند تا بتوانند درست انتخاب کنند که این مهم تاکنون میسر شده است.

زمانی قمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرا رسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: در بهمن ماه سال 1357 موج حق‌خواهی و اعتراض مردم در سراسر ایران به استبداد و جور و جفا به غایت خود رسید.

وی تصریح کرد: در این ماه رهبر نهضت اسلامی، پس از سال‌ها تبعید به کشور بازگشت و مردم با رهبری ایشان زمینه پیروزی قطعی آزادیخواهان را در 22 بهمن رقم زدند و پیروزی انقلاب را به ثمر نشاندند.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه علت قیام مردم و مبارزات علیه حکومت شاهنشاهی ریشه در موضوعات جدی داشت، اضافه کرد: در طول سال‌های قبل از پیروزی انقلاب، استقلال ایران زیر سوال رفته بود و بسیاری تصمیمات و مقدرات این کشور در خارج از کشور و به دست مخالفان اتخاذ می‌شد، همچنین در داخل کشور نیز جایی برای بیان نظرات و عقاید افراد و ادیان مختلف نبود و نظرات مخالف سرکوب می‌شدند.

وی تصریح کرد: دو جریان مسلط وجود داشتند که یکی در غرب و سردمداران آمریکا بودند که دین را لایق اداره جامعه نمی‌دانستند و آنرا امری فردی تلقی می‌کردند و دیگری کمونیست‌ها بودند که دیدگاه کمونیستی و بی‌خدایی را ترویج می‌کردند و دین را افیون و مزاحم جامعه می‌دانستند.  

زمانی قمی ادامه داد: همه این شرایط منجر به ایجاد جریانی از دل مردم شد که خواسته او نقش داشتن دین در اداره کشور بود، چنین حکومتی متعلق به مردم است و مردم باید در تعیین سرنوشت خود دخالت داشته باشند.

وی اظهار کرد: طبیعتاً در برابر این نهضت مخالفانی برخاستند و به مقابله با آن پرداختند، اما در نهایت با مقاومت مردم، انقلاب اسلامی به پیروزی رسید و جمهوری اسلامی استقرار یافت.

 مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی نیز در این مراسم گفت: امروز هم با استقامت همان ملت و باورپذیری که شهدا در ملت ایجاد کردند، کشور مجرب‌ترین نیروهای خود را به کار گرفت تا پرونده کهنه‌ای که همیشه ضررهای بسیاری به ملت وارده کرده است، به نحوی حل و فصل شود.

شهریار فولادوند افزود: در این زمینه تمامی مفسران معتقدند مذاکرات ایرن با 1+5 زیباترین جنبه از سیاست‌های کشور در قالب دیپلماسی گفتگو است.

وی تصریح کرد: ایران اسلامی به پشتوانه شهدا و دانشمندان هسته‌ای خود و رهبری ولایت فقیه و تخصص و تعهد و اعتماد به نفس مذاکره‌کنندگان برگ زرین دیگری بر افتخارات این کشور افزود و جهانیان به این پیروزی معترف شده اند.