تاریخ انتشار: ۰۷:۰۹:۱۴, ۲ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » گیلان

صید بیش از 800 تن ماهی استخوانی در گیلان

معاون صید و صیادی و ماهیگیری شیلات گیلان از صید 832 تن ماهی استخوانی دریای خزر در این استان خبر داد.
معاون صید و صیادی و ماهیگیری شیلات گیلان از صید 832 تن ماهی استخوانی دریای خزر در این استان خبر داد.

به گزارش اعتدال به نقل از فارس، اکبر ایلدرم با اشاره به وضعیت صید ماهیان استخوانی دریای خزر اظهار کرد: از ابتدای فصل صید ماهیان دریای خزر در گیلان 832 تن انواع ماهی استخوانی صید شده‌است.

وی با بیان اینکه صید ماهیان استخوانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته پنج درصد رشد دارد، افزود: از مقدار ماهی صید‌شده مذکور، 51 درصد ماهی سفید، 43 درصد ماهی کفال و بقیه دیگر گونه‌ها بوده‌است.

معاون صید و صیادی و ماهیگیری شیلات گیلان با اشاره به اینکه ماهیان استخوانی دریای خزر توسط 4 هزار صیاد صید شده‌است، تصریح کرد: این صیادان در 51 تعاونی پره صیادی فعال هستند.

وی ارزش اقتصادی ماهیان صیدشده مذکور را حدود 182 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: امسال نشانه‌های صید خوب بود و با سرد شدن هوا ماهی سفید را در فصل پاییز داشتیم.

ایلدرم ادامه داد: اگر با این شیوه پیش برویم به مقدار پیش‌بینی‌شده صید ماهی استخوانی دریای خزر می‌رسیم البته اگر صیادان اجازه دهند و شرایط جوی نیز تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد ذخایر ماهی دریای خزر حاصل تکثیر است، خاطرنشان کرد: سالانه در استان‌های شمالی 250 تا 300 میلیون قطعه ماهی تکثیر می‌شود که 70 درصد آن در گیلان است.

این مسئول با بیان اینکه بخشی از جامعه صیادی در صید تکثیر ماهیان مشارکت مستقیم دارند، یادآور شد: حفظ ذخایر ارزشمند دریای خزر یکی از برنامه‌های مهم شیلات گیلان است.

وی درباره تعدیل پره‌های تعاونی صید خاطرنشان کرد: در سال 91 به میزان هفت میلیارد و 200 میلیون تومان پره‌ها را تعدیل کردیم و ادامه این طرح و ساماندهی تعاونی‌های پره نیاز به 30 میلیارد تومان پول است که این رقم اختصاص داده‌می‌شود. همچنین هزینه هر شرکت پره تعاونی را یک میلیارد و 600 میلیون تومان ذکر کرد.