تاریخ انتشار: ۱۸:۰۴:۵۵, ۳ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » گیلان

معرفی 100 طرح صنعتی و معدنی در گیلان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از معرفی 100 طرح صنعتی و معدنی با انتشار کتاب «سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی گیلان» هم‌زمان با دهه فجر در این استان خبر داد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از معرفی 100 طرح صنعتی و معدنی با انتشار کتاب «سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی گیلان» هم‌زمان با دهه فجر در این استان خبر داد.

به گزارش اعتدال به نقل از فارس، استقبال از دهه فجر انقلاب اسلامی با افتتاح کارخانه کشت و صنعت گلدشت افشره در بخش رحیم‌آباد این شهرستان در گیلان آغاز شد.

علی منتظری در جریان بهره‌برداری از طرح مذکور اظهار کرد: یکی از سیاست‌های دولت تدبیر و امید توسعه صنایع کشاورزی به‌ویژه در استان‌های شمالی است.

وی به افتتاح 27 طرح صنعتی و معدنی هم‌زمان با دهه فجر انقلاب اسلامی در گیلان اشاره کرد و افزود: تعدادی از طرح‌های افتتاحی مربوط به فرآوری محصولات کشاورزی است و موجب ایجاد ارزش‌افزوده می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به افتتاح کارخانه کشت و صنعت گلدشت افشره، بیان کرد: نخستین واحد فرآوری کیوی در کشور در رودسر به بهره‌برداری رسیده‌است.

منتظری از بهره‌برداری از 700 میلیارد تومان طرح‌های صنعتی و معدنی در دهه فجر انقلاب اسلامی در گیلان خبر داد و تصریح کرد: تعداد 900 نفر اشتغالزایی طرح‌های مذکور در استان است.

وی گیلان را آماده جهش صنعتی عنوان کرد و گفت: با توجه به استقبال سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در استان نیازمند جهش صنعتی هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه در ایجاد بهبود فضای کسب و کار رتبه نخست کشوری را کسب کردیم، خاطرنشان کرد: قابلیت‌های بسیاری در بخش کشاورزی و سلولزی استان وجود دارد.

منتظری یادآور شد: گیلان می‌تواند تمام نیاز کشور در صنایع سلولزی را تامین کند و در این عرصه توانمندی صادرات را داریم.

وی با اشاره به وجود یک‌هزار طرح نیمه‌تمام در گیلان، اظهار کرد: طرح‌های مذکور ظرفیت بسیاری خوبی برای توسعه صنعت در استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از انتشار کتاب سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی هم‌زمان با دهه فجر انقلاب اسلامی در این استان خبر داد و افزود: 100 طرح صنعتی برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در گیلان در کتاب مذکور معرفی می‌شود.


*ایجاد صنایع تبدیلی برای تغییر کاربری مجاز است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در مراسم افتتاح کارخانه کشت و صنعت گلدشت افشره گفت: سازمان جهاد کشاورزی تغییر کاربری برای ایجاد صنایع تبدیلی را مجاز می‌داند اما برای ساخت ‌و ساز مجاز نمی‌داند.

علیرضا شعبان‌نژاد به رتبه پنجم گیلان در تولید مرکبات در کشور اشاره کرد و افزود: سالانه 150 هزار تن مرکبات در استان تولید می‌شود و 100 هزار تن متعلق به شهرستان رودسر است.

وی 65 درصد از مرکبات رودسر را از نوع بومی دانست و بیان کرد: 35 درصد از باغ‌های مرکبات رودسر اصلاح شده‌است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خواستار اصلاح باغ‌های مرکبات در رودسر شد و تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی گیلان آمادگی توزیع نهال رایگان اصلاح شده بین باغداران مرکبات را دارد.

شعبان‌نژاد از وجود 30 هزار تن انواع کود شیمیایی در انبارهای گیلان خبر داد و یادآور شد: مدت چهار سال است افزایش قیمت کود شیمیایی نداریم و کود مورد نیاز در اختیار کشاورزان گذاشته‌می‌شود.

وی با اشاره به برداشت سالانه 120 هزار تن کیوی در گیلان، خاطرنشان کرد: 35 هزار هکتار باغ کیوی در رودسر وجود دارد و به طور میانگین 30 تن از هر هکتار برداشت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خرید 600 تن مرکبات برای توزیع در عید نوروز در استان را از اقدام‌های این سازمان برشمرد و اظهار کرد: 300 تن مرکبات برای توزیع در استان دیگر در گیلان خریداری شده‌است.


*خرید نقدی مرکبات از باغداران

رئیس هیئت مدیره کارخانه کشت و صنعت گلدشت افشره نیز در مراسم افتتاح این کارخانه اظهار کرد: کارخانه مذکور با ظرفیت سالانه 5 هزار و 800 تن انواع پوره میوه، سبزی، کنسانتره مرکبات و غیرمرکبات به بهره‌برداری رسیده‌است.

غلامرضا طاهری خرید مرکبات از باغداران را به صورت نقدی عنوان کرد و افزود: محصولات کشاورزی 10 تا 20 درصد بالاتر از قیمت‌های مصوب خریداری می‌شود.

وی با بیان اینکه کارخانه کشت و صنعت گلدشت افشره با سرمایه‌گذاری 200 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده‌است، تصریح کرد: برای 70 نفر اشتغال در کارخانه مذکور ایجاد شده‌است.