تاریخ انتشار: ۱۳:۴۷:۱۲, ۴ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » گیلان

65 درصد مرکبات رودسر بومی است

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: 65 درصد مرکبات شهرستان رودسر بومی است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: 65 درصد مرکبات شهرستان رودسر بومی است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، تولید مرکبات امروزه در جهان اهمیت بسزایی دارد علاوه بر ارزش بالای غذایی این محصول، اهمیت اقتصادی آن یکی دیگر از عمده دلایل تولید این گونه از محصولات در کشورهای دارای مرکبات است.

مرکبات یک محصول مهم و راهبردی در اقتصاد گیلان است و گردش اقتصادی این محصول در استان قابل توجه است. ظرفیت‌های زیادی برای افزایش صادرات این محصول در منطقه وجود دارد که باید همکاری و تعامل فرابخشی در این حوزه ایجاد شود.

علیرضا شعبان نژاد رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: گیلان پنجمین تولید کننده مرکبات در کشور به‌شمار می‌رود که این مقام به همت و تلاش افزون بر 28 هزار باغدار این خطه شمالی کسب شده است.
 
وی از تولید سالانه چهار میلیون تن مرکبات در استان خبر داد و اضافه کرد: عمده‌ترین مراکز تولید مرکبات در استان می‌توان به شهرستان‌های املش، رودسر، لاهیجان، لنگرود و تالش را نام برد.
 
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خواستار اصلاح باغ‌های مرکبات در شهرستانهای مذکور شد و تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی گیلان آمادگی توزیع نهال رایگان اصلاح شده بین باغداران مرکبات را دارد.
وی در رودسر از یک کارخانه مرکبات گیری بازدید کرد و گفت: 65 درصد مرکبات این شهرستان بومی است.

شعبان نژاد تصریح‌کرد: 35 درصد از باغ‌های مرکبات رودسر اصلاح شده‌است.

وی در ادامه از وجود 30 هزار تن انواع کود شیمیایی در انبارهای گیلان خبر داد و گفت: مدت چهار سال است افزایش قیمت کود شیمیایی نداریم و کود مورد نیاز در اختیار کشاورزان گذاشته‌می‌شود.

علیرضا شعبان نژاد با اشاره به برداشت سالانه 120 هزار تن کیوی در گیلان، خاطرنشان کرد: 35 هزار هکتار باغ کیوی در رودسر وجود دارد و به طور میانگین 30 تن از هر هکتار برداشت می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خرید 600 تن مرکبات برای توزیع در عید نوروز در استان را از اقدام‌های این سازمان برشمرد و تصریح کرد: 300 تن مرکبات برای توزیع در استان دیگر در گیلان خریداری شده‌است.