تاریخ انتشار: ۱۳:۳۳:۳۲, ۴ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » گلستان

اختصاص 6400هکتار از باغات گلستان به مرکبات

‌رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: سطح باغات استان افزون بر 33هزار هکتار است که 6هزار و 400هکتار آن به مرکبات اختصاص دارد.
‌رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: سطح باغات استان افزون بر 33هزار هکتار است که 6هزار و 400هکتار آن به مرکبات اختصاص دارد.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، مختار مهاجر در جشنواره مرکبات استان گلستان در بندرگز اظهار کرد: میزان تولید مرکبات در کشور بیش از سه میلیون تن است و باید زمینه صادرات برای پایداری تولید فراهم شود.

وی گفت: حدود 40 درصد باغات مرکبات گلستان بارور است و پیش بینی شده که امسال 45 هزار تن محصول از این باغات برداشت شود که این میزان در مقایسه با سال گذشته 10 درصد افزایش دارد.

رئیس جهاد کشاورزی گلستان همچنین برگزاری چنین جشنواره‌هایی را در جهت تحقق برنامه‌های توسعه‌ای استان بیان کرد و افزود: در این مسیر هرگونه حمایتی نیاز باشد، ارائه خواهد شد.

مهاجر با بیان اینکه 42 درصد باغات استان گلستان در شهرستان بندرگز قرار دارد، گفت: بالا بردن کیفیت و عملکرد در واحد سطح از دیگر اهداف این جشنواره است.

رئیس جهاد کشاورزی گلستان ادامه داد: استفاده از تکنولوژی و یافته‌های عملی می‌تواند ارتقاء محصولات باغی را فراهم آورد، مبارزه بیولوزیک، استفاده از نهال‌های لیبل دار شده و مقام در مقابل گرما و کم آبی نیز کمک شایانی برای پایداری تولید و افزایش کیفیت محصول خواهد بود.

‌در این جشنواره که با حضور جمعی از مسئولان، مردم و باغداران در روستای گز شرقی شهرستان بندرگز برگزار شد، کارگاه‌های آموزشی تغذیه نباتی و اجرای سیستم‌های آبیاری برگزار شد.

معاون فرماندار بندرگز نیز گفت: این شهرستان بیشترین سطح و رتبه اول تولید محصولات باغی در استان گلستان را دارد.

محمد حیدری اضافه کرد: جشنواره مرکبات با هدف نشان دادن چرخه تولید مرکبات از نهال تا سبد میوه و آشنایی تولیدکنندگان با این روند، به نمایش گذاشتن ادوات کشاورزی و تولید محصولات خانگی و شناسایی محصولات مرکبات از منظر خواص بیولوژیکی و فیزیولوژیکی و دارویی و روش‌های بسته بندی و بازا‌ریابی برگزار شد.

وی به برگزاری مسابقات ویژه در این جشنواره از جمله میوه آرایی‌، ساخت گلدان با مواد بازیافتی‌، انتخاب بهترین مربای مرکبات و انتخاب بزرگترین و مرغوبترین محصول مرکبات و بازی‌های بومی و محلی و کارگاه آموزشی مبارزه با آفات مرکبات ویژه کشاورزان نیز اشاره کرد.

جشنواره مرکبات بندرگز با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جهادکشاورزی، ورزش و جوانان و استانداری به مدت دو روز برگزار شد.

شهرستان بندرگز با افزون بر 50 هزار نفر در غرب استان گلستان و در فاصله 42کیلومتری گرگان واقع است.