تاریخ انتشار: ۱۵:۱۱:۵۴, ۱ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » سمنان

خیز بلند صادرات غیرنفتی سمنان برای تنوع‌بخشی به بازارهای هدف

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان،از تنوع‌بخشی به بازارهای هدف به عنوان یکی از نقاط قوت در صادرات کالاهای غیرنفتی این استان یاد کرد و گفت: سهم کالاهای صادراتی این استان از بازارهای جهانی از 1.36درصد به 42 درصد در سال‌جاری رسیده است.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، امیر خلیلی‌خواه با مقایسه حجم صادرات این استان در فاصله سال‌های 90 تا 94،اظهار کرد: حضور کالاهای صادراتی استان سمنان در بازارهای هدف در فاصله این سال‌ها همواره بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه کالاهای صادراتی استان سمنان در سال 90 تنها به 9 کشور جهان انجام می‌شده، خاطرنشان کرد: این در حالی است که این رقم در سال‌جاری به بیش از 30 کشور جهان افزایش یافته و به عبارتی شاهد تنوع‌بخشی در بازارهای هدف این استان بودیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان،با مقایسه آماری سهم صادرات این استان از صادرات غیرنفتی کشور در چهار سال اخیر، افزود: سهم صادرات استان سمنان از صادرات کشور از 31صدم درصد در سال 90 در سال 91 به 36صدو درصد، در سال 92 به 49صدم درصد و در هفت ماهه سال 94 به 39 صدم درصد افزایش یافته که روندی رو به رشد را نشان می‌دهد.

خلیلی‌خواه با بیان اینکه روند رشد صادرات در ایران 2.6درصد بوده است، تصریح کرد: این در حالی است که روند رو به رشد صادرات در استان سمنان 9.2 درصد بوده که این رشد نشان‌دهنده برنامه‌ریزی در حوزه صادرات غیرنفتی این استان در چهارسال اخیر دارد.

وی، با بیان اینکه استان سمنان از ظرفیت‌های بسیار خوب و متنوعی در حوزه صادرات برخوردار است، افزود: با رفع تحریم‌ها و اجرایی‌شدن برجام فرصت‌های بیشتری در پیش روی کالاهای صادراتی این استان قرار گرفته که با بهره‌گیری مناسب از آنها می‌توان شاهد جهشی دیگر در این بخش بود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان،خواستار توسعه فعالیت‌های آموزشی در این بخش شد و گفت: علاوه بر این باتوجه به اینکه صنایع و واحدهای تولیدی این استان در زمره صنایع کوچک تعریف می‌شوند، برای بازاریابی تولیدات خود نیازمند حمایت‌های معنوی هستند که با برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در طول سال می‌توان به رفع این معضل نیز کمک کرد.