تاریخ انتشار: ۱۴:۴۶:۳۰, ۱ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » زنجان

تشکیل تشکل‌های تخصصی صادرات فرش در استان زنجان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: تشکل‌های تخصصی صادرات فرش در استان زنجان تشکیل می‌شود چراکه تولید کار مجزا از صادرات است و برای رونق این صنعت بسیار مؤثر خواهد بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: تشکل‌های تخصصی صادرات فرش در استان زنجان تشکیل می‌شود چراکه تولید کار مجزا از صادرات است و برای رونق این صنعت بسیار مؤثر خواهد بود.

به گزارش اعتدال به نقل از مهر، ناصر فغفوری به وضعیت فرش استان زنجان اشاره کرد و افزود: وضعیت فرش استان زنجان مطلوب نیست و باید تلاش شود این وضعیت بهبود یابد.

وی اظهار کرد: متأسفانه استفاده از مواد اولیه نامرغوب باعث می‌شود صنعت فرش استان زنجان بی‌رونق شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در خصوص توسعه صادرات فرش استان زنجان گفت: حمایت‌های خوبی از تعاونی‌های روستایی استان انجام خواهد گرفت و از مصرف مواد اولیه نامرغوب در فرش جلوگیری خواهد شد. 

فغفوری به وضعیت صادرات فرش استان زنجان اشاره کرد و یاد آور شد: وضعیت کنونی صادرات فرش استان زنجان نامطلوب است و حال خوشی ندارد.

وی افزود: فرش‌های تولیدشده در استان چون نقشه‌ها و طرح‌های بومی استان را نداشته به نام استان‌های دیگر صادر می‌شود و این امر باعث شده است صادرات فرش استان آن‌طور که باید مطلوب نباشد و در این راستا سازمان صنعت برنامه‌ریزی لازم برای برگزاری دوره‌های نقشه‌کشی را دارد تا نقشه فرش متعلق به خود استان در فرش‌های تولیدی به‌کار گرفته شود و شناسنامه نقشه ثبت‌شده به نام خود استان باشد. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان ابراز کرد: متأسفانه فرش دستبافی که تولید استان زنجان است به علت نبود نقشه ثبت‌شده با نقشه و طرح استان‌های دیگر بافته و تولید می‌شود و این مشکل اساسی صنعت فرش استان زنجان است که در دستور کار خود بر حل کردن این مشکل برنامه‌ریزی کردیم و اگر استان نقشه ثبت‌شده به نام خود داشته باشد فرش استان هم به نام خود استان صادر می‌شود ولی این‌طور نیست.

 فغفوری تأکید کرد: تأمین اجتماعی افرادی را که شغلشان قالیبافی نبوده حذف کرده است و باز بر نظارت ویژه خود تأکید جدی دارد و بر اساس بخشنامه سهمیه استان ۱۰ هزار و ۲۵۳ هزار نفر بیمه‌شده قالی‌بافی است.

وی افزود: تشکل‌های تخصصی صادرات فرش در استان زنجان تشکیل می‌شود چراکه تولید کار مجزا از صادرات است و برای رونق این صنعت بسیار مؤثر خواهد بود.