تاریخ انتشار: ۱۱:۲۰:۵۹, ۲ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » آذربایجان غربی

پیشرفت 97 درصدی سد پسوه

دبیر ستاد احیای دریاچه ارمیه از پیشرفت 97 درصدی سد پسوه خبر داد.

به گزارش اعتدال به نقل از فارس، عیسی کلانتری در ارومیه از پیشرفت 97 درصدی سد پسوه خبر داد و اظهار داشت: این سد زمینه به منظور احیای دریاچه ارومیه احداث‌شده و در این خصوص مقرر شده سالانه مقدار مشخصی آب به این دریاچه واریز شود.

وی با بیان اینکه مقرر شده از این سد سالانه 200 میلیون مترمعکب آب به دریاچه ارومیه سرازیر شود، ادامه داد: طرح اتصال زرینه رود به سیمینه رود نیز به اتمام رسیده و امید می‌رود این طرح در احیای دریاچه ارومیه مفید باد.

این مسئول با بیان اینکه دولت تدبیر و امید اقدامات قابل توجهی در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام می‌دهد، اذعان داشت: اقداماتی که در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام می‌شود با سرعت هر چه تمام‌تر در حال اجرا هستند.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اقداماتی که در بخش منابع طبیعی و آبخیزداری در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام می‌شود، ادامه داد: جلوگیری از حرکت ریزگردها فقط با کاشت بوته‌ در اراضی اطراف این دریاچه امکان‌پذیر است.

کلانتری با بیان اینکه با اقدامات انجام‌گرفته توانسته‌ایم جلو قسمت بسیار کمی از ریزگردها را بگیریم، اظهار داشت:با بوته‌کاری‌های انجام‌گرفته در اراضی اطراف دریاچه ارومیه،توانسته‌ایم جلو انتشار ریزگردهای اطراف دریاچه را تا 20 درصد بگیریم.

وی با بیان اینکه بوته‌کاری در 13 هزار هکتار از اراضی اطراف دریاچه ارومیه انجام گرفته‌است، ادامه داد: باید همکاری لازم در بخش‌های مختلف برای مصرف اصولی آب انجام گیرد چرا که مصرف آب در بخش کشاورزی قابل تامل است.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بین اینکه باید با استفاده از آبیاری نوین و فرهنگسازی بتوانیم میزان مصرف آب در بخش کشاورزی را کاهش دهیم، اظهار داشت: در غیر این صورت در احیای دریاچه ارومیه موفق نخواهیم بود.