تاریخ انتشار: ۱۲:۰۵:۱۹, ۱ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » آذربایجان شرقی

بهار سال آینده تبریز میزبان شورای جهانی صنایع دستی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: سال آینده نیز تبریز میزبان شورای جهانی صنایع دستی خواهد بود و در فصل بهار این شورا برگزار می‌شود.

به گزارش اعتدال به نقل از فارس، فرزین حق‌پرست در جلسه ستاد حمایت از صنعت فرش آذربایجان‌شرقی با اشاره به روند تعیین تبریز به عنوان پایتخت فرش اظهار کرد: در این زمینه اقدامات زیادی انجام شده است و سال آینده نیز تبریز میزبان شورای جهانی صنایع دستی خواهد بود و در فصل بهار این شورا برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تبریز برای مدت یکسال به عنوان پایتخت فرش جهان معرفی شده است و مسئولانی از شورای جهانی صنایع دستی مایل به حضور در تبریز برای بررسی وضعیت این شهر هستند چون برای یکسال این عنوان به تبریز داده شده است و برای تمدید آن نیازمند تأیید مسئولان جهانی هستیم.

این مسئول یادآور شد: در زمینه آلوده کردن محیط زیست توسط رنگرزهای فرش نگرانی‌هایی از سوی مسئولان جهانی شورای صنایع دستی وجود دارد و بر همین اساس در سال آینده پیگیری‌های جدی صورت خواهد گرفت.

حق‌پرست گفت: آلوده کردن محیط زیست توسط رنگرزها یکی از دغدغه‌های مهم مسئولان شورای جهانی گردشگری بوده، اما بازار تبریز از سیستم فاضلاب محروم است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی باز بودن بازار را در ایام عید نوروز خواستار شد و تصریح کرد: در این زمینه تلاش داریم تا حداقل قبل از ظهر بازار تبریز باز بوده و گردشگران امکان استفاده و گردش در بازار را داشته باشند.

وی با اشاره به توسعه برند فرش دستباف تبریز و استان گفت: در کشورهای دیگر جهان مانند آلمان مجله‌هایی با عنوان فرش هریس چاپ می‌شود که نشانگر اهمیت فرش تبریز و استان است.

حق‌پرست با بیان اینکه ایجاد موج فروش فرش یکی از اهداف مسئولان ارشد استان در شرایط پسا تحریم است، ادامه داد: ایجاد بازار فروش ویژه فرش در لاله پارک تبریز پیشنهاد شده است تا فرش تبریز برای خروج از رکود با حرکت جدی و موج‌وار حرکت کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: برای فروش فرش تبریز و خروج فرش اصیل و زیبای تبریز از رکود نیازمند برنامه‌ریزی هستیم تا روند رو به جلو آغاز شود.