تاریخ انتشار: ۱۲:۰۲:۳۶, ۳۰ دی ۱۳۹۴
صفحه استان ها » آذربایجان شرقی

فعالیت گمرک جلفا - نخجوان در روزهای جمعه

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به حرکت به سمت توسعه اقتصادی و اینکه گمرک جلفا دروازه ورود به روسیه است بحث فعالیت گمرک جلفا ـ نخجوان در روزهای جمعه، حل شد.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به حرکت به سمت توسعه اقتصادی و اینکه گمرک جلفا دروازه ورود به روسیه است بحث فعالیت گمرک جلفا ـ نخجوان در روزهای جمعه، حل شد.

به گزارش اعتدال به نقل از فارس، محمد احمدزاده در دیدار با فرماندهی مرزبانی استان آذربایجان‌شرقی، ضمن قدردانی از زحمات نیروهای پرتلاش مرزبانی در حفظ امنیت مرزهای کشور، اظهار داشت: امنیت امروز کشور را مدیون نیروهای نظامی و امنیتی هستیم که با تمام توان و قدرت برای حفظ امنیت و سربلندی کشور تلاش می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به تمام شدن برجام و لغو تحریم‌ها، افزود؛ امروز اگر در حوزه دیپلماسی نیز موفق بوده‌ایم باید گفت راه دیپلماسی نیز در سایه قدرت و عزت نیروهای امنیتی و نظامی هموار شده است.

احمدزاده تاکید کرد: زمانى که نیروهای امنیتی و نظامی قدرتمندی داشته باشیم به تبع این امر در کنار آن دیپلماسی قدرتمندی نیز به وجود خواهد آمد که مایه سربلندی نظام جمهوری اسلامی باشد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استاندار آذربایجان‌شرقی، در ادامه با بیان اینکه با تلاش و همدلی کشور به سمت توسعه پیش می‌رود و حرکت لوکوموتیو توسعه اقتصادی آغاز شده است، ادامه داد: از سال آینده شاهد حرکت واگن‌های رشد اقتصادی به صورت ملموس در کشور خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره بحث فعال شدن گمرک جلفا ـ نخجوان در روزهای جمعه، گفت: با توجه به حرکت به سمت توسعه اقتصادی و اینکه گمرک جلفا دروازه ورود به روسیه بوده و همچنین برای گسترش روابط با جمهوری آذربایجان دارای اهمیت فراوانی است از این رو باید به طور کامل فعال شود.

محمدزاده، اضافه کرد: برای فعال کردن کامل این گمرک، نیاز به توسعه آن داریم و البته این مسئله ضمن کاهش فشار از گمرک بازرگان مسیر حمل و نقلی ایران تا ترکیه را کاهش داده که شاهد کاهش قیمت و ایجاد رقابت خواهیم بود که در نتیجه باعث رونق اقتصادی منطقه جلفا نیز خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت توسعه گمرک جلفا برای دستیابی به اهداف مورد نظر در توسعه اقتصاد استان، تلاش می‌کنیم تا با توسعه محوطه گمرک جلفا این مساله را تحقق بخشیم و بر همین اساس به رهنمودهای فرماندهی مرزبانی استان نیاز داریم.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استاندار آذربایجان‌شرقی، با تاکید بر اینکه استان متعلق به همه بوده و توسعه استان افتخاری برای همه ما است، اضافه کرد: خوشبختانه بزرگ‌ترین ویژگی استان هماهنگى دستگاه‌های و سازمان‌ها در کنار مدیریت عالی استان است.

گمرک جلفا دانشگاه گمرکات کشور

ناظر گمرکات استان آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه تاریخی و اهمیت گمرک جلفا در گذشته، گفت: امروز نیز گمرک جلفا در مقطعی تاریخی قرار گرفته و اگر این مساله نادیده گرفته شود به زیان استان خواهد بود.

علی‌اصغر عباس‌زاده، ادامه داد: گمرک جلفا در گذشته به حدی دارای اهمیت بود که به عنوان دانشگاه گمرکات کشور مطرح بود، با توجه به این مساله بایستی به نوعی تصمیم‌گیری کنیم که ضمن رونق اقتصادی، گمرک جلفا جایگاه اصلی خود را به دست آورد.

رونق اقتصادی با توسعه گمرک جلفا

داریوش باقر جوان مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های استان آذربایجان‌شرقی، در این دیدار با بیان اینکه گمرک جلفا به لحاظ شرایط موجود و امکانات مناسب در جایگاه خوبی قرار دارد، ادامه داد: توسعه گمرک جلفا با توجه به افزایش بار تردد حمل و نقل در این گمرک باعث رونق اقتصادی استان خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اهمیت این موضوع، این اداره آماده همکاری‌های لازم در راستای توسعه گمرک جلفا است.

فرماندهی مرزبانی استان آذربایجان‌شرقی، با اشاره به بحث توسعه گمرک جلفا، گفت: این افتخار بزرگی است تا بتوانیم برای توسعه استان کاری را انجام دهیم.

محمدعلی بختیاری، با بیان اینکه به عنوان سربازان نظام موظف هستیم تا امنیت مرزهای کشور را تامین کنیم، ادامه داد: با توجه به این مسئله در خصوص گمرک جلفا نیز امید داریم پس از بررسی و تحقیقات لازم در صورت امکان این امر تحقق یابد.