تاریخ انتشار: ۱۲:۳۴:۳۸, ۱ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » آذربایجان شرقی
نماینده مردم شبستر:

توجه به شرایط و نظارت کافی بر قراردادهای اقتصادی، رمز موفقیت در پسابرجام

موفقیت قراردادها بستگی به شرایط قرارداد و همچنین نظارت بر عملکرد آنها دارد. اگر شرایط قرارداد منجر به انتقال تکنولوژی و بومی سازی فناوری شود و این مساله همراه با استانداردهای اروپایی باشد، ورود خارجی ها می تواند نتایج بسیار مطلوبی را برای ما فراهم کند.
علی علیلو نماینده مردم شبستر و عضو کمیسیون صنایع مجلس در گفت وگو با پایگاه خبری تحلیلی اعتدال در مورد شرایط کشور در پسابرجام گفت: برجام فرصت خوبی برای عقد قرارداد با شرکت ها و ورود سرمایه گذاران خارجی در کشور است. 

وی افزود: موفقیت قراردادها بستگی به شرایط قرارداد و همچنین نظارت بر عملکرد آنها دارد. اگر شرایط قرارداد منجر به انتقال تکنولوژی و بومی سازی فناوری شود و این مساله همراه با استانداردهای اروپایی باشد، ورود خارجی ها می تواند نتایج بسیار مطلوبی را برای ما فراهم کند. 

عضو کمیسیون صنایع ادامه داد: اگر بنا باشد قراردادها مانند شرکت پژو و رنو، تنها شرکت های خارجی قرارداد ببندند و به هیچ یک از تعهدات خود پایبند نباشند به جز ضرر چیزی عاید کشور و مردم نخواهد شد.

علیلو تاکید کرد: در پرونده ال 90 به دلایل متعدد  12 تا 13 میلیون به هزینه های تولید اضافه شد که به جای آنکه باری از دوش مردم برداشته شود، سود کلانی عائد فرانسوی ها شد.

وی گفت:  با بررسی قرارداد شرکت ال 90 مشخص می شود که در اصل قرارداد مشکلی وجود ندارد بلکه در زمان عملیاتی شدن کار، نظارت کافی وجود نداشت که همین امر باعث شد چنین مشکلاتی بروز کند. بنابراین مزیت، نتیجه و نفع قراردادهای اقتصادی به شرایط قرارداد و نظارت بر آن بستگی دارد 

عضو کمیسیون صنایع با اشاره به اینکه نتیحه قراردادهای اقتصادی به شرایط قرارداد و نظارت بر آن بستگی دارد، تصریح کرد: دولت و مجلس باید با هم افزایی و تلاش بی وقفه، برای شرایط پسابرجام برنامه ریزی کنند و نقشه راهی ترسیم شود.

علیلو در پایان تاکید کرد:  به دلیل کمبود وقت جهت بررسی بودجه سال 95 و همچنین برنامه ششم توسعه باید در همین زمان باقی مانده بیشترین بهره برداری را از برجام داشته باشیم.