تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳:۱۶, ۱ بهمن ۱۳۹۴
صفحه استان ها » لرستان
نماینده دورود و ازنا:

مقابله با آسیب های اجتماعی به مدد افزایش اشتغال با رفع تحریم ها

اگر بخواهیم از بروز آسیب های اجتماعی پیش گیری کنیم مهمترین راهکار ایجاد اشتغال است، اگر این مسئله با رفع تحریم ها و از میان رفتن رکود همراه شود، ثمره کار بسیار مطلوب خواهد بود.

عباس قائدرحمت نماینده دورود و ازنا و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی اعتدال در مورد مسائل و مشکلات معتنابه حوزه انتخابیه خود گفت: استان لرستان یکی از استان های پر استعداد کشور است و از طرفی منطقه درود و ازنا از پر جاذبه ترین مناطق استانی چه در بحث توریسم و گردشگری و چه از نظر صنایع معدنی به حساب می آید.

وی افزود: این منطقه دارای معادن غنی بسیار بوده و از نظر کشاوزی و وجود دشت های حاصل خیز یکی از مناطق خاص و استثنایی در کشور محسوب می شود.

عضو کمیسیون اجتماعی تاکید کرد: در این منطقه چند دشت معروف و مشهور وجود دارد که به دلیل آب فراوان زمینه جذب گردشگر فراهم شده است. امروزه بسیاری از گردشگران با مشاهده فضای مطلوب منطقه جهت سرمایه گذاری، تمایل به حضور اقتصادی در منطقه پیدا کرده اند.

قائد رحمت ادامه داد: صنعت گران و سرمایه گذاران به ویژه در حوزه نفت، پتروشیمی و پالایشگاه، پیشنهادات خوبی ارائه داده اند و طرف مقابل اعلام آمادگی کرده، اخذ مجوز انجام شده و مکان یابی پروژه ها صورت پذیرفته است. امیدواریم که سرمایه گذاری های بزرگتری در منطقه صورت گیرد و رونق اقتصادی بیشتری را در منطقه شاهد باشیم. 

وی تصریح کرد: موفق شدیم دومین گمرک استان را در شهرتان ازنا ایجاد کنیم، نخستین گمرک در خرم آباد مرکز استان است و این افتخار بزرگی است که ازنا میزبانی دومین بخش گمرکی استان را در اختیار داشته باشد، مقدمات و بررسی این موضوع از 18 سال پیش آغاز شده بود و اکنون به مرحله بهره برداری رسید. گمرک ازنا در افزایش اعتبارات منطقه و رونق اقتصادی بسیار تاثیرگذار است.

عضو کمیسیون بهداشت تاکید کرد: موضوع دیگر پیگیری بحث شرکت داروسازی بود که امروز داروسازی ازنا به تولید داروهای دامی مشغول است که در آینده نزدیک بخش داروهای انسانی نیز راه اندازی می شود. این بخش 50 درصد رشد داشته و به سرعت تلاش داریم تا به بهره برداری برسد.

قائد رحمت در مورد فعالیت های صنعتی منطقه گفت: پیگیری صنایع فولادی استان در دستورکار بود که در همین راستا شرکت فولاد غرب ازنا راه اندازی و به بهره برداری رسید که در صورت تامین اعتبار، توسعه و افزایش ظرفیت های تولیدی این شرکت در اولویت قرار دارد. 

وی ادامه داد: یک کارخانه فولادسازی جدید تحت عنوان فولاد الیاژی در دورود، مجوز راه اندازی را اخذ کرده و زمین مربوط به آن واگذار شده که در صورت تامین اعتبارات بانکی، ماشین آلات و تجهیزات کارگاهی را فعال کرده و به بهره برداری می رسد.

عضو کمیسیون کشاورزی تاکید کرد: با جدیت طرح های نیمه کاره و تعطیل شده را که بیش از 14 سال بسته بود را راه اندازی کرده و به چرخه تولیدی کشور اضافه کردیم. به علاوه فعالیت در زمینه تولیدات ساندویچ پنل، سیستم بسته بندی مواد غذایی ، تولید لوله های پی.آر.ای صورت گرفته است که همه آنها با ورود سرمایه گذاران به منطقه صورت گرفته است.

قائد رحمت با اشاره به موضوع بیکاری تصریح کرد: اگر بخواهیم از بروز آسیب های اجتماعی پیش گیری کنیم مهمترین راهکار ایجاد اشتغال است، ایجاد فضای جدید با بهره وری بالا همچون صنایع به روز و سنگین، کشاورزی اقتصادی و نوین و ایجاد فضاهای علمی و صنعتی می تواند میزان اشتغال را بالا برده و به همین میزان از آسیب های اجتماعی بکاهد.

وی افزود: اگر این مسئله با رفع تحریم ها و از میان رفتن رکود همراه شود، ثمره کار بسیار مطلوب خواهد بود. اگر در منطقه شغل ایجاد شود، جوانان به سمت تهیه مسکن رفته و ازدواج می کنند، اما اگر این چرخه ایجاد نشود، آسیب های اجتماعی روز به روز بیشتر شده و حتی موجب بروز بحران خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی در مورد ایجاد فرصت های شغلی در دورود و ازنا گفت: با برنامه ریزی طی 4 سال، ده هزار فرصت شغلی در منطقه ایجاد کردیم که پس از دریافت اطلاعات از سامانه رصد وزارت کار متوجه شدیم تا آبان سال جاری 11هزار فرصت شغلی ایجاد شده است که این رقم تا پایان سال به 13 هزار فرصت شغلی ارتقاء خواهد یافت. امیدوارم که در آینده نیز این مسیر تداوم داشته باشد.